Outdoor spor dallarında kullanılan olmazsa olmaz aksesuarların başında waterproof ayakkabılar gelir. Özellikle açık havada yapılan koşu ve yürüyüşlerde, nemli arazi zemininden ve yağışlardan korunmak amacıyla waterproof özelliği olan bir ayakkabı giymek şarttır. İleri teknolojiyle üretilen bu tür ayakkabılar suyu geçirmeme özelliklerinin yanı sıra nefes alan malzeme, dayanıklılık ve ısı yalıtımı gibi özelliklerle de öne çıkar. Eğer siz de kullanışlı ve kaliteli bir waterproof ayakkabı arıyorsanız, bu ayakkabı modellerinin temel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Waterproof Ayakkabı Nedir?

Waterproof ayakkabı nedir sorusunun en bilinen şekliyle cevabı su geçirmezdir. Waterproof şeklinde tasarlanan pek çok kıyafet, ayakkabı ve aksesuar bulunur. Özellikle sporcular için oldukça önemli olan bu kıyafet ve aksesuarlar ile açık hava etkinliklerinde yağıştan korunmak ve yüksek performans elde etmek kolaylaşır. Waterproof ayakkabılar özellikle kısa süreli su temasları için idealdir. Waterproof kaplama ile üretilen ayakkabılar ayakları dışarıdan gelen suya karşı koruduğu gibi “breathability”, yani nefes alabilirlik özelliği ile ayak içinde nem oluşmasını da önler. Nefes alan membran özelliği ile hareket halindeyken oluşan ter düzenli olarak dışarı atılır, ayakların ve çorapların nemlenmesinden kaynaklanan rahatsızlık duygusu da ortadan kalkar.

big_1268458
Quechua NH150 Su Geçirmez Ayakkabı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Waterproof ayakkabılarda nem transferi özelliğinin yanı sıra termal yansıtıcı ve izolasyon teknolojisi de vardır. Bu da ıslaklığın yanı sıra üşüme sorununu da ortadan kaldırır. Waterproof ayakkabılar su ve leke kaydırma özelliğine sahip dış kaplama sayesinde kolay kolay leke tutmayan bir yapıdadır. Suyun yanı sıra rüzgâr ve güneşten de korur. Su geçirmez ayakkabılarda en çok cross contact ve kauçuk taban öne çıkar. Kauçuk ve kramponlu cross contact taban doğal zeminlere uygun gözenekler sayesinde ideal kaymazlık sağlar. Ayakkabının rahatlığını sağlayan en önemli kriter ise poliüretan bileşenli tabandır. 5mm kalınlığındaki iç ve dış taban kullanıcısına zorlu koşullarda bile konfor sunar. Burnunda sentetik çarşak bandı ile tasarlanan waterproof ayakkabılar ise özellikle çakıl taşlarına karşı koruma sağlar. İşte bu gibi özelliklerle waterproof ayakkabılarla karlı ve yağışlı havalarda trekking yapmak çok daha keyifli bir aktiviteye dönüşür.

Waterproof Ayakkabıların Avantajları Nelerdir?

Waterproof ayakkabılar hem günlük hayatta hem de açık hava sporlarında severek kullanılan ayakkabı modelleri arasındadır. Waterproof ayakkabı modelleri farklı alanlarda kullanılabilir. Kışın soğuk ve yağışlı havalarda kamp yapanlar için su geçirmez membranlı ayakkabılar hayat kurtarıcıdır. Bu sayede sulu ve çamurlu arazilerde kamp yapmak ve yağmur yağarken yürümek mümkün hale gelir. Trekking yapanların hızlarını kesmek zorunda kalmadan ilerleyebilmelerini sağlayan kritik yardımcıları su geçirmez ayakkabılardır. Waterproof bir ayakkabı ile ayakların ıslanması sorunu olmadığından, en zorlu koşullarda bile yol almak keyifli ve konforludur.

big_1568306
Quechua MH100 Kadın Su Geçirmez Ayakkabı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Waterproof ayakkabı sadece açık hava sporlarında değil şehirde, günlük hayatta da kurtarıcıdır. İşe giderken, sokakta yürürken veya okul yolunda; waterproof ayakkabılarla modern şehir yaşamının her aşamasında kuru ve konforlu hissetmek mümkündür. Waterproof ayakkabılar, su geçirmez olmaları ve mükemmel yer tutuş özelliklerinin yanı sıra, doğal zeminlere uygun EVA ped sayesinde aynı zamanda darbe emici ayakkabılardır. Hafif yapılarıyla hem doğada hem de şehirde geçen zorlu kışlarda kullanıcılarına büyük avantaj sağlar. Kaliteli bir waterproof ayakkabı modelini yağışlı havalarda yıpranmadan kullanabilir, uzun yıllar giyebileceğiniz ekonomik bir ayakkabıya sahip olabilirsiniz.

Waterproof Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dağda yürüyüş yapıyor, ormanda uzun süreli trekking ya da bisiklet turlarına katılıyor, yağmur çamur demeden kamp yapıyorsanız, mutlaka kaliteli bir waterproof ayakkabı edinmeniz gerekir. Su geçirmez ayakkabılarda kaliteli membran özelliğinin yanı sıra farklı teknik özellikler de öne çıkar. Alacağınız su geçirmez ayakkabının hafif ve nefes alabilir malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmeli, her tür zeminde güçlü bir yer tutuşu olan bir ayakkabı seçmelisiniz.

kid
Quechua MH500 Çocuk Su Geçirmez Ayakkabı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Zorlu parkurlarda konfor ve güvenlik için darbelere karşı koruma özelliğine sahip, ayak parmaklarınızı ve topuğunuzu en etkili şekilde koruyacak modellere göz atabilirsiniz. Waterproof ayakkabı seçiminde tasarım da oldukça önemli bir etkendir. En ideal rahatlık için ayak yapınıza uygun bir ayakkabı seçmeyi unutmamalısınız. Eğer çalılık ya da ormanda giyeceğiniz bir ayakkabı arayışındaysanız, çakılların ya da küçük dalların botun içine girmesini önleyen orta boy modellere göz atabilirsiniz.

Uzun yıllar keyifle giyebileceğiniz konforlu waterproof ayakkabı modelleri için şimdi Decathlon’a uğrayabilir, aradığınız ayakkabı modeline en uygun koşullarla sahip olabilirsiniz.