Yüzme, her mevsimin en keyifli ve en sevilen sporları arasındadır. İster havuzda ister denizde olsun yüzme esnasında rahatça hareket edebilmek için konforlu bir mayo seçmek gerekir. Bu sebeple mayolarınızı temizlerken ve saklarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Aksi takdirde mayonuz kısa sürede özelliklerini ve estetiğini yitirebilir. İşte mayolarınızın ömrünü uzatmanız için öneriler:

İlk Adım: Doğru Mayo Seçimi

Bir mayoyu uzun süre kullanmak istiyorsanız elbette ki o mayonun kaliteli ve işlevsel olmasına ihtiyacınız vardır. Mayo seçiminde mayonun vücudunuzu sıkacak, iz bırakacak sert kesimlere sahip olmaması önemlidir. Bunun yanı sıra mayonuzu nerede ve nasıl kullanacağınıza da dikkat etmelisiniz. Denizde kullanacağınız mayonun kumaşı tuzlu suya karşı, havuzda kullanacağınız mayonun kumaşı ise klorlu suya dayanıklı olmalıdır. Dayanıklı bir hammaddeye ve leke tutmayan, çabuk kuruyan kaliteli bir kumaşa sahip mayonuzun içinde hem daha rahat eder hem de onu uzun yıllar kullanabilirsiniz. Deniz mayosu, havuz mayosu, yüzücü mayosu, toparlayıcı mayo gibi güneş ışınlarına ve tuzlu veya klorlu suya duyarlı mayo modelleri, her bütçeye hitap eden mayo fiyatları ile Decathlon’da!

Deniz Mayonuzun Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapabilirsiniz? 

Deniz suyunun doğal olduğundan mayonuza havuz suyuna göre daha az zarar vereceğini düşünebilirsiniz. Ancak ne yazık ki tuzlu su da doğru bakım ve temizliği yapmadığınız takdirde mayonuz için oldukça yıpratıcıdır. Denizden çıktıktan sonra mayonuzun çektiği su, güneşte kurusa da tuz izi ve kokusu genellikle mayonuza yapışır. Bu sebeple mayonuzu ıslak bırakmamalı, ters çevirerek az bir sabun ve soğuk suyla elinizde yıkamalı ve çamaşır makinesine atmamalısınız. Denizden çıkar çıkmaz direkt güneşlenirseniz tuzlu suyun etkisiyle güneş ışınlarının mayonuza daha çok zarar vermesine neden olabilirsiniz. Bunu engellemek için denizden çıkınca hemen güneşlenmek yerine plajda duş almayı deneyebilirsiniz. Böylece duşta en azından üzerinizdeki tuzu arıtabilirsiniz. Ayrıca mayonuza güneş yağlarını değdirmemelisiniz.

Havuz Mayonuzun Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

MAYO
Kadın mayolarımızı incelemek için hemen tıklayın!

Doğru temizleme uygulanmadığı takdirde havuz suyu da mayolarınıza zarar verebilir. Klorlu su, mayolarınızda iz bıraktığı gibi onların kumaşını da sertleştirerek esnekliklerini yitirmelerine sebep olabilir. Öncelikle havuzda kullanacağınız mayonun klor suyuna dayanıklı olarak üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonrasında ise havuza girerken havuz kenarlarında bulunan çıkıntılara, havuz kenarlarda oturduğunuz yerleri kontrol edebilirsiniz. Buradaki engebe ve çıkıntılar mayonuzun takılmasına, yırtılmasına ve ya kumaşının zarar görmesine neden olabilir. Havuzdan sonra mayonuzu kesinlikle ıslak bırakmamalı ve tıpkı deniz mayosunda olduğu gibi elde sabun ve soğuk suyla yıkamalısınız. Aksi takdirde klor kalıntısı mayonuzun kumaşını daha hassas bir hale getirecektir. Ayrıca sıcak su havuzu tercih edecekseniz daha dikkatli olmanız gerekir. Sıcak su, mayonuzun lifleri için daha fazla zararlıdır. Sıcak su havuzuna girdikten sonra mayonuzu üzerinizde hiç bekletmeden yıkarsanız, mayonuz bu zarardan en az şekilde etkilenir.

Mayonuzu Kuruturken…

erkek mayo
Tüm erkek mayo çeşitlerimiz için tıklayın!

Mayo kullanımında yapılan en büyük yanlışlardan biri de mayoyu klasik bir çamaşır olarak kurutmaya çalışmaktır. Oysa ki mayoyu güneşte veya bir kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmak, mayonun kumaşına, likrasına ve elastiğine zarar verir. Güneş, her ne kadar mayoyu daha kısa sürede kurutsa da kumaş üzerinde katmanlar ve kırışıklar oluşturur.  Bunun yerine, mayonuzu elinizde yıkayıp suyunu süzdükten sonra, tersi çevrilmiş şekilde gölge bir yere asıp burada kurumasını bekleyebilirsiniz. Güneşten ve kurutucudan uzakta biraz daha geç kuruyacak olsa da en sağlıklı kurutma şekli bu olacak, mayonuz bu şekilde hiçbir zarar görmeyecektir.