Mevsim geçişleri, kıyafet seçimi konusunda bazen işinizi zorlaştırabilir. İnce bir tişörtle evden çıktıktan sonra yağmura maruz kalmak ya da kasvetli bir havada  sabah dışarı çıkarken giyilen sweatshirtün öğleden sonra aniden açan güneş ve ısınan hava nedeniyle fazlalık haline gelmesi herkesin başına gelebilir. Özellikle yürüyüş, trekking, tempolu koşu gibi outdoor aktiviteler için en elverişli dönem olan bahar aylarında spor kıyafet seçimi daha da önemli hale gelir. Giysilerinizin fiziksel aktivitelerinizi engellememesi ve hava durumu için uygun olması gerekir. Ne giyileceğinin en çok düşünüldüğü dönemler olan mevsim geçişlerinde yanlış giysi seçimi hastalık riskini artırabilir.

Mevsim Geçişlerinde Ne Giyilmeli?

“Spor giyim” terimi çoğu kişi için konforu ifade eder. Spor yaparken yaptığınız spora özel ve bulunduğunuz ortama uygun giysiler seçmek, aktiviteden en fazla verimi almanıza yardımcı olur. Bulunduğunuz ortam ise mevsime göre farklılık gösterir. Örneğin kış aylarında, mevsim şartları zor olsa da spor salonu ya da kapalı alanlar için kıyafet seçimi aklınızı çok fazla karıştırmaz. “Yazın, açık havada spor yaparken ne tür giysiler seçeceğiz?” sorusu için kafa karıştırıcı cevaplarla karşılaşmazsınız. Ancak havanın değişken olduğu, ani sıcaklık artış ve azalışlarının sıkça görüldüğü mevsim geçişlerinde ne giyilmeli sorusuna tek bir cevap bulmak mümkün olmayabilir. İster uzun bir yürüyüşe çıkın, ister çimlerde pilates veya yoga yapın, seçeceğiniz giysilerin maksimum konfor sağlaması ve sizi ani hava değişikliklerine karşı koruması gerekir.

big_1568912
Quechua MH100 Yağmurluk – Detaylı bilgi için tıklayın!

En rahat giyim ürünlerinden biri olan pamuklu iplikten üretilen tişört modelleri, açık havada yürürken ya da spor yaparken terinizi çekerek vücudunuzun kuru kalmasına yardımcı olur ve üşüme hissini azaltır. Ayrıca pamuklu materyal cildinizin nefes almasına da izin vererek terleme ve ani soğuma gibi nedenlerle hasta olma riskini en aza indirir. Gün içinde havanın aniden değişmesi riskine karşı ise yanınızda yağmurluk, fermuarlı bir sweatshirt, polar gibi giysiler bulundurabilirsiniz. İncecik ve hafif kumaş dokusundaki yağmurlukları çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Koşuya ya da yürüyüşe çıkarken yanınıza hava sirkülasyona izin veren, su geçirmez koşu / yürüyüş için özel tasarlanmış yağmurlukları almak, her koşulda gerçek performansınızı göstermenize olanak tanır. Rüzgarlı havalarda ise sizi rüzgardan koruyan rüzgarlıklar gün boyu rahatlık vadeder. İnce montlar ve yelekler de her duruma karşı hazırlıklı olmanızı sağlar.

Mevsim geçişlerinde tişört, polar, yağmurluk gibi üst giyim grubunu tamamlamak için şort, eşofman altı ya da tayt modellerini inceleyebilirsiniz. Taytlar her türlü fiziksel aktivitede esneklik sunar. Günlük taytlar, gündelik hayatta en konforlu spor giyim modelleri arasında yer alır. Pamuklu iplikten üretilmiş taytları ister spor gömleklerle ister tişörtlerle tamamlayabilirsiniz. Klasik sporcu taytları ise mevsim geçişlerinde açık havada spor yapmak isteyenler için ideal seçimlerden biri olur.

Webp.net-gifmaker (49)
Aradığınız tüm spor kıyafetleri Decathlon’da! Hemen tıklayın!

Mevsim Geçişlerinde Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Hem kadın spor giyim hem erkek spor giyim için ayakkabıların rahat olması çok önemli. Mevsime ve gereksinimlerinize uygun spor ayakkabı seçerek bir taraftan ayak sağlığınızı koruyabilir, bir taraftan da yaptığınız spordan en fazla verimi alabilirsiniz. Spor ayakkabı seçiminde ilgilendiğiniz spor dalına özel olarak tasarlanan modelleri incelemelisiniz. Örneğin koşu ile ilgileniyorsanız hafif ve ayakları çorap gibi saran koşu ayakkabılarını, trekking yapıyorsanız zorlu koşullarda ayaklarınızı koruyan ve güçlü yer tutuşa sahip outdoor ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz. Günlük spor giyim için ise rahatlık sunan, hava sirkülasyona izin veren ve mevsim koşullarına uygun ayakkabıları seçebilirsiniz.

ay
Tüm spor ayakkabı modellerimizi görmek için tıklayın!

Yılın her dönemi özgürce hareket etmenizi sağlayan birbirinden rahat spor giyim modelleri Decathlon’da. Ayakkabıdan tayta kadar aradığınız spor giyim ürünlerini en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.