Boks, dünya üzerinde her yaştan kişinin amatör veya profesyonel olarak yapmakta olduğu spor dallarından birisidir. Günümüzde her ne kadar bir dövüş sporu olarak adlandırılsa da aynı zamanda bir savunma sporudur. Bunlarla birlikte boks, artık modern dünyamızın yaygınlaşmış spor kültüründe egzersiz amaçlı olarak da yapılan bir daldır. Boks, vücudun birçok bölgesinin aynı anda çalışmasını sağlar. Bu yüzden de kilo vermek, yağ yakmak ya da fit kalmak isteyen insanların tercih ettiği bir branş olarak kabul edilir.

Boks Yaparak Nasıl Kilo Verilir?

Günümüzde birçok spor salonunda ve fitness egzersiz programında yer alan boks ile kilo vermek ve yağ yakmak mümkündür. Bunun için gerekli olanlar ise iyi bir programa sahip olmak ve düzenli boks egzersizleri yapmaktır. Düzenli bir şekilde devam eden egzersizlerle vücudun pek çok kas kütlesini aynı anda çalıştırarak sıkılaşabilir ve yüksek efor sarf ederek yağ yakımı ile fazla kilolarınızdan kurtulma fırsatı bulabilirsiniz.

2

Boks Yağ Yakar mı?

İnsan vücudunda yer alan ve özellikle birçok kişinin şikayet ettiği karın ve kalça gibi bölgelerdeki yağlar, ne yazık ki kendiliğinden erimemektedir ve bu yağlardan arınmak için birçok farklı spor ve egzersiz türü bulunmaktadır. Boks egzersizleri de bunlardan biridir. Diğer egzersizlere nazaran anatomik olarak vücuttaki basen, kol, karın, omuz, sırt, kalça, göğüs gibi pek çok bölgeyi çalıştırdığı için, bu bölgelerdeki yağ yakımını gerçekleştirip aynı zamanda da yağ tabakasının altında yer alan kas kütlesini de sıkılaştırır. Bu şekilde sadece yağlardan kurtulmuş olmazsınız, aynı zamanda da fit ve sıkı bir görünüşe sahip olursunuz.

Boks Yaparak Ne Kadar Kilo Verilebilir?

İnanılması güç olsa da birçok egzersiz şekline göre boks hareketleri daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur. Düzenli ve disiplinli bir şekilde her gün yapabileceğiniz boks egzersizleri, 1 saatte ortalama 600-1000 kalori yakmanızı sağlamaktadır. Bunun sebebi ise boks hareketleri esnasında çok aktif ve sürekli hareket halinde olmanızdır.

Webp.net-gifmaker (53)
Tüm boks ürünlerimiz için tıklayın!

Boks hareketlerini spor salonlarında gerçekleştirebileceğiniz gibi, ev ortamında da rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sizlere hem zamandan hem de nakitten tasarruf sağlar. Ancak hiç spor yapmamış biriyseniz, gerek nitelikli bir program gerekse hareketleri öğrenmeniz açısından bir spor antrenörüne danışarak ilerleyebilirsiniz.

Genel olarak bakıldığında “Boks ile kilo vermek ya da yağ yakmak mümkün mü?” sorusunun cevabı “Evet” olacaktır ve düzenli olarak antrenmanları gerçekleştirdiğinizde çok kısa sürede siz de kilo verdiğinizi ve vücudunuzun şekillendiğini hissedeceksiniz.

Boks Yaparak Ne Kadar Sürede Kilo Verilebilir?

Boks yaparak kilo verebilir miyim?” sorusuna istinaden “Kilo alır mıyım?” sorusu da sıklıkla sorulan sorulardandır. Bunun sebebi ise spora başladıktan sonra bırakılmasıdır ve sporu bıraktıktan sonra kilo alacağınızı unutmamanız gerekir. Çünkü aldığınız kalorileri spor yaparken rahatlıkla yakabilirsiniz ancak sporu bırakınca aldığınız kalorileri yakamadığınız için kilo alımı gerçekleşir.

1

“Ne kadar sürede kilo verebilirim?” sorusunun cevabı ise kendinize hazırladığınız program ve ne kadar düzenli çalıştığınıza göre değişiklik gösterir. Düzenli çalışmada en fazla 1 ayın sonunda kilo vermeye başlayabilir ve sıkılaşmanın gerçekleştiğini çok rahat bir şekilde fark edebilirsiniz.

Özetle, boks kilo vermenin mümkün olduğu ve kilo verirken aynı zamanda eğlenebileceğiniz bir spor dalıdır. Düzenli çalışma ve beslenme ile birlikte rahatlıkla kilo verebilir, istediğiniz ölçülere gelebilirsiniz. Unutmamalısınız ki spor sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz için de olmazsa olmazdır ve boks, bu sağlıklı hayatı sizlere rahatlıkla sunan bir spor dalıdır.