Günümüzün modern eğitim anlayışı, çocukların akademik ve sanatsal eğitimleri yanında fiziksel eğitimlerinin önemine de her fırsatta vurgu yapıyor. Yeni nesiller için tasarlanan eğitim sistemleri, spor aktiviteleri içeren daha fazla ders saati, sosyal ve sportif etkinlik kulüpleri, çeşitli branşlara yönelik okul içi spor alanları gibi ögelerle destekleniyor. Fiziksel gelişimin yoğun ve hızlı olarak yaşandığı ilk ve ortaöğretim dönemleri boyunca sportif aktivitelerle desteklenen çocuklar, daha sağlıklı bir fiziksel gelişim süreci yaşarken derslerinde de başarılarını artırıyor. Bu çağlarda alınan sportif temel eğitimin en önemli faydalarından biri ise çocukların ilgi duydukları spor dallarını küçük yaşta tanıması ve erken uyum sağlaması. Profesyonel sporcu olma veya sportif akademik kariyer yapma gibi farklı profesyonel seçenekleri ileride değerlendirebilecek olan çocuklar, spora erken başlamanın avantajlarından faydalanabiliyor. Bilinçli ebeveynler ve eğitmenler olarak size düşen en önemli görev ise onları cesaretlendirmek. Yaşlarına, ilgi alanlarına, karakterlerine, fiziksel özelliklerine uygun bir veya birkaç spor dalını deneyimlemelerini sağlayarak uzun yıllar sürecek spor dolu bir yaşamın kapısını onlar için aralayabilirsiniz. Okullarda yapılabilecek en iyi spor aktiviteleri nelerdir diye düşünüyor ve çocuğunuzun seçim yapmasına yardımcı olmadan önce bu sporlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Okulda Hangi Sporlar Yapılabilir?

Okulların sunduğu saha ve malzeme imkanları, tercih edilebileceğiniz spor dallarını da belirler. Bazı okullar diğerlerine göre daha fazla seçenek sunarken hemen hemen tüm okullarda temel spor dallarının yapılabilmesi için yeterli saha ve ekipman mevcuttur.

Basketbol:

Okulda spor denince akla gelen ilk branşlardan olan basketbol, çocuklar arasında da oldukça popüler bir spordur. Çoğu okulda basketbol sahası bulunması, bölgesel ve ulusal ölçekte okullar arası müsabakalar yapılması, basketbola olan ilgiyi her zaman canlı tutar. Tüm takım sporlarında olduğu gibi yardımlaşma, paylaşma, ortak amaç doğrultusunda birlikte hareket etmek gibi yetenekler kazandıran basketbol, çocukların fiziksel gelişimlerini de destekler.

b200 easy[8407154,8407259]tci_scene_004.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]
Tüm basketbol ürünlerimizi görmek için hemen tıklayın!
Futbol:

Tüm zamanların en popüler sporlarından olan futbol, okulda spor yapmak isteyenlerin önemli alternatiflerindendir. Bireye takım ruhu, aidiyet, yardımlaşma gibi özellikler kazandıran futbol, yoğun antrenman programları sayesinde çocukların güç ve kondisyon kazanmalarını da sağlar. Günümüzde çok sayıda okulun kapalı spor salonuna sahip olması, futsalın da okullarda yapılabilen spor dalları arasına girmesini sağlamıştır.

shoot pratique futsal enfant ah18[8392534cc,8496874cc,8496873cc,8392255cc,8407405cc,8497267cc]tc.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]
Futbol ürünlerimizi görmek için hemen tıklayın!
Voleybol:

Okul bahçelerinin en gözde sporlarından olan voleybol, fiziksel gelişimi en yoğun biçimde destekleyen spor dallarındandır. Sürekli sıçrama ve aktif olmayı gerektiren bu spor dalı, aynı zamanda takım oyunu olması sebebiyle bir takıma dahil olmanın tüm zihinsel faydalarını da sağlar. Çocukların yardımlaşma, hedefe odaklanma, ortak hareket etme, sorunları birlikte çözme gibi yetenekler kazanmasını sağlarken fiziksel gelişimlerine de destek olur.

8520306,8407973,8407970,8408159,8364273,8407967_017.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]
Tüm voleyblol ürünlerimiz için tıklayın!
Atletizm:

Dünyanın en eski spor dallarından olan atletizm olimpik spor branşları arasında yer aldığından popülerliğini her dönem korumaktadır. Koşu, yürüyüş, atlama ve atma gibi alt branşlara ayrılması sporculara fiziksel özellik ve yeteneklerine uygun dalı seçme imkanı sunar. Tüm sporların temeli sayılabilecek atletizme çocuk yaşta başlamak, ileride seçilecek farklı bir spor dalı için gereken fiziksel ve zihinsel olgunluğun erken yaşta oluşmasına zemin hazırlar.

kididiprogress[8518970,8514780,8505647,8518991,8506546,8506552,8518992,8518922,8506553]tci_scene.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]

Tenis:

Okulunuzun tenis kortu varsa tenise mutlaka bir şans vermelisiniz. Oyunun doğasından kaynaklanan çabukluk, ayak çalışması ve ani yön değiştirme hareketlerine erken yaşlarda alışan çocuklar, güçlenen bilek ve bacak yapıları sayesinde bu spora daha geç başlayan rakiplerine nazaran daha başarılı olur. Bir sonraki hamleyi planlamak ve rakibin hamlesini sezip buna uygun pozisyonu almak gibi zihinsel beceriler de sağlayan tenis, bireysel sporlar arasında çok yönlü eğiticiliği yüksek bir branştır.

artengo tennis ss17[8372668]tci_scene_352.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)].jpg
Tenis ürünlerimiz tık tık!

Okulda Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Küçük yaşlarda sporla tanışan çocukların, sporu yaşamlarının bir parçası haline getirerek uzun yıllar devam edecek egzersiz alışkanlığı kazanma ihtimalleri yaşıtlarına nazaran daha yüksektir. Düzenli olarak spor yapan çocukların vücutları esneklik kazanır ve sakatlıklara karşı daha dirençli hale gelir.

gif
Tüm çocuk spor ürünlerimiz için hemen tıklayın!

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından olan obezite, hareketsizlik ve egzersiz yetersizliği sebebi ile gün geçtikçe yayılmaktadır. Erken yaşta kazanılacak spor ve egzersiz alışkanlığı bu önemli sorunun aşılmasında yardımcı olabilir. Takım sporları dayanışma ruhunu ve arkadaşlık duygusunu geliştirirken, bireysel sporlar çocuğunuza tek başına sorun çözme ve hızlı karar alma gibi yetenekler kazandırır. Düzenli spor yapan çocuklar yoğun antrenman programlarıyla elde ettikleri performanslarının değerini bilir ve kötü alışkanlıklardan da uzak dururlar.