Tüm dünyada ulaşım aracı olarak kullanımı da hızla artmakta olan bisiklet, aynı zamanda pek çok kasın bir arada çalışmasını sağlayan etkili bir spor dalı. Bisikleti hayatının bir parçası kılanların da çok iyi bildiği gibi, konforlu ve güvenli bir sürüş için uygun aksesuarlara sahip olmak, yola hazırlıklı çıkmak oldukça önemli. Farklı hava koşullarına karşı gereken önlemleri almak, sağlıklı ve güvenli bir sürüş atmosferi oluşturmak ancak bisiklet aksesuarlarıyla mümkün hale geliyor. Kask, bisiklet tişörtü, tayt, gözlük, eldiven gibi temel bisiklet ekipmanlarının yanı sıra, bisiklet maskesi de bu yolculuklarda oldukça kritik bir öneme sahip. Bisiklet maskesi, sert hava koşullarında bisikletli yolculuğu kolaylaştıran, çok daha konforlu hale getiren bir aksesuar. Bisiklet ekipmanları arasında özel bir yere sahip olan bisiklet maskesi nedir, ne işe yarar, ne gibi avantajları var sizin için araştırdık.

1.jpg
Maske ve boyunluk seçeneklerimiz için tıklayın!

Bisiklet maskesi nedir?

Yüz maskesi olarak da bilinen bisiklet maskesi, soğuk havalarda bisiklet kullanmayı kolaylaştıran, bisiklet sürücüsünün yüzünü sert rüzgarlardan koruyan, ağız ve burun kısmını kapatarak yüzü saran maskeye deniyor. Bisikleti sadece sıcak havalarda değil kışın da kullanmak isteyen, ulaşım aracı olarak tercih eden ve bisiklet dalıyla profesyonel olarak ilgilenen kişiler için bisiklet maskesi olmazsa olmaz bir aksesuar. Farklı tasarımlara, kumaş çeşitlerine ve teknik özelliklere sahip olan bisiklet maskesinin temel amacı yüzü korumak ve bu işlemi gerçekleştirirken kişiyi terletmemek. Bisiklet maskesi doğru kumaş ile üretildiği takdirde en zor hava koşullarında bile bisiklet sürmeyi kolaylaştırıyor.

Bisiklet maskesi seçimi nasıl yapılır?

Maske seçimi yaparken bazı püf noktalarına dikkat etmek oldukça önemli. Bu püf noktalarının başında kumaş kalitesi geliyor. Yüzü koruyan bisiklet maskesinin ideal bir sıcaklık oluşturması ve kişiyi terletmemesi oldukça önemli. Aksi halde bu durum kişiye rahatsızlık verebiliyor ve maske bisiklet sürücüsü için sürdürülebilir bir seçim olmaktan çıkıyor. Bu nedenle ince, elastik yapısıyla öne çıkan, terletmeyen kumaştan üretilen bisiklet maskelerinden almak önemli. Bu maskelerin hafif ve giyimi kolay maskeler olması gerekiyor. Yüzde ağırlık yapan, zor giyilen, çok sıkı ve rahatsız maskeler bisiklet sürerken dikkatin dağılmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra kolayca teri dışarı atan, ince dokumasıyla gözlüklerde oluşabilecek buğulanmayı önleyen modellerin seçilmesi de oldukça faydalı. Bisiklet maskelerinin farklı yüz tiplerine uygun olması ve ideal ısı yalıtımı özellikleri de önemli seçim kriterleri arasında yer alıyor.

2.jpg
Maske ve boyunluk seçeneklerimiz için tıklayın!

Bisiklet maskesinin öne çıkan faydaları neler?

Kuru ve soğuk havalarda uzun mesafeli sürüşler gerçekleştirmek, hasta olmadan ve konforlu bir şekilde bisiklet sürmek bisiklet maskesi ile çok daha kolay. Bisiklet maskesinin bir diğer önemli avantajı da solunan hava ile ilgili. Bisiklet sürerken son derece hızlı ve derin bir soluma gerçekleşiyor. Bu da özellikle sanayi şehirlerinde daha fazla kirli havanın solunması demek. Bisiklet maskesi bu tür durumlar için de oldukça etkili bir ürün. Şehirde bisiklet sürenler bisiklet maskesiyle yüzlerini soğuktan korurken bir yandan da maskenin kapalı burun ve ağız kısmıyla daha az kirli havaya maruz kalır.