Günümüzün en etkili spor dalları arasında yer alan pilates, şehir hayatının insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerini yok ederken sağlıklı, formda ve zinde bir hayat yaşamanıza da yardımcı oluyor. Pilates egzersiz metodunun kısa sürede ortaya çıkan olumlu etkileri, her geçen gün daha fazla kişinin bu spora yönelmesini sağlıyor. Peki pilatese başlarken hangi malzemelere ihtiyaç duyacağınızı ve bu ürünlerin ne işe yarayacağını biliyor musunuz? İşte pilatese adım attığınız anda ihtiyaç duyacağınız pilates malzemeleri ve tüm detayları…

Olmazsa Olmaz: Pilates Topu

Pilates topu, hiç şüphesiz ki pilatese başlarken ihtiyaç duyacağınız ilk ekipman olarak öne çıkıyor. Pilates programınıza çeşitlilik kazandıran pek çok hareketi gerçekleştirmenize olanak sağlayan pilates topu, esnekliği ve gücüyle vücudunuzun direncini artırmasına ve daha sıkı bir form kazanmasına yardımcı oluyor. Kas ve eklem ağrılarının tedavisine de katkı sağlayan ve bu sayede daha dik ve özgüvenli bir duruş sergilemenize olanak tanıyan pilates topu, farklı vücut tipleri için 45, 65, 75 ve 90 santimetre gibi farklı çaplarda üretiliyor.

Webp.net-gifmaker (72)
Pilates topu modellerimiz için hemen tıklayın!

Pilatese başlarken kendi vücut tipinize uygun ve dayanıklı bir top ve topunuzu dilediğiniz zaman şişirmenize yardımcı olacak bir mini pompa edinmeniz ise pilatese ilk adımınızı güvenle attığınız anlamına geliyor. Farklı renk seçenekleriyle üretilen pilates topunuzu tarzınıza en uygun tonda seçebilir ve en sevdiğiniz renklerin spor esnasında size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

Pilates İpleri ve Bantlarıyla Esnekleşin

Başlangıç seviyesinde mutlaka edinmeniz gereken pilates ekipmanlarının ikinci sırasında ise pilates ipleri ve bantları yer alıyor. Farklı esneme ve germe hareketlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmenize olanak tanıyan pilates ipi ve pilates bantı, ayrıca atlama ve zıplama hareketleriyle kondisyonunuzu artırmanıza da olanak tanıyor.

1
Domyos Orta Seviye Pilates Bandı – Detaylı bilgi için tıklayın!

25 ila 30 santimetre uzunluğunda üretilen dairesel pilates bantları, bacak kaslarınızı güçlendirebileceğiniz Standing Leg Abduction ve Standing Harmstring Curls gibi hareketlere yardımcı olurken; 120 ila 150 santimetre boyutlarında üretilen açık uçlu bantlar ise fitness salonlarındaki aletlerde gerçekleştirilen tüm hareketleri kendi imkanlarınızla yapabilmenize yardımcı oluyor. Pilates setlerinde bulabileceğiniz ipler, ayrıca atlama ipi olarak da kullanılabiliyor ve metabolizma hızınızı ve vücut koordinasyonunuzu zirveye çıkarmanızı sağlıyor.

Pilates Matıyla Güvende Kalın

Pilatese başlarken edinmeniz gereken malzemeler arasında mutlaka pilates matının da bulunması gerekiyor. Yerde yapacağınız tüm hareketler esnasında sırtınızı, omuz kaslarınızı, belinizi ve kalçanızı koruma amacıyla tasarlanan pilates matları, yumuşak ve spora elverişli dokularıyla sizi destekliyor ve sakatlık riskini azaltıyor.

mat.gif
Tüm Yoga ve Pilates mat modellerimiz için tıklayın!

Omurganızı doğru şekilde desteklemesi için en az 4 ila 10 milimetre kalınlığında olması gereken pilates matları, güçlü zemin tutuşları sayesinde kaymaları engelliyor ve zorlu hareketler esnasında kontrol kaybı yaşama riskinizi ortadan kaldırıyor. Bu sayede son derece güvenli ve konforlu bir spor imkanı sunan pilates matları, farklı renk seçenekleriyle sportif tarzınızı tamamlamayı ve zevkinize uyum sağlamayı da ihmal etmiyor.

Pilates Çemberiyle Gücünüzü Artırın

Pilates çemberleri de, pilatese başlangıç seviyesinde mutlaka edinmeniz gereken ekipmanlar arasında bulunuyor. Ortalama 35 santimetre çapında tasarlanan pilates çemberleri, tüm vücut kas gruplarınızı güçlendirmek ve koordine etmek amacıyla üretiliyor.

big_1411188
Domyos Pilates Çemberi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Çeşitli hareketler sayesinde kol, omuz, bacak, bel ve kalça kaslarınızı güçlendiren pilates çemberleri, ayrıca son derece sıkı ve fit bir görünüm sergilemenize de önayak oluyor. Pilates çemberleri ile yağ yakma ve kardiyo hareketleri de yapabilir, sakatlık yaşayan bölgelerinize rehabilitasyon hareketleri uygulayabilirsiniz. Pilates çemberinizi pilates topu ve bandıyla birlikte kullanabilir ve hem son derece sağlıklı hem de son derece etkileyici bir vücuda kısa sürede kavuşabilirsiniz.