Türkiye’de futbol altyapı okulları, küçük yaşlardaki çocukların futbol konusundaki becerilerini ortaya çıkarmak için kurulmuş organizasyonlardır. Genellikle akademi adı verilen bu futbol okulları, kulüplerin amaçları doğrultusunda sporcular yetiştirir. Bazı kulüpler profesyonel takımlarına futbolcu yetiştirmeyi amaçlarken bazıları ise yaz okulu adıyla çocukların sportif faaliyetler gerçekleştirmesi amacıyla çalışır. Türkiye’de faaliyet gösteren ve Türk futboluna önemli altyapı kazanımları olan pek çok spor kulübü bulunur.

Fenerbahçe

2
Görselin orijinali için tıklayın!

Okulun temel amacı, fair play ilkelerine bağlı, yetenekli, saygılı ve kültürlü sporcular yetiştirmek ve bu sporcuları Türk futboluna kazandırmaktır. Fenerbahçe altyapısındaki en çok dikkat çeken özelliklerden bir tanesi oldukça başarılı genç kalecileri yetiştirmesidir. Fenerbahçe, Recep Biler, Mert Günok, Ertuğrul Taşkıran ve Erten Ersu gibi önemli kalecileri altyapısında yetiştirerek Türk futboluna kazandırmıştır. Bu anlamda Türk futboluna önemli katkıları olan bir futbol altyapı okulu olarak görülür.

Galatasaray

gs
Görselin orijinali için tıklayın!

Türkiye’de ve uluslararası çapta büyük başarılar elde etmiş olan Galatasaray, ileride takımda forma giyecek ve fair play ilkelerine uyan futbolcular yetiştirmek üzere futbol altyapı okulu olarak çalışır. Galatasaray’ın altyapısında yetişmiş ve takımda forma giymiş pek çok sporcu bulunduğu için altyapısından en çok faydalanan kulüpler arasında yer alır. Altyapıdan çıkmış oyuncular arasında Sabri Sarıoğlu, Emre Çolak ve Semih Kaya gibi önemli isimler bulunur. Bu yüzden Galatasaray Futbol Okulu, hem kendi takımı hem de Türk futbolu için önemli kazanımlar ortaya koyar. Hatta Galatasaray’ın 2000 senesinde UEFA kupasını kazandığı kadrosunda yer almış oyuncuların büyük bir kısmı da altyapısında yetişmiştir.

Bucaspor

son
Görselin orijinali için tıklayın!

 

Sistematik bir şekilde ülkeye futbolcu yetiştirme hedefinde olan Bucaspor, oldukça verimli çalışan altyapılardan bir tanesidir. 80.000 m2 alandaki tesisinde, ışıklandırmalı 7 futbol sahası, futbolcu lojmanı, sosyal bina, akademi binası ve iç bahçe gibi kullanışlı alanlar yer alır. Çocuklara sistemli bir şekilde futbol eğitimi veren kulüp, aynı zamanda çocukların sosyal gelişimlerine ve eğitimlerine de katkıda bulunur. Ayrıca kadrosunda altyapıdan yetişmiş oyuncuların bulunmasını da önemseyen kulübün, bugüne kadar altyapıdan gelen pek çok oyuncusu olmuştur. Bu oyunculardan elde edilen gelirler, hem altyapıyı geliştirmek için hem de kadroyu güçlendirmek için kullanılır.

Altınordu

3
Görselin orijinali için tıklayın!

Oldukça başarılı bir altyapı sistemine sahip olan Altınordu, bir futbol kulübü olmasının yanı sıra kendisini bir futbol eğitim kurumu olarak tanımlar. Bu yüzden kulübün öncelikli hedefi, başarılı futbolcular yetiştirmektir. 2012 yılından sonra altyapı ve tesisleşme için önemli yatırımlar yapan kulübün, 4 farklı merkezde tesisi bulunuyor. Çocukların 6 yaşından itibaren eğitilmeye başlandığı kulüpte, Belçika’dan gelen bir ekip ile beyin merkezli eğitim yürütülür. Böylece hem spor eğitimi hem de çocukların sosyal gelişimleri sağlanır.

Beşiktaş

4
Görselin orijinali için tıklayın!

Türkiye’nin önemli spor kulüplerinden olan Beşiktaş, sporda kaliteyi artırmak adına başarılı ve ahlaklı sporcular yetiştirerek onları ileride A takıma almayı hedefler. Bu amaçla başarılı bir spor eğitiminin yanı sıra çocukların sosyal ve psikolojik bakımdan da güçlenmeleri için eğitimler gerçekleştirilir. Beşiktaş Futbol Okulu için takım olma duygusuna sahip ve ileride Türk sporunun standartlarını belirleyecek sporcular yetiştirmek oldukça önemlidir.

Bursaspor

bur
Görselin orijinali için tıklayın!

Bursaspor Futbol Altyapı Okulu, çalışmalarını Bursa’daki Merinos Stadı’nda yürütür. 6 yaşında başlayan eğitimlerin amacı kulüp ve Türk futbolu için başarılı, yetenekli, saygılı ve sosyal yönden gelişmiş sporcular yetiştirmektir. Bursaspor, altyapısını oluştururken hem Türkiye’de ve dünya çapında başarılar elde edecek sporcular yetiştirmeyi hedefler. Kulüp, sahip olduğu tesiste her yönden nitelikli sporcular yetiştirir. Çocukların beslenmelerinden, sosyal eğitimlerine kadar pek çok konuda velilerle antrenörleri sıkça bir araya getirerek ortak hareket eder.