Grip ve nezle gibi hastalıklarla sık karşılaşılan kış aylarına girmeden önce, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlere dikkat edip sağlıklı bir beslenme programı belirleyerek bu dönemi yüksek bir enerjiyle ve hastalıklardan uzak bir şekilde geçirmek mümkün. Kış aylarında gerçekleşen hastalıkların genel sebebi vücudun vitamin ve mineral bakımından yetersiz kalmasıdır. Yeterli ve dengeli beslenerek, vücudunuza ihtiyaç duyacağı vitaminleri sağlayabilir ve kış mevsimini sorunsuzca atlatabilirsiniz.

Kışa Hazır Girmek için Almanız Gereken Vitamin, Mineral ve Besin Takviyeleri Nelerdir?

Kışa girmeden önce kendinize sıkı bir program yaparak yaygın hastalıklardan kendinizi koruyabilir ya da hastalığa yakalanmanız halinde daha rahat ve kısa sürede iyileşebilirsiniz. Üstelik sağlıklı beslenerek kış mevsiminin kasvetli havasına rağmen kendinizi enerjik ve keyifli hissedebilirsiniz.

D Vitamini

Öncelikle ufak bir bilgi ile başlayalım: D vitamini aslında vitamin değil kandaki kolesterol oranını dengelediği için bir hormondur. Fakat toplumda “vitamin” olarak yer etmiştir. Vücudumuzda, cilt altında üretilen D vitamini güneş ışığından elde edilir. Fakat yapılan son araştırmalar gösteriyor ki; yaşadığınız coğrafyanın enlem ve boylamları oldukça önemli. Yani dünyanın her yerinde güneş altında durmakla vücudunuzun ihtiyacı kadar D vitamini almanız mümkün değildir. Bu yüzden D vitamini içeren besin kaynaklarını bilmek ve buna göre beslenmek sağlığınız açısından önemlidir. Tam bu noktada bir bilimsel gerçeği daha paylaşmak gerekirse; doğal gıdalarla ihtiyacınız kadar D vitamini almanız maalesef mümkün değildir. O yüzden ideal D vitamini oranı için takviye ürünler kullanmanız gerekmekte. Genel olarak D vitamini ihtiva eden besinler arasında; somon, uskumru, sardalya, kırmızı et ve yumurta sarısı gibi gıdalar bulunur. Bu gıdaları tüketmek sağlınız için çok önemli olup, ideal D vitamini oranı için mutlaka takviye alınmalıdır. Unutulmaması gereken; takviyeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza giderek, kan tahlili yaptırmalı ve bilinçli bir şekilde tükeyime başlanmalıdır.

C Vitamini

Hastalıklara karşı en güçlü vitamin olarak bilinen C vitamini kış aylarında hücreleri korumak ve vücudun sağlıklı kalması için oldukça etkilidir. C vitamini sayesinde yaralarınızın çok daha hızlı iyileşebildiğini gözlemleyebilirsiniz. C vitaminini de gıdalarla doğal yollardan alabileceğiniz gibi C vitamini besin takviyesi kullanarak da vücudunuzdaki eksikliği karşılayabilirsiniz. İçerisinde bol miktarda C vitamini olan gıdalar arasında portakal, kırmızı biber, yeşil biber, çilek, brokoli, patates ve kuş üzümü bulunur.

Çinko

Soğuk algınlığı tedavisinde iyileştirici özelliği yüksek olan çinko, özellikle çinko şurubu, pastili ya da tableti şeklinde kullanıldığında büyük oranda etkilidir. Soğuk algınlığının ilk belirtilerini görmeye başladığınız andan itibaren çinko mineral takviyesi almanız hastalığın şiddetini ciddi oranda azaltır. Enfeksiyonlarla mücadele etmek için doğal yollardan gıdalarla alabileceğiniz çinko için tüketmeniz gereken besinler arasında ise et, kabuklu deniz ürünleri, ekmek, peynir, çeşitli süt ve tahıl ürünleri bulunur.

Kompleks B Vitamini

Enerjinin ciddi oranda azaldığı kış aylarında enerjiyi korumaya yardımcı olan vitaminlerden en önemlisi kompleks B vitaminleridir. Hafızayı geliştiren, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve ruh halini iyileştiren B vitaminini en etkili şekilde kompleks B vitaminleri ile alabilirsiniz. Bunun yanı sıra tahıl, yeşil yapraklı sebze, yumurta, tavuk, turunçgiller, kuru yemiş, barbunya ve muz tüketerek ihtiyaç duyduğunuz B vitaminlerini alabilirsiniz.

Kış Öncesinde Neden Vitamin, Mineral ve Besin Takviyesi Gerekir?

Bağışıklık sisteminin iyi bir şekilde çalışması için en önemli faktörler arasında dengeli ve sağlıklı beslenme bulunur. Vücut yeterli miktarda mineral ve vitamin aldığında bağışıklık sistemi sürekli olarak çalışır hale gelir. Aksi durumlarda ise yetersiz ve sağlıksız beslenmeden dolayı bağışıklık sistemi yeteri kadar güçlenemediği için hastalıklara yakalanma riski büyük oranda artar ve hastalığa yakalandığınızda iyileşme süreniz uzar. Bu yüzden daha az hastalanmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin ve mineral destekleri almak gerekir. Bu noktada yapacağınız sağlıklı beslenme programının da kapsamlı ve her besini yeterli oranda vücuda sağlar şekilde olması önem taşır. Ayrıca sağlıklı besinlerin de fazla miktarda tüketilmesi vücut için zararlı olabilir. Buna dikkat ederek daima yeterli miktarda beslenmeye özen göstermelisiniz.