Havalar soğumaya başladığında mevsimlik mont, rüzgarlık ve yağmurluk gibi, kıyafetlerin üzerine giyeceğiniz hayat kurtaran parçalar aramaya başlarsınız. Yağmurluk, sizi zorlu hava koşullarında spor yaparken koruyucu görevi üstlenir. Farklı sporlar için çeşitli ihtiyaçlara göre farklı renk, desen ve modellerde üretilir. Spor tutkunları, yağmurlukları sayesinde hava koşullarına aldırmadan aktivitelerine devam eder ve böylece doğadan uzaklaşmalarına gerek kalmaz. Gerekli ekipman ve kıyafeti edinerek sporlarını zorlanmadan rahatlıkla yapabilirler. Ayrıca kar, yağmur, soğuk gibi iklimin gerektirdiği sert hava koşullarından da etkilenmezler.

Hangi Sporlarda Hangi Yağmurluk Modelleri Kullanılır?

Son dönemde outdoor spor yapanların sayısı arttığı için gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan malzemeler ve kıyafetlerin özellikleri spora devam edebilmeyi kolaylaştırır. Yağmurluk modelleri, yapacağınız spora göre farklılık gösterir. Modeller, balıkçılıktan bisiklet sporuna kadar geniş bir yelpazede incelenir. Outdoor sporu ile ilgilenen herkesin ihtiyaçlarına cevap verecek yağmurluk modelleri bulunur. Suya dayanıklı ve nefes alabilen laminat malzemeden üretilen modeller sırt çantası ile seyahat eden, dağcı, koşucu ve bisikletçi gibi macerayı seven sporcular tarafından kullanılmalıdır.

1
Quechua NH100 Raincut – Detaylı bilgi için tıklayın!

Bisiklet sürücüleri yüksek efor harcadıkları için nefes alabilen bir yağmurluk modeli seçmek zorundadır. Yelken gibi hava ve su ile birebir temasta yapılan sporlarda kullanılan yağmurlukların sadece koruması yeterli değildir. Aynı zamanda hızlı kuruyan, kullanıcının hareketini kısıtlamayacak kadar esnek, rüzgârlara karşı koruyucu bir şapkaya sahip ve dayanıklı kumaştan üretilmiş olmalıdır.

big_1086538
Triban 100 Kadın Bisiklet Yağmurluğu – Detaylı bilgi için tıklayın!

Kumaş kaplama yağmurluk modelleri; yazın seyahat etmeyi seven gezginler, kuş gözlemcileri ve yürüyüş yapanlar tarafından tercih edilir. Doğa yürüyüşü yapanların giymesi gereken yağmurluk modelleri, su geçirmez olması gerektiği gibi sağanak yağmurun sizi engellememesi için hızlı bir şekilde kurumalıdır. Bileklerinize kadar uzun olması gereken bu yağmurluk modeli koruyucudur.

big_702825
Tribord 500 Yelkenli Yağmurluğu – Detaylı bilgi için tıklayın!

Ayrıca, sırt çantanızı içine alacak şekilde geniş bir hacmi de olmalıdır. Koşu yapmayı seviyorsanız, giyeceğiniz yağmurluğun kol altlarında havalandırma boşlukları yer almalıdır. Böylece hava dolaşımı artar ve terlemenizi önler.

Yağmurluk Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yağmurluğunuzu seçerken öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemenizde fayda vardır. İhtiyaçlarınıza göre yağmurluk modelinizin özelliklerini öğrenerek doğru seçimi gerçekleştirmelisiniz. Tercihinizde kullanacağınız yer, hava koşulları ve yapacağınız spor etkilidir. Çünkü her sporun gerektirdiği yağmurluk çeşidi farklılık gösterir. Doğa sporları için kolay katlanan ve buruşmayan kumaştan üretilmiş olan bir yağmurluk seçimi yapmalısınız. Teri vücudunuzdan uzaklaştırarak sporunuzun daha verimli olmasını sağlayan modeller oldukça kullanışlıdır. Her sporun yapıldığı yer ve vücuttaki etkisi farklı olduğu için yağmurluk modelleri de değişir.

Spor yaparken tercih edeceğiniz yağmurlukta kapüşon, çene koruyucusu, cepler ve fermuar bulunması daha sağlam bir şekilde korunmanızı sağlar. Ayrıca, yağmurluk tercihinizde etkili olan bir diğer faktör de bütçenizdir. Yağmurluk fiyatları, modellerine ve işlevlerine göre değişse de temel özellikleri arasında su geçirmez, suya dayanıklı ve nefes alabilir olması yer alır. Özellikle kış mevsiminde kullanacağınız yağmurluğun su geçirmez olması yani PVC ya da poliüretandan üretilmiş olması gerekir. Yapısı sebebiyle yoğun yağışa karşı oldukça dayanıklıdır. Yağmurluk seçiminizi yaparken tasarımına da dikkat etmelisiniz. Örneğin; parka, ceket ya da anorak genellikle tamamen fermuarlı olduğu için kolay giyilip çıkarılır. Su geçirmez ve iyi bir şekilde havalanır. Kullanılmadığında katlayıp kaldırabileceğiniz yağmurluklar su sızdırmalarına karşı oldukça güvenlidir. Naylon ya da polyester astara sahip olan yağmurluk modelleri de su geçirmez ve nefes alabilir. Yoğun enerji harcadığınız sporlarda nem emme özelliği olan yağmurluklar daha kullanışlıdır. Ayrıca yağmurluk seçerken bazı teknik tasarım özelliklerini de inceleyerek kullanmalısınız. Teknik tasarım özelliklerinin başında yağmurluğun kesimi, boyu ve kol modelleri yer alır. Diz, kalça, dirsek ve omuzlarda biten modeller dağcılık sporuyla ilgilenen sporcular için taşlardan oluşabilecek zararlara karşı kullanışlıdır. Yağmurluk seçimi, zorlu hava koşullarında tercih edeceğiniz en önemli parça olduğu için yaptığınız spordan daha çok verim almanızı sağlar.