Pilates bandı ya da diğer adıyla pilates lastiği, başlangıç ve bitiş noktaları sabit olan spor aletlerinden farklı olarak size daha özgür ve daha esnek egzersiz olanağı sağlar. Spor salonuna gitmeden ya da ağır kiloların altına girmeden de kaslarınızı etkili bir biçimde çalıştırabilirsiniz. Spor yaparken vücudunuza daha büyük bir hareket alanı sağlayan pilates lastikleri, hareketin tüm yönlerinde direnç oluşturur ve aynı zamanda hareketlerinizin açılarını ayarlamanız konusunda özgürlük sunar. Farklı renklere sahip kolay kullanımlı pilates lastikleri ile pek çok egzersiz yapabilirsiniz. Kol, kalça, omuz, gövde, sırt ve abdominal kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Bacak egzersizleri yaparak bacaklarınıza form kazandırabilirsiniz. Squat egzersizi yaparak kalçalarınızı şekillendirebilirsiniz. Standing Hamstrings Curls, yani bacak kıvrılması hareketini spor salonuna ihtiyaç kalmadan pilates lastiğinizle yapabilirsiniz. Aynı zamanda Standing Leg Abduction hareketi yaparak uyluk kısmınızı pilates lastiğinizle etkili bir biçimde çalıştırabilirsiniz. Pilates lastiği, kinesiyoloji uzmanlarınca tavsiye edilir. Doktorlar tarafından da fizyoterapi bölümlerinde omuz, boyun, kol, dirsek el bileği, ayak bileği, parmaklar bel ve kalça ile ilgili kasları çalıştırmak ve rehabilitasyon amacıyla uygulanır.

Pilates Lastiği Modelleri 

pilates lastiği
Pilates lastiği modellerimizi görmek için hemen tıkla!

Pilates lastiği, spora yeni başlayan amatör birinden kondisyonlu bir atlete kadar hemen hemen tüm sporcuların faydalanabileceği bir egzersiz ürünüdür. Güçlü kauçuk malzemelerden üretilen pilates lastikleri çekiştirmeye oldukça elverişli bir elastikiyete sahiptir. Bu elastikiyet sıkılmadan egzersiz yapmanıza yardımcı olur. Pilates lastiği renkleri, pilates lastiğinin sertlik derecelerini yansıtır ve her renk bir zorluk seviyesine işaret eder. Sarı ve tonları hafif dirençli lastikler, yeşil ve kırmızı tonlar biraz daha fazla dirençli lastikler, mavi ve gittikçe koyulaşan tonlar yüksek dirençli lastikler, siyah renkliler ise en yüksek direnç seviyesine sahip olan pilates lastikleridir. Bu lastikleri tek tek kullanabileceğiniz gibi, birleştirerek farklı direnç seviyeleri de elde edebilirsiniz.

Egzersiz Seçiminize Özel Pilates Lastikleri 

Pilates lastikleri, yapacağınız egzersiz türüne göre çeşitlere ayrılır. Kolay, orta ve zor seviyeli pilates bantlarının yanı sıra boru şeklindeki kablolu modelleri ve tutacaklı bantları en efektif şekilde kapı aparatı ile birlikte kullanma olanağınız vardır. Ayarlanabilir aparatlar ve tutacaklar sayesinde ister eksper isterseniz spora yeni başlayan biri olun; vücut kapasitenize, çalışma tarzınıza göre kolay, orta ve zor seviyede bir egzersiz seçerek hedeflediğiniz bölgeyi etkili bir biçimde çalıştırabilirsiniz. Kapalı ve açık lastik modelleri, kapı aparatı ve bütün sertlik seviyelerini içeren pilates lastikleri, egzersizlerinizin hepsini kademe kademe tamamlayabilmeniz için gereklidir. Abduction egzersizi için dairesel kapalı (loop) pilates bandı ve kapı aparatı uygundur. Açık uçlu düz pilates lastikleri ile squat egzersizleri ve kalf egzersizlerini yapabilirsiniz. Pilates bandınızla daha çok fonksiyonel çalışma yapmanızı sağlayan kapı aparatı sayesinde bir fitness salonunda yapabileceğiniz serbest ağırlık egzersizlerinin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz.

Pilates Bantları ile Formda Kalın

Pilates ekipmanları arasında yer alan pilates lastikleri, oldukça fonksiyonel bir kullanım avantajı sunar. Vücudunuzu pilates lastikleriyle çok kısa sürede forma sokabilirsiniz. Dilediğiniz yere götürebileceğiniz kadar hafif ve işlevsel oldukları için, nerede olursanız olun sporunuza ara vermeden devam edebilirsiniz. Pilates lastikleri ile vücudunuzun her kasını ayrı ayrı çalıştırabilir; karın, basen bacak, bel, kol gibi bölgesel olarak forma sokmak istediğiniz yerlere fit bir görünüm kazandırabilirsiniz. Pilates lastikleriyle glute bridge, bodyweight squat, donkey kick, prone (lying) leg curl ve lateral walk gibi pek çok etkili egzersizi yapabilirsiniz.  İhtiyacınız olan tümpilates malzemelerine Decathlon adresinden ulaşabilir ve beğendiğiniz ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Pilates yazılarımıza göz atmak isterseniz buraya tıklamayu unutmayın!

Sağlıkla ve sporla kalın!