Mevsim ne olursa olsun, rotanızı ve çantanızı doğru hazırlamak çok önemlidir. Bu durum sonbaharda daha da önemli hale gelir, çünkü bildiğiniz gibi hava sürprizlerle dolu J Günübirlik doğa yürüyüşü yapıyor olsanız dahi yanınıza aldığınız ürünler sizin tüm spor sürecindeki keyfinizi etkileyecektir.

Hava Durumunu Kontrol Edin

Doğa yürüyüşü rotanızı belirledikten sonra hava durumunu yakından takip etmek çok önemlidir. Güneş  kaçta doğuyor? Kaçta batıyor? O gün sis var mı? Yağış görünüyor mu? Nem eviyesi ne durumda? Sıcaklık tam olarak kaç gösteriyor? Ağustos ayının sonunda artık günler kısalmaya başlar, gece düşündüğünüzden daha hızlı çöker. Bu sebeple de doğru ekipmanların yanınızda olması çok önemlidir. Güneş batmadan önce evde olacağınızı varsayarak bir yürüyüşe çıkmış olsanız dahi çantanıza mutlaka kafa lambası koyun.

1

Kendine Göre En Doğru Rotayı Seç

Arkadaşlarının önerdiği rotalar genelde kulağa en keyifli gelenlerdir. Harika!  Ama arkadaşlarının ne sıklıkla doğa yürüyüşü ya da trekking yaptığını biliyor musun? Onlar ve senin fiziksel özelliklerin ve dayanıklılığı benzer mi? Çünkü eğer değilse süreç keyifli olmaktan biraz çıkabilir. Bunun olmasını istemeyiz.

Rotanı seçmeden önce mutlaka rotanın uzunluğu, dikey çıkışlarının uzunluklarını ve eğimlerini araştırmalısın. Bunlara bakarken dinlenme lokasyonlarını, kalacaksan nerelerde kamp atacağını ve kritik noktaları da incelemen gerekir. Bu etkenleri önceden bilirsen ne kadar efor harcayacağını da geziden önce hesaplayabilmiş olursun.

Ne kadar mesafe yürüyeceğinden ziyade ne kadar yükseklik ve eğim olduğu da kritiktir. Düz bir zeminde uzun süre yürümek, eğimli bir zeminde kısa yürümekten daha kolay olacaktır. Bu sebeple unutma ki kısa yol her zaman en kolay olanı değildir J

Bir kaç günlük bir yürüyüş düşünüyorsanız ve çadırda değil de kamp yerleşkelerinde kalacaksanız, mutlaka geziniz öncesinde açık olup olmadıklarına ya da gideceğiniz tarihlerde o alanlarda yer olup olmadığını kontrol edin.

Bazı gölgelik çadır modelleri beklentinize göre daha basit kalabilir, üşümemek ve daha rahat edebilmek adına yanınıza hafif uyku tulumlarından alabilirsiniz Eğer gezinize çocuklarınızla gidiyorsanız zemin seçiminde de dikkat etmeniz gerekebilir. Çok dik ve kaygan zeminler çocuklarınızla rahatça doğa yürüyüşü yapmanıza çok müsaade etmeyebilir.

2

Ekipmanlarınız Tam Olsun

Doğaya çıktığınız her gezinizde yanınızda pusula ve harita bulundurmanız gerekir. Özellikle de doğa yürüyüşüne gittiğiniz yerlerdeki işaretlerin kışa doğru daha az görünür olduğunu düşünecek olursak, yanınızda bu iki kurtarıcının bulunması kesinlikle çok önemli! Cep telefonunuza indirebileceğiniz offline haritalar size yardımcı olacaktır. Sonbahar yürüyüşlerinde ara ara ıslak ve kaygan zeminle denk geleceksiniz. Bu sebeple yer tutuşu daha güçlü ayakkabılar seçmeniz gerekir. Ayrıca kıyafet kısmında da nefes alan kıyafetler giymeniz sizin için büyük avantaj sağlayacaktır.

Batonla yürürseniz batonlar size güzel destek olacaktır, baton kullanmak istemiyorsanız doğada bulabileceğiniz sopaları da baton olarak kullanabilirsiniz J

Soğuk havada trekking yaparken yapmamanız gereken önemli noktaları öğrenmek için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Son olarak yanınıza mutlaka fener, acil durum battaniyesi, su, enerji barları gibi ürünleri almayı unutmayın. Ve eğer dinlenirseniz ve dinlenme alanınızda bir şeyler atıştırırsanız arkanızda herhangi bir çöp bırakmadığınızdan emin olun. Doğayı sonra tekrardan gezmek isteyeceğimiz şekilde bırakmak en önemli noktalardan biri, unutmayalım!