İster hobi, isterseniz profesyonel olarak balıkçılıkla ilgilenin; doğru oltayı seçmediğiniz sürece balık tutmaktan keyif almanız zorlaşacaktır. Bu nedenle balık tutacağınız yer ve avlamayı hedeflediğiniz balık türünü belirledikten sonra; her ihtiyaca ve bütçeye uygun model sunan Decathlon balık oltası modelleri arasından ideal oltanızı seçebilirsiniz.

Balık Oltası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balık oltası, ürün çeşitliliğinin en fazla olduğu avcılık ekipmanları arasında yer alır. Farklı özellik ve modellerdeki Decathlon balık oltaları arasından seçim yaparken oltayı nerede ve hangi tür balığı tutarken kullanacağınızı göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Tuzlu su balıkçılığı ülkemizde en çok ilgi gören balıkçılık türlerinin başında gelir. Tuzlu suda bulunan balıkların büyüklükleri çok fazla olmadığı için kaldırma kapasitesi yüksek olan oltalar kullanmanız şart değildir. Ancak alacağınız oltanın dayanıklı olmasına özen göstermeniz gerekir. Özellikle kayalık bölgelerde oltanız bir kayaya takılabilir ve yeterince sağlam değilse hasar alabilir.

Webp.net-gifmaker (62)
Tüm ürünlerimizi görmek için hemen tıklayın!

Büyük boyutları ve yüksek ağırlıkları ile bilinen sazan avcılığı en verimli balıkçılık türleri arasında yer alır. Ancak sazan balıkçılığı için olta seçiminde ekstra dikkat etmeniz gerekir. Sazanlar, son derece güçlü balıklar olup kamışı kırabilir. Makine gücü fazla, kamışı dayanıklı olan olta takımları kullanmak sazan balıkçılığında son derece önemlidir.

Olta Kamışı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kamış seçiminde öncelikle bütçenizi belirleyerek, bütçenize uygun modelleri incelemelisiniz. Balıkçılığa yeni başlıyorsanız; ilk etapta uygun fiyatlı ürünleri kullanabilirsiniz. Balıkçılığı öğrenmeye başlayıp sık sık balık tutmaya karar verirseniz daha profesyonel ürünlere yönelebilirsiniz.
  • Olta kamışı seçerken kamışın uzunluğuna dikkat etmek son derece önemlidir. Kıyı balıkçılığı yapanların mümkün oldukça uzun kamışları tercih etmeleri, balık tutma alanını genişleteceğinden daha verimli olur. Tekne balıkçılığı için ise kısa kamışlar daha uygundur.
big_717113.jpg
Caperlan Essential Teleskopik 240 Kamış – Detaylı bilgi için tıklayın!
  • Olta kamışının tasarımı kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli özellikler arasında yer alır. Tek parça kamışlar her ne kadar kullanım kolaylığı verse de taşıması zor olabilir. Eğer balık tutacağınız yer yakın değilse ve oltanızı taşımanız gerekiyorsa; katlanabilir ve kolay saklayabileceğiniz modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Olta çeşitleri, farklı malzemeler kullanılarak üretilir ve balık oltası fiyatları üzerinde doğrudan etkilidir. Karbon fiber kamışlar, başlangıç seviyesi için uygun kamışlardır ve kendinizi geliştirene kadar kullanabilirsiniz. İlerleyen seviyelerde balıkçılık yapacağınız su ve balığın çeşidine özel kamışlar alabilirsiniz. Büyük balıklar avlayacağınız zaman grafit ya da fiberglas  kamışları kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Balık kamışı seçiminde avlanacak olan balığın türü son derece önemlidir. Her tip balık için kullanabileceğiniz bir kamış istiyorsanız; teleskopik modelleri inceleyebilirsiniz. Küçük balıklar avlarken hassaslığın yüksek olması için surf kamışları kullanabilirsiniz. Büyük ve güçlü balıklara karşı dayanıklı bir kamış arıyorsanız, seçiminizi çıkrık kamışlardan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca kamışın kılavuz çizgilerinde kullanılan malzemenin de tutacağınız balığın çeşidine uygun olmasında fayda vardır.

Olta Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Olta makinesi, olta kamışının takıldığı bölüm olup olta işlevini gerçekleştirmesini sağlayan en önemli bölümdür. Bu nedenle olta makinesinin seçiminde mümkün oldukça dikkatli olmanızda fayda vardır.

Olta makinesinde kullanılan dişli sistemi ve sistemde kullanılan malzemeler, doğrudan oltanın verimini etkiler. Mahmuzlu dişliler, başlangıç seviyesine en uygun sistemdir ve bu makinelerin fiyatları daha uygundur. Helezon dişliler, daha dayanıklı olup yüksek ağırlıktaki balıkları çekerken kolaylık sağlar.

Webp.net-gifmaker (61)
Tüm olta makinesi modellerimiz için hemen tıklayın!

Makinenin devri, misina sarma hızını ifade eder ve balık tutarken performansınızı etkileyebilir. Agresif balıklar için yüksek devirli makineleri tercih edebilirsiniz. Yemi yavaş bir şekilde çekerek balığın oltaya gelmesini sağlamak için ise düşük devirli makineler daha kullanışlıdır.

Makine alırken makinede kullanılan bilyanın kalitesi ve sayısına dikkat etmelisiniz. Bilya sayısı arttıkça balık tutmak çok daha keyifli bir hale gelir. Ayrıca bilya sayısının artması makinenize bakım yapmanız gereken süreyi ve makinenin ömrünü de artırır.