Doğada zaman geçirmeyi seven ve kent yaşamının yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenler yalnızca sıcak yaz aylarında değil sonbahar ve kış aylarında da kamp yapabilir. Doğanın sunduğu muhteşem renklerin keyfini sürebileceğiniz sonbahar ve kış kamplarının yaz kamplarına göre tek farkı ekipmanlarınızın daha donanımlı olmasının gerekliliği!

8493316,8493808_165.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)].jpg

Kış ve sonbahar kampı yaparken ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar kamp yerlerine göre değişiklik gösterebilir. Yüksek rakımlı bölgeler daha soğuk olacağından daha gelişmiş kamp ekipmanları kullanmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonbahar ve Kış Kampı İçin Çadır

5
Simond 5 Mevsim Makalı T2 Çadır – Detaylı bilgi için tıklayın!

Sonbahar kampı için 4 mevsim, kış kampı için ise 5 mevsim çadırları kullanmanızda fayda var. Yoğun kar ve yağmur yağışı olabileceğini göz önünde bulundurarak en az 200 mm su/saat/m² yağmur geçirmez özellikteki modelleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca çift katmanlı çadırlar hem çadırın içinin daha sıcak olmasını hem de nem transferi gerçekleşmesini sağlar. Alüminyum poller kullanılması düşük sıcaklık değerlerinde pollerin çatlamasını ve kırılmasını önler.

Sonbahar ve Kış Kampı İçin Uyku Tulumu ve Mat

Sonbahar ve kış kamplarında en önemli ekipmanların başında uyku tulumu ve mat gelir. Hem sonbahar hem de kış aylarında kullanabileceğiniz bir tulum istiyorsanız, kaz ya da kuş tüyü tulum kullanabilirsiniz.

output_kFmXQm
Tüm uyku tulumu modellerimiz için hemen tıklayın!

Kaz tüyü tulumlar yüksek yalıtım özellikleri ile ön plana çıkar ve kış aylarında üşümemek için son derece önemlidir. Aynı zamanda hafif ve kolay taşınabilir ürünlerdir. Sonbahar aylarında ya da sıcaklığın çok da düşük olmadığı kış günlerinde elyaf dolgulu ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca alacağınız tulumun minimum hangi sıcaklık değerleri için uygun olduğunu da inceleyebilirsiniz.

Matlar yaz aylarında da kullanılır ve kampta uyurken daha rahat olmanızı sağlar. Ancak sonbahar ve kış kamplarında sadece konfor sağlayan bir ekipman değil, gerekliliktir. Çadırın zemininin üzerine sereceğiniz mat, tulumunuzun içerisinde kendinizi daha sıcak hissetmenizi sağlar.

uyk
Quechua M200 Kamp Matı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Eğer kar yağışı yoksa sünger dolgulu matları kullanabilirsiniz. Kış aylarında kullanacağınız matın R değerinin 5’in üzerinde olmasında fayda vardır. Çadır kuracağınız kamp alanları, zeminin düzgün olduğu bölgelerdeyse şişme mat kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Sonbahar ve Kış Kampı İçin Aksesuarlar

Kış kamplarında ocak, olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer alır. Sonbahar ve kış kamplarında soğuk havada sıcak yiyecekler sayesinde ısınabilirsiniz. Ayrıca çay ve kahve içerek karla kaplı doğayı izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Kartuşlu pratik kamp ocakları tam size göre! Uzun süreli kamplar için yanınızda fazladan kartuş bulundurmanızda da fayda var.

1.jpg
Quechua MH500 Çaydanlık – Detaylı bilgi için tıklayın!

Kış kamplarında içecekleri uzun süre sıcak tutan bir termos işinize yarayabilir. Kişisel tercihinize göre hacmi 600 ml ile 2 litre arasında olan ürünler arasında seçim yapabilirsiniz. Termosun 24 saate kadar sıcaklığı hapsetmesi, sıcak çay ya da kahvenizi gün boyu tüketmenizi mümkün kılar. Ayrıca sırt çantanız için yağmur geçirmez bir kılıf, kafa lambası, çakmak ya da pürmüz, ilk yardım seti, ateş başlatıcı çubuk, bıçak ve balta gibi ekipmanların yanınızda olması kampın daha güvenli ve rahat geçmesine yardımcı olur.

ter
Kamp Mutfak Ürünlerimiz için tıklayın!

Sonbahar ve Kış Kampı İçin Kıyafetler

Sonbahar ve kış kamplarında katman katman giyinmek ısı yalıtımını sağlar. Ayrıca havanın sıcaklık derecesine göre ilave kıyafet giymek ya da üzerinizdeki kıyafetlerden bazılarını çıkarmanız pratik bir seçimdir. Sentetik dokuları ile sıcak tutan kıyafetler tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu kıyafetler zor ıslanır ve kolay kurur. Özellikle akşam saatlerinde termal içlikler giyebilirsiniz.

Webp.net-gifmaker (66)
Tüm outdoor giyim ürünlerimizi keşfetmek için hemen tıklayın!

Kullanacağınız outdoor pantolonun ve montun yağmur ile rüzgâra karşı dayanıklı olması daha konforlu olmanızı sağlar. Hava sıcaklığı çok düşük olmasa da önlem almak adına yanınızda düşük sıcaklık değerlerine uygun bere ve eldiven de bulundurabilirsiniz.