Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında en önemli kıyafetlerin başında montlar gelir. Montu kullanacağınız yer, kişisel tercihleriniz ve fiziksel özelliklerinizi göz önünde bulundurarak kendiniz için en ideal modeli seçebilirsiniz.

Doğru Mont Seçimi Nasıl Olmalı?

Gerek günlük gerekse spor mont alırken bazı noktalara dikkat ederek sizin için en doğru montu seçebilirsiniz.

Mont alırken montu kullanacağınız bölgenin iklimini göz önünde bulundurmalısınız. Sıcaklığın çok düşük olduğu iklimler için üst düzey yalıtım malzemeleri kullanılarak üretilen modelleri inceleyebilirsiniz. Yalıtımı yüksek modeller, montun içerisindeki sıcaklığı hapseder ve ekstra konfor sunar. Sıcaklığın daha yüksek olduğu iklimlerde ise hafif ve rahat modelleri kullanabilirsiniz.

Spor yaparken kullanacağınız mont ile hareketinizin az olduğu aktivitelerde kullanacağınız montların özellikleri birbirinden farklıdır. Hareket miktarı ve nabız hızı arttığında üşüme oranı azalır. Bu nedenle önceliğiniz alacağınız montun rahat ve mümkün oldukça hafif olmasıdır. Isı yalıtımı yüksek montlar terleyerek rahatsızlık verebilir. Hareketin az olduğu aktivitelerde daha kalın ve sıcak tutan dolgu malzemesi kullanılan modelleri kullanabilirsiniz.

Yağışın yüksek olduğu bir bölgede montu kullanacaksanız, yağmur geçirmeyen modelleri tercih edebilirsiniz. Decathlon, ürünlerindeki su geçirmezlik seviyesini özel laboratuvar ortamlarında duş testi ile belirler ve su geçirmezliğini 1 ile 5 arasındaki puanlarla belirtir.

Alacağınız montun havalandırma fermuarı olmasına özen göstermelisiniz. Genellikle koltuk altı ve yanlarda bulunan havalandırma fermuarları, sıcaklık arttığında açabilir ve böylece terlemenin önüne geçebilirsiniz.

Trekking İçin Mont Seçimi

Doğa yürüyüşlerinde dış ya da ara giyim olarak kullanabileceğiniz montlar farklı model ve özelliklerdedir. Sıcaklığın çok düşük olmayacağı bölgelerdeki trekking ve hiking aktivitelerinde hafif ancak sıcak tutan montları tercih edebilirsiniz.

Webp.net-gifmaker (78)
Tüm trekking montlarımız için tıklayın!

İki katmanlı montlar da doğa yürüyüşlerinde son derece rahatlık sağlar. İçi pamuk astar ya da polar, dışı yağmur geçirmez kumaşlardan tasarlanan montlar, trekking esnasında hava şartları değişse de keyfinizin yarıda kesilmesini önler.

Kayak Montu Seçimi

Kayak, kış aylarının en sevilen sporlarından birisi olup stres atmak için de oldukça etkili bir yoldur. Ancak doğru kayak montu seçmezseniz kayak keyfiniz yarıda kalabilir. Kar montu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik rüzgâr ve yağmur geçirmez olmasıdır. İki katmanlı modeller, bu konuda oldukça başarılıdır.

Webp.net-gifmaker (79)
Tüm kayak & snowboard mont çeşitlerimiz için tıklayın!

Kayak montlarının iç yüzeyinde yalıtım için genellikle elyaf ve kuş tüyü malzeme kullanılır. Elyaf ürünler hafif yapıları ve uygun fiyatları ile ön plana çıkar. Kuş tüyü mont fiyatları, elyaf montlara göre daha yüksek olmakla beraber özellikleri ve uzun süre kullanılabilirliğine nazaran uygundur. Elyaf ve kuş tüyü montlar ince tasarımlarına rağmen son derece sıcak tutar ve kayak montu olarak ideal bir seçimdir. Ayrıca katmanlar arasında yüksek miktarda hava tutarak ekstra yalıtım sağlayan şişme montları da inceleyebilirsiniz.

Yelkenli Rüzgâr Sörfü Montu Seçimi

Yelkenli rüzgâr sörfünde kullanmak için alacağınız montun rüzgâr kesme özelliği son derece önemlidir. Başlangıç seviyesi için en az 20 km/sa rüzgâr kesme özelliği bulunan ürünleri inceleyebilirsiniz. Modelin su geçirmez olması ve dikişlerinde su geçirmez iplikler kullanılması gerekir. Ayrıca kumaş ve aksesuarların deniz suyuna karşı da dayanıklı olmasında fayda vardır. Bel ve bilek bölümünde bulunan büzme aparatları modeli daha kullanışlı kılar.

Webp.net-gifmaker (80)
Yelken mont modellerimiz için hemen tıklayın!

Yelkenli montlarının ekstra esnek kumaşlardan üretilmeleri ve tasarımlarının hareket özelliği sunması avantaj sağlar. Kullanım esnasında cüzdan, telefon gibi eşyalarınızı koymak için kolay ulaşılabilir ve ekstra koruma cepleri olan modelleri tercih edebilirsiniz.