İstanbul’da sonbahar denince akıllara kamp yapma heyecanının düşmesi kaçınılmaz! Yavaş yavaş sararıp dökülmeye başlayan yapraklar, doğanın kendi içine çekilmesi, havanın renginin ve kokusunun değişmesi, oturup uzun uzun seyredilesi bir manzara oluşturuyor. Bu seyrin de tadına en güzel sonbahar kampı yapılarak varılıyor. Şehrin karmaşasından soyutlanabileceğiniz, acele bütün hisleri ve telaşları sakinlikle takas edebileceğiniz sonbahar kampları, bedeni ve ruhu zinde hissettiren hareket sporlarıyla da birleşince çok büyük keyif veriyor. İşte hazan mevsimini yakından izleyebileceğiniz, civarında trekking, koşu, tırmanış yapabileceğiniz, İstanbul kamp yerleri listesi…

Beykoz – Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’un en büyük tabiat parkı olan Polonezköy Tabiat Parkı sonbaharda muhakkak uğramanız, doğasına şahit olmanız gereken yerlerin başında geliyor. İstanbul’da kamp yapılabilecek en yakın alanlardan olan park, yaklaşık olarak 3000 hektar alanı kaplıyor. Buradaki kampınız esnasında etrafınıza dikkatli bakarsanız; kızıl geyik, yaban domuzu, karaca, çakal, tilki gibi pek çok yabani hayvanın izine rastlayabilir, doğanın tam da ortasında olduğunuzu hisedebilirsiniz. Şehrin ortasında duyabilmek için epey çaba sarf edilmesi gereken birbirinden melodik kuş sesleri ise tam da kulağınıza fısıldıyor.

polonezkoy-cadir-kampi1-620x375
Görselin orijinali için tıklayın!

Tabiat parkı bitki çeşitliliği açısından da oldukça zengin. Karaçam, kızılçam, sarıçam, Anadolu kestanesi, Avrupa ladini, Akdeniz servisi, gürgen gibi pek çok türün aromasını gözlerinizi kapayıp soluyabilirsiniz. Burası bisiklet sürmek, yürüyüş ve koşu yapmak için birebir. Bu aktivitelere ayrılmış özel parkurlar kampınızı kaliteli ve huzurlu hale getirirken hareket etmenin verdiği keyif kamp keyfinizi kusursuz şekilde tamamlıyor.

Kırklareli- İğneada Longoz Ormanları

İstanbul’a sadece bir kaç saat mesafede bulunan Longoz Ormanları kamp alanları açısından oldukça zengin. Çapulcu Mehmet Dede’nin Kamp Yeri, Mertdere, Sarpdere yakınındaki kamp yerleri mükemmel bir hafta sonu geçirmeniz için oldukça ideal.

whatsapp_image_2017-07-11_at_22.46.44.jpeg
Görselin orijinali için tıklayın!

Sabah sonbaharın taptaze havasına uyanırken karşınızdaki göl manzarasının cömert karşılamasıyla baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Günü uzun bir yürüyüşle geçirmek, doğanın tadına varmak isterseniz; Mert Gölü, Hamam Gölü, Sarpdere, Dupnisa Mağarası istikametlerine doğru batonlarınızla yol alabilir, sonbaharın doğada oluşturduğu büyüleyici renk geçişlerini hafızanıza kaydedebilirsiniz.

Şile – Sahilköy Kamp 

İstanbul’a çok yakın olan, doğasıyla meşhur yerlerden biri de Şile. Sahilköy ise Şile’nin merkezinin 15 km. gerisinde bulunan, ister ormanın içinde ister tepelik bir alanda kamp kurabileceğiniz muazzam bir bölge. Etrafı ormanlarla çevrili olan, cennet koyları, kumsalları, kum zambakları ile göz ve gönlünüze hitap eden ekolojisi size her şeyi unutturuyor.

IMG_1001
Görselin orijinali için tıklayın!

Burada da diğer kamp noktalarında olduğu gibi ekipmanlarınızla yürüyüş rotalarını arşınlayabilir, aynı zamanda onlarca kuş türünü keşfedebilirsiniz. Yürümenin en güzel taraflarından biri olan spontan meyve toplayıcılığı ise sonbahar kampınızın sürprizi olacak: Yaban elması, yaban armudu ya da muşmula yürürken tadına bakabileceğiniz güzelliklerden… Yorulduğunuzda ata binmek de zamanda yolculuğa çıkaracak diğer ihtimaller arasında yer alıyor.

Gebze – Ballıkayalar Tabiat Parkı 

İstanbul’a sadece 45 dakika uzaklıkta bulunan Kocaeli’nin ilçesi Gebze mükemmel bir hafta sonu kaçamağı için size çağrıda bulunuyor. Gebze merkezinden 8 km. uzaklıkta, Tavşanlı Köyü’ne ise sadece 1 km. mesafede bulunan tabiat parkı yürüyüş rotalarıyla trekking meraklılarının uğrak yeri oluyor. Aynı zamanda adından da anlaşılacağı üzere kayalarla çevrili yapısı tırmanıcılar için bir cennet. Ballıkayalar pek çok usta tırmanıcının gelip rota açtığı, İstanbul’un nadide doğal tırmanış alanları arasında bulunuyor. Bölgenin pek çok canlı türüne sahiplik eden yapısı trekking gruplarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Sonbaharın büyüleyici renkleri, canlı çeşitliliği ve yürüyüş rotalarıyla birleşince size de orada olmanızın tadını çıkarmak kalıyor.

bal
Görselin orijinali için tıklayın!

Sonbaharda kamp yapmak aslında, yağmurlu havayı ve yer yer soğuğu göze almak ve bunlardan keyif almak anlamına geliyor. Farklı hava durumlarının çileye dönmemesi, andan keyif alınması için doğru ekipmanlarla doğada olmanız çok önemli. Su geçirmezliği olan, bunun yanında terlemenin ve soğumanın hastalığa dönüşmesini engelleyen, ısı duyarlılığına sahip membran kumaşlı ürünleri tercih etmeniz kampın hayal ettiğiniz gibi geçmesine yardımcı oluyor. Yürüyüş için bileklerinizi kavrayan, su geçirmez Gore – Tex ayakkabılar saatler geçse de yük oluşturmuyor. Dayanıklı yürüyüş batonları, bisiklet için bisiklet yağmurlukları, muhakkak kullanmanız gereken kask, eldiven gibi ürünler konforunuz ve güvenliğiniz için olmazsa olmazlardan.