Serbest dalış sporunun tarihi su altı avcılığı ile yaşamını sürdüren toplumlara kadar dayanır. Serbest dalış, zamanla geçim kaynağı olmaktan çıkmış ve keyifli bir spora dönüşmüştür. Keşfetme isteği, insanoğlunun inanılmaz derinliklere inmesini sağlamış ve su altının tüm bilinmeyenlerini ortaya çıkarmıştır. Serbest dalış temelde tüp gibi herhangi bir hava kaynağı olmadan mavi suların derinlikliklerine yapılan dalıştır. Konforlu bir su altı yolculuğu için özel ekipmanlara da ihtiyaç duyulur. Su altı sporları için sadece ekipman yeterli değildir; aynı zamanda nefeslenme teknikleri ile ilgili de bilgi sahibi olmanız gerekir.

Dalış Teknikleri Nelerdir?

Dalış teknikleri, nefes alma aygıtı olmadan yapılan dalış ve nefes alma aygıtı ile yapılan dalış olarak ikiye ayrılır. Nefes alma aygıtı olmadan yapılan dalış tekniğine serbest dalış, nefes alma aygıtı ile yapılan dalış tekniğine ise scuba ya da tüplü dalış adı verilir. Her iki teknik de birbirinden farklı alt türlere sahiptir. Serbest dalış teorik olarak hiçbir şey kullanmadan bile yapılabilirken, tüplü dalışta özel dalış kıyafetleri ve tüpe ihtiyacınız olur.

Serbest dalış her ne kadar ekipmansız yapılabilse de maske, şnorkel ve palet serbest dalış tutkunları için olmazsa olmazlardır. Maske sayesinde suyun altında önünüzü daha rahat görebilir, paletler sayesinde çok daha hızlı yüzebilirsiniz. Şnorkel ise nefes almanız gerektiğinde başınızı suyun üstüne çıkarmadan nefes alabilmenize olanak tanır. Serbest dalış sporunun iki alt türü bulunur. Bu türler dikey dalış ve yatay dalış olarak adlandırılır. Dikey dalış, sporcunun denize dikine bir şekilde daldığı ve nefesini kullanarak inebileceği derinliğe kadar indiği dalış türüdür. Dikey dalışta sporcu nefesini ayarlarken su yüzeyine çıkmak için indiği mesafeyi tekrar aşması gerektiğini aklında bulundurması gerekir. Dikey dalışın sabit ağırlıklı ve değişken ağırlıklı dalış olmak üzere iki alt disiplini bulunur. Yatay dalışta ise nefes tutularak su altında ilerlenebildiği kadar ilerlenir.

Serbest Dalış İçin Nefeslenme Teknikleri

Serbest dalışta suyun altında iken nefes almanızı sağlayan bir aygıt bulunmadığı için ciğerlerinizi tam ve doğru bir şekilde doldurma, nefesinizi tutma ve nefesinizi doğru kullanma oldukça önemlidir. Ciğerlerin tam olarak doldurulması ciğerlerin kapasitesini ifade eder. Bu kapasite kişiden kişiye değişiklik gösterir. Dolayısıyla suyun altında maksimum kalma süresi herkes için aynı değildir. Ciğerlerin kapasitesinin büyük olması tek başına suyun altında daha uzun süre kalmanızı sağlamaz. Suyun altında nefesinizi doğru bir şekilde kullanmanız büyük önem taşır. Örneğin suyun içinde ağır hareket etmek ve ani devinimlerden kaçınmak kasların daha az oksijen tüketmesine imkan tanır.

Serbest dalış yaparken nefes alıp verme ritmi sakin ve uzun aralıklı olmalıdır. Dalış için ciğerlerinizi tam olarak doldurmanız önemlidir. Bunun için birkaç defa nefes almanız ve diyafram kasınızı aktif hale getirmeniz gerekir. Başlangıçta kalp ve nefes alma ritminizin normal sınırlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Ciğerlerinizi zorlamadan ciğerlerinizdeki nefesi verip, diyafram kasınızı çalıştırmanız ve ciğerlerinizi hava ile doldurmalısınız. Göğüs kafesiniz yerine karnınızı şişirerek yaptığınız bu hareket, diyafram kasınızı en aşağı pozisyona itecektir. Sonrasında karnınızın pozisyonunu değiştirmeden göğsünüzü şişirerek nefes alabilirsiniz. Nefesinizi ters sıra ile aynı şekilde boşaltabilirsiniz.

Serbest Dalış Kıyafetleri 

Webp.net-gifmaker (34)
Serbest Dalış ürünlerimizi keşfetmek için hemen tıklayın!

Daha konforlu ve keyifli serbest dalış için serbest dalış maskesi, şnorkel ve palet kullanabilirsiniz. Maskeler suyun altında da karadaki gibi görmenize olanak tanır. Burun ve ağızdan nefes almanıza olanak tanıyan keşif maskeleri sayesinde başınızı suyun üstüne çıkarmaya gerek duymadan saatlerce keşif yapabilirsiniz. Buğu oluşumunu önleyen su geçirmez modeller sayesinde su altı dünyasını özgürce keşfedebilirsiniz. Dalış maskeleri ise kısa süreli dalışlarda suyun altını rahatlıkla gözlemlemenize destek olur. Deniz ayakkabısı modelleri, kaymadan deniz tabanında rahatlıkla yürümenize olanak tanır. Şnorkeller dalış yapan serbest dalışçılar için büyük avantaj sağlar. Suda daha hızlı ilerlemenize yardımcı olan paletler sayesinde kısa sürede daha fazla keşif yapabilirsiniz. Nefes almanızı kolaylaştıran şnorkeller ise su altı avcılığı ve serbest dalışın en temel dalış ekipmanları arasında yer alır.

Dalış antrenmanı ya da serbest dalış sporu için deniz ayakkabısından shorty modellerine kadar aradığınız tüm dalış kıyafetleri Decathlon’da en uygun fiyatlarla sizi bekliyor.