Yaz mevsimi, deniz sezonunun açıldığı keyifli bir dönemdir. Bu süreçte spora ağırlık vermek, hem fiziksel sağlığı korumak hem de zihni stresten arındırmak için oldukça önemlidir. Spor, daha dinamik ve zinde bir yaşam sürdürmenize yardımcı olur. Su sporları ise yazın tadını çıkarmanızı ve rahatlamanızı kolaylaştırır. Spor, mavinin en güzel tonu ve suyun ferahlatıcı etkisi sayesinde gününüze değer katabilirsiniz. Yaz sporları eğlence ya da bedensel aktiviteyi artırma amacı ile yapılabilir. Suyun kaldırma kuvvetine karşı yapılan her hamle bedensel aktivite anlamında oldukça etkilidir. Peki denizde yapabileceğiniz yaz sporları nelerdir?

Yüzme

yüz
Tüm yüzme ürünlerimiz için tıklayın!

Çocukların ve yetişkinlerin favori seçeneği olan yüzme, açık deniz ve havuz yüzücülüğü olarak ikiye ayrılır. Açık denizde yüzerken yüzücü mayolarını tercih etmek gerekir. Erkekler daha dar kesimli yüzücü mayolarını seçerken, kadınlar tercihlerini atletik kesimli yüzücü mayolarından yana kullanabilir. Böylece yüzerken daha rahat hissetmeleri kolaylaşır. Yüzme sporunda kurbağalama, kelebek, sırt ve serbest stiller uygulanabilir. Her stil kendine has tekniklere sahiptir. En az karmaşık ve temel olan stil serbest yüzme olduğu için, başlangıç aşamasında bu sistemle ilerlemek uygun olacaktır. Sonrasında sırasıyla diğer stillere geçiş yapılabilir.

Sörf

2
Tüm sörf ürünlerimiz için tıklayın!

Deniz aktiviteleri arasında en heyecan verici olan sporlardan biridir. Denizde büyüyerek sahil şeridine ilerleyen dalgaların içerisinde kayarak gerçekleştirilir. Sörf yaparken malibu adı verilen sağlam yapılı hafif tahtalar kullanılır. Sörfün alt dallarından biri olan rüzgar sörfü ise rüzgarın tesiri ile yapılır. 1960’lı yıllarda yayılmaya başlayan rüzgar sörfü 25-95 km süratle esen rüzgarı arkanıza alarak gerçekleştirilir. Bu sporu yaparken yanınızda deneyimli birinin yer alması güvenliğiniz açısından fayda sağlar. Sörf için seçilecek lokasyonun bu spora uygun olması gerekir. Dalgaların kuvveti sporun yarattığı hazzı besleyecektir.

Yelken

wind
Yüm yelken ürünlerimiz için hemen tıklayın!

Yelkenli tekne bir mücadele değil, uyum sporudur. Doğa ile adaptasyon gerektiren keyifli bir süreçtir. Bu aktivitede deniz, rüzgar, akıntı ve dalga gibi dış kuvvetlerle senkronize ilerlemek gerekir. Özel bir kumaştan yapılan yelken çok sağlam ve biraz esnek bir yapıdadır. Her yelkene özel bir tor (derinlik) kazandırılarak yelken üç boyutlu hâle getirilir. Maviliğin üzerinde uçma hissi veren yelken deneyimi sevilen deniz sporları arasındaki yerini korumaktadır.

Şnorkeling

norkeling
Tüm maske ve şnorkel çeşitlerimizi görmek için tıklayın!

Su altını şnorkel, su altı gözlüğü ve paletle keşfetme sporu olarak tanımlanır. Şnorkeling bazen yüzeyden bazen de su yüzeyinden dalışla gerçekleştirilir. Bu sporun kilit unsuru yüzmeyi iyi seviyede bilmektir. Dalış yapabilmek ve olası bir risk durumunda yüzeye çıkabilmek önem taşır. Şnorkeling yaparken su altındaki eşsiz manzaraya kapılan sporcular zamanın nasıl ilerlediğini anlamayabilir. Bu noktada güneş ışınlarının sırt bölgesini yakmaması için yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalı. Su altı gözlüğünün de yüzünüze tamamen oturan bir ürün olması aktivite sırasında konforunuzu artırır. Şnorkeling sporunu paletle desteklemek yüzme deneyiminize sürat kazandırır.

Tüplü Dalış

sc
Tüplü dalış ürünlerimizi keşfetmek için hemen tıklayın!

Doğal yaşamla yüzleşmeyi ve suyun altındaki dünyanın keyfini çıkarmayı sağlayan spor dalıdır. Aynı zamanda adrenalin yüklü olan tüplü dalış sporunda suda rahat hissetmek çok önemlidir. Dalış yerine gitmeden önce pratik yapacak vaktiniz olması durumunda havuzda denemeler yapmak kolaylık sağlayabilir. Akıntı olmayan, görüş mesafesi iyi olan ve su sıcaklığının zorluk yaratmadığı lokasyonlarda dalmak çok daha keyiflidir. Dalış ekipmanlarının güvenli olması da dalış sporunu kolaylaştırır. Nitelikli deniz gözlüğü, bot, denge yeleği ve regülatör seçimi sayesinde tüplü dalış gerçekleştirilebilir. Dalgıç kıyafetlerini kontrol ederek giymek ve bu konuda uzman kişilerle ilerlemek pek çok su sporunda olduğu gibi tüplü dalışta da rahatlık sağlayacaktır.