Yüzme, yaz ayları denildiğinde ilk akla gelen aktivitelerden biridir. Ancak yüzmek yaz eğlencesi olmanın çok ötesinde esnekliği ve kas gücünü artıran, vücuttaki tüm kasların çalışmasını sağlayan bir spordur. Fiziksel faydalarının yanında stresi azaltarak zihin sağlığını da destekleyen yüzmede yaşın ya da kilonun öneminin olmaması, bu sporun en büyük avantajlarından biri olur. Her spor dalı gibi yüzme sporunun da kendine özgü ekipmanları bulunur. Bone, kulak tıkacı, yüzücü gözlüğü, şnorkel ya da yüzme paleti yüzerken size destek olan yüzme ekipmanları arasında yer alır. Yüzücü paleti modelleri, her seviyede yüzücünün daha hızlı yüzmesine olanak tanıyan yüzme ekipmanıdır.

8485073,8502968,8483962_001.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]

Palet Çeşitleri Nelerdir?

Yüzücü paleti, yüzerken suyun daha rahat itilmesini sağlayarak daha hızlı ilerlemenize imkan tanır. Böylece daha az efor sarf ederek suda daha fazla ilerleyebilirsiniz. Paletler temelde kısa ve uzun paletler olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır. Kısa palet çeşitleri, genellikle scuba dalışlar gibi derin dalışlar için kullanılır. Çünkü aşırı efor sarf etmeyi önleyen kısa paletler, dalarken hem oksijen kullanımı açısından avantaj sağlar hem de dalış yapana yük olmaz. Derin sularda üzerinizde ekstra yük oluşturan uzun paletler ise serbest yüzmede ya da yüzücünün performansı yerine av performansının önemli olduğu zıpkınla balık avlamada kullanılır. Üzerinde ayrılmış su kanalları / yarıklar bulunan ve böylece ayaklarınıza mümkün olduğu kadar az yük bindiren uzun palalı paletler, 10 metrenin altında olan zıpkınlı balık avı için kullanılabilir. Serbest yüzme için ise orta uzunlukta palalı palet modelleri yeterli olur.

palet
Tüm palet çeşitlerimiz için tıklayın!

Palet Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Palet seçiminde kullanım amacınız en önemli kriterdir. Örneğin, kauçuk kısa palet modelleri yüzme eğitimine yeni başlayanlar tarafından tercih edilir. Çünkü kısa paletler yüzme eğitimi sırasında ayak kaslarının güçlenmesine ve hatalı vuruşların azalmasına destek olur. Daha ileri seviyedeki yüzücüler ise antrenman için genellikle Microfin HP yüzme paleti kullanır. Microfin HP yüzme paleti deniz ve havuz kullanımı için uygundur. Ayak kısmı sağlam ve ayak hareketlerinden kaynaklı enerjiyi en iyi şekilde aktaran Microfin HP yüzücü paleti, taban yapısı sayesinde ıslak zeminde kayma riskini de azaltır. Serbest dalışta kullanmak için uzun palalı ve kapalı palet modelleri, scuba dalışta kullanmak için split palet modelleri tercih edilir. Yüzerken ise pala kısmı kısa, topuk kısmı kapalı ve yumuşak palet çeşitleri konfor sağlar.

Palet seçiminde; palet ana malzemesine, ağırlığına ve boyutuna da dikkat etmeniz gerekir. Ağırlık, sertlik, boyut ve ana malzeme paletlerin suyu itme kuvvetini etkiler. Örneğin dalış yapacağınız derinlik seviyesi fazla ise daha fazla itme gücüne sahip sert, geniş palalı paletleri tercih etmeniz gerekir. Akıntılı sularda dalış yapıyorsanız, yarıklı ve hafif paletleri incelemelisiniz. Ayrıca paletinizin pabuç kısmının ayaklarınızı sarması, yüzme performansınız için önemlidir. Eğer pabuç kısmı ayaklarınıza tam olarak oturmazsa suda daha fazla enerji harcarsınız ve bu nedenle hareketleriniz yavaşlar.

apnea
Apnea Havuz Paleti – Detaylı bilgi için tıklayın!

Palet seçiminde fiziksel özelliklerinizi de göz önüne almalısınız. Güçlü bacak kaslarına sahipseniz; açık, ağır, geniş ve kısa palalı paletleri tercih edebilirsiniz. Zayıf bacaklarınız varsa hafif ve split paletler daha uygun seçim olur. Ayrıca yüzücü paleti seçerken paletlerin havuz ve deniz kullanıma göre farklılaştığını dikkate almanız gerekir.

Yüzmek hem yaz aylarının en keyifli aktivitesi hem de vücut ve zihin sağlığı için en faydalı spor türlerinden biridir. Yüzme ekipmanları, amacınıza göre performansınızı iyileştirir. Yüzücü paleti modelleri, suda daha hızlı ve rahat hareket etmenizi sağlayan, su altı dalış sürecinizi kolaylaştıran yüzme ekipmanlarından biridir. Kullanım amacınıza uygun palet modelleri ile yüzme performansınızı gösterebilirsiniz. Yüzme ya da dalış için özel üretilen modelleri Decathlon’da en uygun palet fiyatları ile bulabilirsiniz.