Agresif paten, paten sporunun bir alt disiplini olarak kabul edilen ve serbest stil sokak pateni olarak da bilinir. Günümüzde agresif patenler çok yönlüdür ve geleneksel sokak patenleri ile sınırlı değildir. Farklı çerçeve ve rulman tipine sahip yüzlerce paten modeli ile karşılaşabilirsiniz. Hangi patenin sizin için en iyisi olduğundan emin değilseniz, ayrıntılı bilgi edinmeniz önemli.

Agresif Paten Modellerinin Farkları Nelerdir?

Spor paten modelleri rahatlık ve güvenlik düşünülerek tasarlanan temelde sıradan patenlerdir. Kolay bir egzersiz ve birkaç kilometre sürüş yapmanıza izin verir. Paten genellikle ayağınız için destek ve dengeyi vurgular. Tekerlekler 100 mm’ye kadar çapa ulaşabilir.

Agresif patenler ise genellikle daha ağırdır. Sıçramalardan sonra inişi kolaylaştırmak için daha kısa bir tekerlek tabanına sahiptir. Çeşitli agresif paten modelleri için farklı tekerlek konfigürasyonları mevcuttur. Bazı agresif patenlerde, çerçevenin dışında sadece iki tekerlek bulunurken, diğer modeller içteki iki tekerleği yüksek yoğunluklu malzemeden yapılmış küçük tekerleklerle değiştirir. Bunlara anti-rocker tekerlekleri denir. Dört tekerlekli bir model, düzensiz yüzeylerde sallanabilir. Ancak yalnızca iki temas noktasıyla, ağırlık dağılımı elde edebilirsiniz.

free
Yetişkin Freeride / Agresif Paten Imperial Powerslide – Detaylı bilgi için tıklayın!

Agresif patenlerdeki frenler, sıçramalara yeteneğine müdahale ettiği için sporcular açısından engel teşkil eder. Bu nedenle normal patenlerdeki gibi fren mekanizması bulunmaz. Durmak için T-stop veya V-stop manevralarını öğrenmeniz gerekecektir.

Agresif Paten Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Doğru agresif patenleri seçmek birçok nedenden dolayı önemlidir. Öncelikle iyi bir paten size arzu ettiğiniz desteği, rahatlığı ve korumayı sağlar. Bu özellikler paten deneyiminizi daha keyifli hale getirir. İkincisi, iyi bir patene sahip olmak, patenlerinizi birkaç yıl boyunca sorunsuz kullanabileceğiniz anlamına gelir. Agresif patenler başta tekerlek, rulman, çerçeve ve ana gövde tasarımı olmak üzere diğer modellerden ayrılır. Patendeki her bir bileşen, paten fiyatları ve kayma performansı açısından belirleyicidir.

Rulman: Agresif paten, hız veya hızlı gitmeyle ilgili değildir. Bu yüzden rulmanların neden önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Rulmanların önemli olmasının nedeni patenlerin çok fazla baskı altında kalması ve yoğun bir şekilde kullanılmaya devam edecek dayanıklı bir yatağa ihtiyaç duymasıdır. Agresif patenlerde rulman tipi ABEC ölçeğine göre derecelendirilir. Daha yüksek bir derecelendirme, daha yumuşak ve verimli bir rulman anlamına gelir. ABEC değerleri 1, 3, 5, 7, 9 olarak belirtilir. Agresif modellerde, ABEC 5 genellikle en popüler derecedir. Dayanıklılık ve performans arasında iyi bir denge sağlar. Daha yüksek bir rulman tipi size daha iyi bir deneyim verebilir, ancak agresif paten tüm bileşenlere çok fazla baskı uyguladığından, pateniniz büyük olasılıkla daha kısa bir ömre sahip olacaktır. Agresif patenler genellikle ABEC 7 derecesini geçmez. Çünkü derece yükseldikçe paten çok kırılgan hale gelir.

ag
Yetişkin Freeride / Agresif Paten Hardboot MF500 Oxelo – Detaylı bilgi için tıklayın!

Çerçeve: Paten şasisine çerçeve denir. Patenin tabanına bir cıvata ile bağlıdır ve tekerlekleri tutar. Agresif patende, çerçeve çok fazla darbeye maruz kalır. Üreticiler bu nedenle çok fazla harekete ve aşınmaya dayanabilecek sağlam malzemeler kullanır. Birkaç farklı türde ve stilde çerçeve vardır. Çerçeve, genellikle patenin yıpranma ve aşınmadan dolayı ya da sadece patenin görünüşünü ve stilini değiştirmek için değiştirilmesi gereken ilk kısımdır. Çoğu çerçeve, UFS adı verilen ve herhangi bir paten markasının her türden çerçevede kullanabileceğini gösteren uluslararası standart sayesinde kolayca kişiselleştirilebilir.

Tekerlekler: Paten tekerlekleri çoğunlukla poliüretandan yapılır. Tekerlekler sertliği ve tutuşu dengelemeye çalışır. Agresif modellerde, 50 mm’den 72 mm’ye kadar olan kalın ve dayanıklı tekerlekler kullanılır. Paten tekerleklerinin sertliği durometre cinsinden ölçülür. Daha yüksek bir değer daha sert tekerlekler anlamına gelir. Agresif patenler dışarıda kullanım için tasarlanmıştır ve genellikle daha uzun süre dayanan 88A ila 92A durometre derecesinde sert tekerleklere sahiptir. Agresif patenler, genellikle her paten üzerindeki iki iç tekerleğin yerini alan anti-rocker tekerlekleri ile birlikte gelir. 35 mm ile 47 mm arasında değişen oldukça küçük olan bu tekerler, engebeli yüzeylerde sürüş sırasında daha az sallanmanızı sağlar.

Bot: Patenin bot kısmı, sert ya da nispeten yumuşak bir malzemelerden yapılabilir. Bu sayede ayağınız için daha fazla dayanıklılık, koruma ve stabilite sağlayabilirsiniz. Sert botlar daha güvenli bir his sağladığından patene yeni başlayanlar tarafından daha çok tercih edilir.

Astar: Astar, patenin iç kısmıdır ve ayağınızı yerinde tutar. Dolgu ve destek, daha fazla güvenlik sağlar ve ayak bileğinizi yerine daha iyi sabitlemenize izin verir. Daha ince astarlar pateni daha iyi hissetmenizi sağlar. Astar ayrıca agresif patenlerdeki amortisör görevini üstlenir. Üreticiler astarı, sert yüzeylerdeki enerjinin çoğunu alacak şekilde, çeşitli dolgu formları ve yumuşak malzemeler kullanarak üretirler.