Kaya tırmanışı, adrenalin ve hazzın bir arada yaşandığı oldukça keyifli ve zor bir spordur. Kaya tırmanışı sporunun ülkemizde de popüler hale gelmesiyle beraber çok sayıda kaya tırmanışı bahçesi belirlenmiştir. Her sene dağcıların uğrak noktası olan bu bölgeler, hem yurt içi hem de yurt dışından birçok ziyaretçiyi ağırlar. Çeşitli zorluk derecelerinde olan bu parkurlar, dağcıların müthiş manzaralar eşliğinde tırmanış yapmalarına olanak sağlar. Kimi tırmanış bölgelerinde her yıl tırmanış festivali düzenlenerek yöre halkıyla sporcular arasında etkileşim artırılır ve eğlenceli etkinlikler düzenlenir. Kaya tırmanışı zorlayıcı bir aktivite olduğu için, profesyonel tırmanış ekipmanları edinmeden bu parkurlarda tırmanış yapılması tavsiye edilmez. Her bir parkurun kendine has kaya özellikleri olduğu için, parkurun gerektirdiği tırmanış tarzına uygun ekipmanlar edinilmelidir. Kar üzerinde, buz üzerinde ya da çıplak kaya üzerinde gerçekleşen tırmanış aktivitesi farklı tırmanış malzemeleri ile yapılır. Decathlon’da satışa sunulan çeşitli tırmanış ekipmanları arasından gideceğiniz parkura uygun ürünleri temin edebilirsiniz.

İşte, Türkiye’de bulunan bazı tırmanış yerleri…

Geyikbayırı, Antalya

gey
Görselin orijinali için tılayın!

Bu bölge dağcıların her sene akın ettiği, farklı deneyim seviyelerine uygun binden fazla parkur sunan bir tırmanış alanıdır. Farklı zorluk derecelerine sahip olması, bu bölgeyi hem amatör dağcılar için hem de profesyonel dağcılar için popüler hale getirir. Doğal güzelliği ile, kamp alanları ile her dağcının mutlaka deneyimlemek istediği Geyikbayırı, Antalya’ya yalnızca 26 km uzaklıktadır. Akdeniz ikliminin hakim olması nedeniyle hemen hemen her mevsim tırmanışa uygun olan bu bölgede çok sayıda yabancı sporcuyla karşılaşabilirsiniz. Burası, Türkiye’de bulunan ve dünya genelinde en çok bilinen tırmanış bahçelerinden biridir.

Kaynaklar, İzmir

kaay
Görselin orijinali için tıklayın!

Kaynaklar tırmanış bölgesi de Türkiye’nin en popüler dağcılık rotalarındandır. Burada 9 Eylül Üniversitesi Dağcılık Topluluğu tarafından düzenlenen Kaynaklar Kaya Tırmanışı Şenliği, her sene ilkbahar mevsiminde oldukça keyifli etkinliklere sahne olur. Dağcılık sporu ile ilgilenen herkesin en az bir kere deneyimlemesi gereken Kaynaklar tırmanış bahçesi, çeşitli zorluk dereceleriyle hem amatör hem de profesyonel dağcıları kendisine hayran bırakır. Kaynaklar Köyü’ne yakın mesafesi nedeniyle yöre halkı ile etkileşim kurmak oldukça kolaydır. Dinlenmek ve ihtiyaçlarınızı gidermek için yakın mesafe avantajından faydalanabilirsiniz. Buca ilçesi sınırlarında bulunan Kaynaklar, aynı zamanda İzmir şehir merkezine de yakın bir mesafededir. Su kaynaklarının bolluğu da bölgeyi avantajlı kılan bir diğer etkendir.

Aladağlar, Niğde

tu
Görselin orijinali için tıklayın!

Anadolu’nun Alpleri olarak anılan bu bölge Adana, Kayseri ve Niğde’nin arasındadır. Cimbar Kanyonu’nun sunduğu mükemmel manzaralar eşliğinde tırmanış yapmak için hangi seviyeden olursanız olun Aladağlar’a gidebilirsiniz. Tırmanış eğitimlerinin de verildiği bu bölgede her seviyeye uygun parkur bulmak mümkündür. Demirkazık Köyü’ne on dakikalık mesafede yer alan tırmanış bahçesi, yürüyüş için de uygun parkurlar sunar.

Ballıkayalar, Kocaeli

bal
Görselin orijinali için tıklayın!

İstanbul’a yakınlığıyla öne çıkan Ballıkayalar Kanyonu, 100’den fazla tırmanış parkuruyla eşsiz tabiat manzaraları sunar. 1970 yılından bu yana aktif olarak dağcılık faaliyetlerinin yapıldığı bölgede kamp için uygun alanlar da mevcuttur.  İstanbul’da yaşayan dağcıların günübirlik olarak sıkça ziyaret ettiği Ballıkayalar Kanyonu, İstanbul’a yalnızca 1,5 saat uzaklıktadır.

Karakaya, Bilecik

kar
Görselin orijinali için tıklayın!

Karakaya Köyü yakınında bulunan tırmanış bölgesi, Eskişehir-Ankara Yolu üzerindedir. Hem Ankara’dan hem Eskişehir’den kolaylıkla ulaşılabilen bu bölge, her sene Anadolu Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü tarafından düzenlenen Karakaya Tırmanış Şenliği ile canlanır. Ülkenin dört bir yanından gelen dağcılar, çeşitli parkurlarda tırmanış aktiviteleri düzenler. Hem başlangıç seviyesindeki tırmanışçılar için hem de profesyonel tırmanışçılar için ideal parkurlar sunan bölge, özellikle başlangıç seviyesi parkurlarıyla öne çıkar. Karakaya, teknik geliştirmede önemli avantajlar sağlayan Boulding tırmanışı için uygun kayalara sahiptir.