Uyku tulumu, deneyimli bir kampçının en kritik kamp malzemeleri arasında yer alır. Trekking, tırmanış, dağcılık gibi spor dallarının yanı sıra keyifli doğa kamplarında da olmazsa olmaz olan uyku tulumu, farklı mevsimlerde kullanılabilen çeşitli modellerden oluşur. Uyku tulumu almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli kriter, hangi hava koşulunda kamp yapılacağıdır. Kaliteli bir uyku tulumu, kış ve sonbahar mevsimlerinde, özellikle de sabaha karşı sertleşen hava koşullarında korunmayı ve konforlu bir şekilde uyumayı sağlar. Sonbahar ya da kış mevsimi için etkili bir uyku tulumu arayışındaysanız, teknik özelliklere göz atarak kamp koşullarınıza en uygun modelde karar kılabilirsiniz.

8504933,8547318_171.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)].jpg

Sonbahar Aylarında Uyku Tulumu Tercihi Nasıl Olmalı?

Eğer sonbahar aylarında kamp yapmayı planlıyorsanız, kamp yapacağınız bölgeye, arazi koşullarına ve sıcaklık ortalamalarına göre bir tercihte bulunmanız gerekir. Sıcaklığın hâlâ yüksek olduğu bölgelerde 10°C veya üzeri sıcaklıklarda rahatça uyuyabilmenizi sağlayan modellere göz atabilirsiniz. Eğer sıcaklığın sürekli düşük olduğu dağlık bir bölgede kamp yapıyorsanız, kış kamplarında kullanılan ısı yalıtımı değerinin eksi 5 dereceye karşılık geldiği modellere bakabilirsiniz. Gün içerisinde sıcak, geceleri ise soğuk olan çok mevsimli bölgelerde ise 3 ya da 4 mevsim özellikli uyku tulumlarından satın alabilirsiniz. Uyku tulumu seçimi her ne kadar kamp yapılacak alanın en düşük sıcaklığına uygun olarak yapılsa da bazen sıcaklıklar daha düşük seyredebilir. Bu gibi durumlarda seçiminizi mevcut sıcaklık değerinin 5 derece altını belirleyerek yapma yoluna da gidebilirsiniz. Sonbahar aylarında yapacağınız kampta yağmur olasılığına karşı suyu içeri aktarmayan sentetik uyku tulumlarını tercih edebilirsiniz. Hafiflik, ısı yalıtımı ve bakım kolaylığı da diğer önemli kriterler arasındadır. Sonbahar mevsimi için düşük sıcaklıklarda mumya tipi, daha sıcak bölgeler için ise dikdörtgen kesim modellere göz atabilirsiniz.

Kış Aylarında Uyku Tulumu Tercihi Nasıl Olmalı?

Kış aylarında yapılacak kamplarda uyku tulumu ısı yalıtımı değerinin ne kadar olduğu önemlidir. Gideceğiniz yerin hava koşullarına göre, 0 ve 5 derece arasındaki sıcaklıklarda ya da eksi 5 derecede kullanılabilen uyku tulumu modelleri arasından bir seçim yapmanız gerekir. Eğer gideceğiniz yer yüksek irtifada bulunuyorsa, donmayı önleyecek kaz tüyü malzemeden üretilen uyku tulumlarından edinmek oldukça kritiktir. Oldukça hafif olan kaz tüyü uyku tulumlarını taşımak da kolaydır. Bu tür bir tulum alırken yağış ihtimaline karşı su geçirmeyen modellerden seçmeye de özen göstermelisiniz. Kışlık tulumlarda başı saran kapüşon detayı da öne çıkar. Mumya tipi ve fermuar hacmi küçük uyku tulumlarını daha etkin yalıtım sağlamaları nedeniyle kış mevsiminde gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

output_kFmXQm
Tüm uyku tulumu modellerimiz için tıklayın!

Uyku Tulumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uyku tulumu seçiminde mevsim koşullarının dışında pek çok farklı kriter vardır. Bu kriterlerin başında cinsiyet ayrımı gelir. Bunun nedeni kadın ve erkeklerin vücut ısılarının birbirinden farklı olmasıdır. Kadınlarda erkeklere kıyasla el ve ayak bölgesinin daha çok üşümesi nedeniyle ekstra ısı yalıtımlı modellere göz atılabilir. Bunun yanı sıra en ideal konfor için farklı boy ve kalıplarda tasarlanan tulumlardan da satın alınabilir. Zorlu parkurlarda yapılacak etkinlik ya da kamplar için taşıması kolay, hafif ve çantaya kolaylıkla sığan modeller seçilmeli, uzun süreli hijyenik kullanım için makinede yıpranmadan yıkanabilen uyku tulumları tercih edilmelidir. Bu gibi özelliklere dikkat ederek sizin için en ideal uyku tulumu modelini rahatlıkla bulabilir, bu sayede çok daha konforlu bir kamp süreci geçirebilirsiniz.

Şimdi birbirinden kaliteli uyku tulumu modelleri için Decathlon’a uğrayabilir, her mevsim keyifle kullanabileceğiniz ideal ürüne avantajlı uyku tulumu fiyatları ile kavuşabilirsiniz.