Doğa yürüyüşü, belirlenen bir güzergaha uygun olarak yapılan tempolu yürüyüşlerin genel adıdır. Doğa yürüyüşlerinde belirli bir parkur tercih edilebileceği gibi, belirli bir zaman dilimi içerisinde bir ilerleyiş rotası da belirlenebilir. Doğa yürüyüşlerinde izlediğiniz rotanın farklı zorluk dereceleri bulunur. Dağlık arazide ya da bir dere yatağı boyunca doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ancak her durumda farklı arazi koşulları ile başa çıkmanız gerekir. Bu nedenle konforlu bir doğa yürüyüşü için bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Örneğin, yürüyüş / trekking ayakkabıları doğa yürüyüşü tutkunları için olmazsa olmaz ekipmanların başında gelir. Trekking ayakkabıları, zorlu arazi şartlarında güvenli adım atmanıza destek olur. Ayakkabı dışında yürüyüş batonu da konforlu ve güvenli bir yürüyüş için gerekli olan yürüyüş ekipmanları arasında ilk sıralarda yer alır.

Yürüyüş Batonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Ağırlık, yürüyüş batonu seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında gelir. Baton ne kadar hafif olursa yürürken o kadar az enerji harcarsınız. Batonun ağırlığını belirleyen ise kullanılan malzemedir. Örneğin, alüminyum ya da karbon batonlar hafiflik açısından beklentilerinizi karşılar. Alüminyum yürüyüş batonları hobi amaçlı yürüyüş yapanların, karbon batonlar ise daha sağlam olmaları nedeniyle sık sık doğa yürüyüşü yapanların ilk tercihleri arasında yer alır. Baton seçiminde batonun parça sayısı da önemlidir. Teleskopik, yani iç içe geçen parçalara sahip batonlar kapalı iken oldukça az yer kaplar ve kolay taşınır. Kapalı boyutları küçük olan yürüyüş batonlarını sırt çantanızın arka kısmında rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Batonlar genel olarak 2 ya da 3 parçalıdır. Eğer parkurda çok fazla baton kullanamayacaksanız ve batonu çantanızda taşımak zorunda kalacaksanız, 3 parçalı batonları tercih edebilirsiniz.

2
A100 Forclaz Yürüyüş Batonu – Detaylı bilgi için tıklayın!

Yürüyüş batonu seçerken batonun ayarlama sistemine de dikkat etmeniz gerekir. Dış blokaj sistemine sahip klipsli batonlar, vidalı batonlara göre daha kolay ayarlanır. Vidalı batonların ise avantajı daha hafif olmalarıdır. Bu nedenle vidalı ya da klipsli baton seçiminde hafiflik ve kolay ayarlanma arasında boyunuza veya arazi koşullarına göre seçim yapmanız gerekebilir. Baton seçerken tutamak malzemesine de karar vermelisiniz. Plastik tutamağa sahip olan batonlar, daha sağlam olmaları nedeniyle hobi amaçlı kullanıma daha uygundur. Ancak plastik tutamak ellerin terlemesine neden olabilir. Sünger tutamaklar plastiklere göre biraz daha yumuşak yapıya sahiptir. Eğer yoğun olarak yürüyüş yapıyorsanız, elleriniz terlese bile rahatlık sağlayan mantar tutamaklı batonları inceleyebilirsiniz. Ayrıca tutamakların ergonomik olmasını da göz önünde bulundurmalısınız.

3
NW P100 Kuzey Disiplini Yürüyüş Batonu – Detaylı bilgi için tıklayın!

Baton seçiminde uç kısımda kullanılan malzeme de dikkat edilecek hususlar arasında yer alır. Kullanım zemini ve kullanım sıklığına göre çelik ya da daha uzun ömürlü olan tungsten uçlara sahip olan batonları tercih edebilirsiniz. Son olarak su içmek ya da fotoğraf çekmek istediğinizde, sizi batonu yere koymak mecburiyetinden kurtaran ve batona dinamik bir baskı uygulayarak ellerinizi dinlendirmenize olanak tanıyan bilek perlonlarının geniş olmasına dikkat etmelisiniz.

Yürüyüş Batonunun Faydaları Nelerdir?

Doğa yürüyüşü yaparken baton kullanımı hem fiziksel sağlığınız hem de dengeli adım atmanız açısından birçok fayda sağlar. Tırmanış ya da inişlerde eklem sakatlıklarını önlemesi, yükün vücudun alt ve üst kısımları arasında dengeli dağılmasına olanak tanıması ve enerjinizi daha verimli kullanmanıza yardımcı olması, baton kullanımının fiziksel sağlığınız açısından sağladığı faydalar arasında sayılır.

efe

Batonlar ayrıca ıslak ya da kaygan zeminde dengeli adım atmanıza destek olur, nehir yürüyüşü gibi zorlu arazi koşulları ile daha kolay başa çıkmanıza olanak tanır ve düşüp yaralanma riskini azaltır. Karda yürüyüş yaparken batonlar yardımıyla daha rahat iz açabilir, yamaçlarda ve rüzgarlı havalarda dengenizi koruyabilirsiniz. Baton kullanımı, vücut ve çanta ağırlığının bir kısmını omuzlarınıza ve kollarınıza aktararak bacaklarınızdaki yükü dağıtır ve böylece yorgunluk hissini düşürür. Siz de konforlu bir yürüyüş için, Decathlon’da bulabileceğiniz yürüyüş batonu modelleri arasından size en uygun olanını cazip fiyatlarla satın alabilirsiniz.