Dağcılık sporu, kuşkusuz en heyecanlı ve adrenalini en yüksek sporlardan biridir. Ancak bu heyecanı doya doya yaşayabilmeniz için, mutlaka can güvenliğinizi sağlayan kaliteli tırmanış ekipmanları edinmeniz gereklidir. Tırmanış ekipmanlarının en önemli parçalarından biri olan tırmanış ipi, can güvenliğiniz açısından hayati önem taşır. Tırmanış ipinin temel vazifesi, tırmanış sırasında düşen dağcıyı güvenli bir şekilde tutmaktır. O hâlde tırmanış ipinizi iyi seçmeli ve sürekli aşınmaya açık olan tırmanış ipinizin bakımını iyi yapmalısınız.

Tırmanış İpi Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

big_1331449
Simond Rock+ 10mmX60m Tırmanış İpi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Tırmanış ipi modelleri, örgü halatlar ve kernmantle (mantolu) ipler olmak üzere ikiye ayrılır. Örgü halatlar dağcılıkta çok tercih edilmemekle beraber, mantolu ipler günümüzde modern mağaracılık ve dağcılık tırmanışlarında kullanılır. Tırmanış ipi bakımı, hem kullanım sırasında hem de kullanım sonrasında özenli bir şekilde yapılmalıdırÇünkü tırmanış iplerinizde oluşan deformeler tırmanış esnasında can güvenliğinizi tehlikeye atacaktır. Tırmanış ipinizin mantosunda aşırı bir yıpranma söz konusu olmuşsa ve özellikle mantonun içinden ipinizin çekirdeği görülebiliyorsa o ip derhal kullanım dışı bırakılmalıdır. Tırmanış esnasında bir düşüş yaşadıysanız, bütün ipi elle dikkatli bir şekilde kontrol etmenizde ve herhangi bir aşınma veya iç kısımlarda herhangi bir bozulma olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

Tırmanış İplerinizi Dış Etkenlerden Koruyun

Tırmanış iplerinizi; akü asidi, pil asidi, petrol ürünleri ve diğer kimyasal malzemelerden korumanız çok önemlidir. Eğer kazara bu kimyasallarla ipiniz temas etmişse bu ipleri asla tekrar kullanmamanız gerekir. Tırmanış iplerinizi keskin kenarlı yüzeylerle doğrudan temas ettirmeniz hâlinde ipte aşınmalar meydana gelir. Bu nedenle keskin yüzeylerle ipi temas ettirmekten kaçının. İplerinizi doğrudan güneş ışığı altında bırakmak, araba bagajı, radyatör yanı gibi aşırı sıcak ortamlarda muhafaza etmek ipinizin ömrünü kısaltır. Kullanmadığınız zamanlarda ipinizi aşırı ısıdan ve güneş ışığından koruyun. Tozlu, çamurlu zeminlerde ve ortamlarda kullanılan ipler sertleşme eğilimi gösterebilir. Edineceğiniz bir ip şampuanı ile tırmanış ipinizi güzelce yıkayın ve ve mümkün olduğu kadar gölgelik bir alanda kurutun.Tırmanış ipinizi her kullanımdan sonra havalandırın ve kuru olduğundan emin olduğunuzda kaldırın. Tırmanış ipinizi alırken üreticilerin vermiş olduğu şok sayılarını aklınızda bulundurun. Ömrü dolan ipleri kesinlikle kullanmayın. Her tırmanış ipiniz için bir takip kartı kullanmak faydalı olacaktır. Böylelikle hangi ipi nasıl ve kaç kez kullandığınızı not alabilir ve güvenliğiniz için bir tedbir oluşturabilirsiniz.

big_1331453.jpg
Simond Cliff 9,5mm X 80m Dinmaik Tırmanış İpi – Detaylı bilgi için tıklayın!

İplerinizin Üzerine Basmayın

Dağcılık ipleri çok sağlam olduğu kadar çok da nazik iplerdir. İpler üzerinde yapılan bazı testlere göre -45°C’da tırmanış iplerinin statik çekme oranının %30 azaldığı, ıslak iplerinse çok daha az test düşüşünü karşılayabildiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle tırmanış iplerinizi her türlü olumsuzluktan korumak onların ömrünü uzatacaktır. Tırmanış iplerinizi kullanırken ulu orta ipin üzerine basıp ezmemeniz gerekir. Hele ayağınızda keskin uçlu kramponlar varken ipe basmak çok tehlikelidir ve bu, ipinizin kesilmesine veya zayıflamasına neden olur. Sürekli keskin köşelerle temas eden ip aşırı derecede ve hızlıca yıpranır.

Haftada üç veya dört gün çok yoğun olarak kullanılan ipleri en fazla bir yıl sonra yenilemek yararınıza olacaktır. Haftada bir iki kez kullanılan ipler iki yıl kadar dayanabilir. Ayda bir veya iki kez kullanılan ipler üç seneye kadar dayanıklılık gösterebilir. Ancak gerekli bakım kurallarına uyulur, yıpratıcı derecede dış etkenlerden korunur ve ipler çok büyük düşüş şokları yaşamazsa bu süreler geçerli olacaktır. Yani iplere sabit bir ömür biçmek çok da doğru olmayacaktır. İplerinizin bakımını gerektiği biçimde yaparsanız uzun ömürlü kullanım gerçekleştirebilir ve can güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Bu harika doğa sporunu gönül rahatlığıyla yapmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm tırmanış malzemeleri Decathlon’da! Tüm tırmanış ipi modellerine bütçenize uygun tırmanış ipi fiyatları ile kolayca sahip olabilirsiniz.