Dalış yapacağınız zaman tüm ekipmanlarınızı taşıyabilecek kapasitede ve konforlu yapıda bir çantaya sahip olmanız gerekir. Satın alabileceğiniz ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak çeşitli dalış çantası modelleri bulunsa da, özellikle katlanabilir yapıdaki çantalar teknede az yer kapladığı için size avantaj sağlar. Dalış çantası fiyatları da çantanın fonksiyonlarına ve malzemesine göre değişiklik gösterir. İçine koyacağınız ekipmanlarınızın darbeye ve suya karşı korunmasını sağlamak için, sağlam sert yüzeye sahip çantalar oldukça işlevseldir. Sizin için en ideal olarak dalış çantası seçimini yaptıktan sonra, hem pratik hem de korunaklı bir yerleşim için basınç regülatörü, denge yeleği ve dalış bilgisayarı gibi hassas özellikteki ürünleri en dibe, wetsuit’inizi ise bunların üstüne koyabilirsiniz. Korunaklı bir çanta ile dalış kartı ve ihtiyaç duyacağınız diğer kartları da güvenle çantanızda saklayabilirsiniz. Ayrıca dalış sonrasında ıslak eşyalarınızı da çantaya koymanız gerekebilir. Bunun için çantada ayrı bir göz olması, diğer ekipmanları ıslatmamak adına avantaj olur. Doğru dalış çantasını seçtikten sonra, çantanızı hazırlarken unutmamanız gereken ekipmanları inceleyelim…

Dalış Maskesi

Dalış maskenizi kendi orijinal kabında ya da özel üretilmiş maske çantasının içerisinde dalış çantanıza mutlaka koymalısınız. Böylece olası bir hasara karşı da maskenizi korumuş olursunuz.

big_1577095
120 Serbest Dalış Maskesi _ Detaylı bilgi için tıklayın!

Dalış Elbiseleri

Dalış çantasının olmazsa olmazlarından bir tanesi de dalış elbiseleridir. Dalış sonrasında dalış elbiselerinizi ıslak şekilde çantanıza koymanız gerekiyorsa çantanızda buna uygun ayrı bir göz bulunduğundan emin olmalısınız. Dilerseniz dalış elbiseleri başta olmak üzere diğer tüm ıslak eşyalarınızı koymak için, çantanıza farklı ebatlarda çöp poşetleri de ekleyebilirsiniz.

big_1148209
100 Shorty Şnorkelle Dalış Elbisesi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Dalış Eldiveni ve Çorapları

Dalış eldiveni ve çorapları da tıpkı elbiseler gibi olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Eldiven ve çoraplar diğer ekipmanlara göre sarf malzemesi niteliğinde olduğu için, bu ekipmanlardan yanınıza yedekli olarak almanız avantaj sağlayacaktır.

dal
Neopren Kaplamalı Tüplü Dalış Eldiveni – Detaylı bilgi için tıklayın!

Dalış Paletleri

Dalış paletlerini çantanıza koyacağınız zaman özellikle üstüne çok fazla ağırlık gelmemesine dikkat etmelisiniz. Bu nedenle tüm ekipmanlarınızı çantaya koyduktan sonra en son paletlerinizi yerleştirebilirsiniz.

palet
500 Tüplü Dalış Paleti – Detaylı bilgi için tıklayın!

Su Altı Bıçakları

Her ne kadar bazı dalgıçlar bu malzemenin gerekli olmadığını düşünse de, gerektiğinde daha iyi bir alternatif bulamayabilirsiniz. Özellikle su altında karşınıza çıkabilecek eski ağlar, oltacılar, sırtı yapan balıkçılar ve paragat kalıntıları sizin için tehlike yaratabilir. Bu nedenle tüm tehditleri bertaraf etmek için, kaliteli ve paslanmaz çelik ya da titanyum malzemeden üretilmiş bir su altı bıçağına ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer tam teşekküllü bir dalış çantası hazırlamak istiyorsanız, bu ekipman da mutlaka çantanızda bulunmalı.

sfp
SFP100 Sualtı Bıçağı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Yedek Maske

Elbette çantanıza dalış sırasında kullanacağınız maskenizi almalısınız. Ne var ki teknede ya da denizde maskeniz kaybolabilir. Bu gibi durumlarda seyahatinizi yarıda kesmemek ya da başka bir maske bulmakla uğraşmamak adına çantanıza mutlaka yedek bir maske daha koymalısınız. Böylece maskenizin kayışının kopması durumunda da yanınızda yedek bir maske kayışı daha olmuş olur.

Dalış Bilgisayarı

Saat olarak da kullandığınız dalış bilgisayarı dalış esnasında en büyük yardımcılarınızdan bir tanesi olduğu için, çantanızda mutlaka olması gereken dalış ekipmanları arasında. Ayrıca dalış esnasında bir sürpriz ile karşılaşmamak adına mutlaka dalış bilgisayarınızın pillerinin yeterli olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Şnorkel ve Şnorkel Paleti

Scuba dalışa gidecek olsanız dahi çantanızda mutlaka şnorkel bulundurmalısınız. Üstelik uzun dalış aralarında şnorkel ile su altı fotoğrafı çekip keyifli zaman geçirebilirsiniz. Buna ek olarak ağır dalış paletlerinizin yanı sıra hafif ve fazla yer kaplamayan şnorkel paletini de çantanızdan eksik etmemelisiniz.

big_1079770
Zoom Serbest Dalış Şnorkeli – Detaylı bilgi için tıklayın!

Su Altı Çıngırağı, Düdük, Dalış Feneri ve Yedek Piller

fener
Dalış Fenerlerimiz İçin Tıklayın!

Çantaların fazla yer kaplamayan ve kritik anlarda imdadınıza koşan dalış malzemeleri arasında yer alan su altı çıngırağı, dalış feneri ve düdüğünü mutlaka çantanızın küçük bir köşesine saklamalısınız. Dalış fenerinizin pillerinin bitmesi ihtimaline karşılık, çantanızda su geçirmez bir kutu içerisinde yedek pil de mutlaka bulunmalıdır.