Ultimate Frisbee, dünyada popüler olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan eğlenceli ve özgün bir spor türüdür ve frizbi adı verilen disklerle oynanır. Frizbi denildiğinde aklınıza ilk anda, plajda ya da parkta oynadığınız basit oyun gelebilir. Ultimate Frisbee sporunda ise oyuncuların birbirine disk atıp tutmasından çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Zira Ultimate Frisbee, eğlenceli, efor gerektiren ve bir felsefesi olan özel bir spor dalıdır.

Ultimate Frisbee Sporunun Temel Özellikleri

Ultimate Frisbee, 100 m x 37 m ölçülerindeki sahalarda oynanır. Büyüklüğünü bir futbol sahasının yaklaşık olarak yarısı şeklinde düşünebilirsiniz. Genellikle çim sahada yapılan müsabakalar, yapay çimde, kumda ya da kapalı sahalarda da gerçekleştirilebilir. Oyun yedi kişiden oluşan iki takım ile oynanır. Beach Ultimate benzeri, ufak kum sahalarda yapılan özel turnuvalarda beş kişilik iki takımla da oynanabilir. Günümüzde çok farklı frizbi çeşitleri üretilse de maçlarda kullanılan frizbinin 175 gram ağırlığında ve 27 cm çapında olması gerekir.

ul
D90 Frizbi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Sahanın iki tarafında 18 metre genişliğinde, end-zone olarak adlandırılan iki bölge yer alır. Ortada ise 64 metre uzunluğa sahip oyun alanı bulunur. End-zone bölgesini, skor alanı ya da sayı alanı şeklinde de tanımlayabiliriz. Frisbee sporunun en önemli özelliklerinden birisi kadın ve erkeğin bir arada mücadele ettiği karma takımlar ile oynanabilmesidir. Bir diğer önemli özellik de oyunun hakemsiz olmasıdır. Bu durum size biraz tuhaf gelmiş olabilir fakat oyunda hakem olmasa da net kurallar vardır ve oynanış şekli de kolaylıkla öğrenilebilir.

Ultimate Frisbee Nasıl Oynanır?

Oyunun temel amacı frizbi ile paslaşarak sahayı geçmek ve karşı tarafta yer alan sayı bölgesindeki oyuncunun frizbi ile buluşmasını sağlamaktır. Oyunun başında her iki takım da kendi sahalarında dizilir. Takımlardan birisi frizbiyi karşı tarafa doğru gönderir. Karşı takımın frizbiyi yakalanmasıyla maç başlar. Hücum eden takım paslaşarak ilerlemeye çalışır. Bu noktada on saniye kuralına dikkat edilmelidir. Ultimate Frisbee sporunda, frizbiyi yakalayan oyuncu yürüyemez ya da koşamaz ve frizbiyi elinden çıkarması için on saniyesi vardır. On saniyenin belirlenmesi de oldukça ilginçtir. Hücumdaki oyuncuyu savunan rakip takım oyuncusu ona kadar sayar ve süre bu şekilde belirlenir.

3
D90 Frizbi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Eğer hücum eden takımın pası boşa düşerse ya da savunma oyuncusu tarafından kesilirse frizbi el değiştirir ve rakibe geçer. Bu durum turn ya da turnover şeklinde isimlendirilir. Ultimate Frisbee sporunda fiziksel temas bulunmaz. Temas halinde faul durumu gerçekleşir. Oyuncu değişikliğinde ise sayı olarak bir sınırlama yoktur. Sayı alındıktan sonra ya da sakatlık gibi durumlarda oyuncu değişikliği yapılabilir. Maçlarda bir takım 8 sayıya ulaşınca devre arası verilir ve genellikle 15 sayıya ulaşıldığında maç biter. Bu sayılar değişkenlik gösterebilir.

Ultimate Frisbee ve Oyunun Ruhu

Oyunun Ruhu felsefesi, Ultimate Frisbee sporunun temelini oluşturur. Hakemsiz oynanan bu sporda centilmenlik ve fair play ruhu ön plandadır. Faul gibi durumlara sporcular karar verir ve karar verilirken yapılan tartışmalar nazik ve saygılı bir dille gerçekleşir. Sadece bu durum bile Ultimate Frisbee sporuna başlamanız için sizi motive edebilir.

4
D90 Frizbi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Oyunun Ruhu felsefesi sayesinde mücadeleci yapınızı centilmen bir şekilde sahaya yansıtabilirsiniz. Böylece Ultimate Frisbee sporundan alacağınız keyif de artar. Dayanıklılık ve çeviklik gerektiren Ultimate Frisbee sporunun kısa sürede sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri de bu keyifli ve saygılı ortamdır. Oyunun ödül kısmında da aynı Oyunun Ruhu ortaya çıkar. Turnuvalarda değeri eşit görülen iki kupa verilir. Bir kupa birinci olan takıma, bir kupa da centilmenliği ile öne çıkan takıma verilir.