Yüzücü bonesi, saçların zarar görmesini önlemenin yanı sıra hidrodinamik bir yapı sunduğu için, suda daha iyi kaymak ve performansı artırmak için de kullanılır. Bu yüzden yüzücü bonesi seçerken ihtiyaçlarınıza en uygun olan modeli belirlemeli ve ona göre tercih yapmalısınız. Bone modelleri, genellikle renklerine ve desenlerine göre değişiklik göstermekle birlikte üretim malzemelerine göre de farklı özelliklere sahip olur.

Yüzücü Bonesi Çeşitleri

Bone çeşitleri, üretildikleri malzemelere göre farklı türlere ayrılır. Her birinin yüzücüye sağladığı farklı faydalar olduğu gibi, konfor odaklı tercih yapacağınızda da ürünün yapısını iyice incelemeniz gerekir.

Lateks Yüzücü Bonesi

Lateks kauçuk malzemeden üretilen yüzücü boneleri oldukça dayanıklıdır. Ayrıca hızlı yüzmek isteyenler için de başarılı bir performans sunar. Bu sebeple lateks yüzücü boneleri, yarışmalara katılan yüzücüler tarafından sıklıkla tercih edilir. Genellikle tek renkte üretilen bu boneleri giymek ya da çıkarmak ise biraz zor olabilir. Kabartmalı bileşene sahip boneler, su sızdırmalıklık konusunda başarılı performans gösterir. Ayrıca bazı insanların lateks malzemeye karşı alerjisi bulunabilir. Lateks yüzücü bonelerinde bu alerji kendini gösterebileceğinden, eğer böyle bir alerjiniz varsa benzer performansı size sağlayacak diğer yüzücü bonesi modellerine yönelebilirsiniz.

Silikon Yüzücü Bonesi

sil
Silikon Yüzücü Bonesi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Son yıllarda bir hayli popüler hale gelen silikon yüzücü boneleri, fonksiyon bakımından lateks bonelerle oldukça benzer özelliklere sahiptir. Özellikle latekse alerjisi olan kişiler tarafından genellikle silikon yüzücü boneleri tercih edilir. Üstelik silikon yüzücü bonelerinde farklı renk ve desen alternatifleri de bolca bulunur. Silikon malzemeden dolayı bone fiyatları, lateks olanlara oranla biraz daha yüksek olabilir. Yine de isterseniz, bütçenize uygun pek çok farklı alternatifi kolayca bulabilirsiniz.

Silikon yüzücü bonelerinin diğer avantajları ise saçları iyi koruması ve giymesinin çok kolay olmasıdır. Hem pratiklik hem de dayanıklılık bakımından silikon yüzücü bonelerini güvenle tercih edebilirsiniz. Genellikle kısa saçlı ve normal baş büyüklüğüne sahip olan yüzücüler için uygun olduğundan dolayı silikon boneler, çok uzun ve gür saçlı kişilerde kayma eğilimi gösterebilir. Ayrıca paketi ilk açtığınızda silikon yüzücü bonesinin küçük olduğunu düşünebilirsiniz ama yüksek esneme özelliğine sahip bu boneyi başınıza kolayca oturtmanız mümkün. Silikon yüzücü boneleri başarılı bir kavrama sağladıkları için, hidrodinamizm açısından da yüzücünün performansına olumlu katkıda bulunur.

Likra ve Polyester Yüzücü Bonesi

kum
Kumaş Yüzücü Bonesi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Kumaş yüzücü bonesi olarak da geçen bu boneler, diğer bonelere göre çok kolay ve rahat şekilde giyilebilir. Uzun ve gür saçlara sahip yüzücüler tarafından da rahatlıkla kullanılabilen likra ve polyester yüzücü boneleri oldukça dayanıklıdır. Buna karşılık kayma eğilimleri diğerlerine oranla daha fazla olduğu için, profesyonel müsabakalar yerine günlük kullanım için tercih etmek daha doğru olacaktır. Özellikle bu boneler, pratik kullanımları ve konforlu yapıları nedeniyle havuz bonesi olarak da tercih edilebilir. Hem kumaş hem de silikon malzemenin avantajlı yönlerinden faydalanmak isteyenler için, silikon kaplamalı kumaş bone modelleri de bulunur. Silikon kaplamaları bulunan kumaş boneler su sızdırmaz bir yapıya sahip olsalar da dikişlerinden su geçirebilir. Yine de su sıçramalarına karşı üstün bir koruma ve maksimum kavrama sağlarlar.

Yüzücü Bonesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Açık denizlerde yüzerken kullanacağınız bir bone arıyorsanız, parlak ve renkli olan modellere yönelebilirsiniz. Bu boneler, tekneler ve sörfçüler tarafından kolayca fark edilmenizi sağlar.
  • Çocuğunuz için bir yüzücü bonesi almak istiyorsanız, ölçü ve yapı olarak çocuklara uygun şekilde üretilmiş olan modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Yüzücü bonesini antrenmanlarda ve müsabakalarda kullanacaksanız, buna uygun olarak üretilmiş olan modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Dolayısıyla ürün tercihi yaparken mutlaka teknik özelliklerini detaylı şekilde incelemelisiniz.
  • Yüzücü boneleri genellikle başlangıç, orta ve profesyonel seviye olarak da ayrılır. Yüzme performansınıza ve kullanım alanınıza göre bu özelliği de dikkate alarak tercih yapabilirsiniz. Yeteri kadar profesyonel bir yüzücü değilseniz ve boneyi müsabakalarda kullanmayacaksanız, profesyonel yüzücü bonelerine ihtiyacınız olmayabilir.

Yüzücü Bonesi Bakımı

Yüzücü bonesinin uzun ömürlü olmasını sağlamak için her kullanımdan sonra bakımına da özen göstermeniz gerekir. Özellikle her kullanımın ardından ürünü mutlaka soğuk suyla durulamanız önemlidir. Aksi takdirde havuzdaki klor ya da deniz suyu, boneyi yıpratarak daha kısa sürede deforme olmasına neden olabilir. Kurutma aşamasında ise boneyi direkt olarak güneş ışığından uzak tutmalısınız. Yıkama ya da kurutma için makine kullanmak yerine elde yıkama ve kurutma en doğru tercih olacaktır.