Slackline Nedir?

Slackline, iki nokta arasına gerilen yassı bir ipin üzerinde yürümek temeline dayanan bir denge sporudur. İngilizce’de gevşek hat anlamına gelen Slackline için kullanılacak ipin çok fazla olmadan, sadece vücut ağırlığını dengede tutacak kadar gergin olması gerekir. Sentetik dokulu olan ve Perlon adı verilen bu ipin genişliği 2,5 ila 5 cm arasında değişir ve farklı uzunluklarda olabilir. Slickline perlon hattı üzerinde denge kurulabilir, yürünebilir ve çeşitli akrobatik hareketler yapılabilir.

Slackline Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Diğer sporlarla kıyaslandığında son derece genç bir spor olan slackline, ilk olarak 1970’lerin sonlarına doğru Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılmaya başlamıştır. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Yosemite Vadisi’nde tırmanış yapan dağcılar, hem keyifle vakit geçirip can sıkıntılarını gidermek hem de denge antremanları yapmak için iki ağaç arasına ip gererek yürümeye başlamış. Bu denge antrenmanları zaman içinde yayılıp, dağcı ya da tırmanışçı olsun olmasın herkes tarafından ilgi görmeye başlayınca Slackline, hobi düzeyinden çıkıp başlı başına bir spor halini almış.

Bu gelişmelere paralel olarak kendi iç disiplinini, özgün kurallarını ve alt dallarını da oluşturan Slackline, günümüzde profesyonel sporcuları, uluslararası şampiyonaları hatta festivalleri olan yaygın bir spordur.

Webp.net-gifmaker (20)
Simond Slackline 15 m – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

Ülkemizde Slackline

Slackline’ın tüm dünyada ilgi ve merak uyandıran bir spor dalı olmasına Türkiye de kayıtsız kalmamıştır. 2012 yılında temelleri atılan Slackline Derneği, bu sporun tanınmasında ve yaygınlaşmasında önemli rol oynar. Ayrıca 2013 yılından bu yana Uluslararası Türkiye Highline Karnavalı düzenlenmekte, festival boyunca çeşitli ülkelerden gelen yüzlerce Slackline sporcusu Antalya, Geyikbayırı bölgesinde buluşmaktadır.

Slackline Türleri

Slackline sporunun tüm alt dalları, en temelde perlon hattı üzerinde dengede kalabilme prensibine dayanır ancak her branşın özgün bir tekniği, kuralları, antrenman şekli, ayrı malzemesi ve kendi iiç disiplini vardır.

Tricklining

Slackline’ın en eğlenceli branşlarından biridir. Perlon uzunluğu 10- 25 metre arasında değişmektedir. Hat üzerinde ileri-geri yürüme, oturma, zıplama hatta jonglörlük yapma gibi farklı varyasyonları vardır. Perlon hattının, triclining’e oranla çok daha gevşek bağlanmasıyla yapılan slackline türüne de Freestyle Slacklining adı verilir.

Urbanlining

Şehir içinde, dada çok parklarda yapılan ve başlangıç seviyesindeki kuralları kapsayan Slackline türüdür.

Waterlining

Perlon hattının akarsu ya da deniz üzerine kurulması ile yapılır. Özellikle vadi içlerinde profesyonel sporcular tarafından yapılır. Güvenlik ipi, waterlining de yoğun olarak kullanılır. İp uzunluğu genellikle dere yada akarsuyun genişliğine göre şekillenmektedir.

Longlining

Slackline perlonunun en az 30 metre uzunluğunda olması gerekmektedir. Denge ve konsantrasyonu arttrmanın en keyifli yollarından biridir. 300 metreyi bulan longline parkurları vardır. Başlangıç seviyesi için hattın yerden 30 cm kadar yüksekte olması yeterlidir.

Highline

Hattın yerden yüksek olması gerekmektedir. Daha çok profesyonel sporcular tarafından yapılır ve güvenlik ipi zorunludur. Genellikle vadi aralarında yapılır ve hat yüksekliği 100 metreyi bulabilir.

Yogaline

Slackline ve yoga pratiğini birleştiren yogaline, ileri düzey denge çalışmaları için idealdir. Yoga hareketlerinin perlon üzerinde yapılması esasına dayanır.

Slackline Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır?

Slackline, alt beden ve bacak kaslarının yoğun olarak çalıştırıldığı bir spordur. Özellikle ayak bileği kaslarını güçlendirir. Öte yandan, bedeninin dengede durabilmesi için tüm vücut gergin olmalıdır. Dolayısıyla Slackline antrenmanlarında; sırt, boyun ve kol kasları da çalışmaktadır.

Başlı başına bir spor olmasının dışında, kayak, basketbol, trekking gibi sporlarla uğraşan profesyoneller için ileri seviye denge antrenmanı yerine de geçebilecek olan Slackline, iki ağaç ve bir ip olan her yerde kolaylıkla yapılabilir.

Siz de Slackline sporuna başlamak isterseniz kaliteli Slackline ipinizi Decathlon’dan edinebilirsiniz.