Futbol sayısız tutkunu olan, profesyonel ya da amatör olarak çoğu kişinin tercih ettiği bir spor dalıdır. Oynarken giyeceğiniz ayakkabı, kıyafet ve aksesuarlarınız ise oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Doğru ekipman seçimi, yaptığınız spordan verim alabilmeniz için oldukça önemlidir. Kıyafet, ayakkabı ve ekipman; kondisyonunuzu ve konsantrasyonunuzu fazlası ile etkiler. Futbol sahasının küçültülmüş ve yapay çimli hali olan halı sahaların koşu imkânları, büyüklükleri, zemin türü ve sertliği gibi özellikleri de birbirinden farklıdır. Çim sahadan ayrılan bu özellikleri ile halı saha ayakkabısı modelleri değişiklik gösterir. Tutkunu olduğunuz, vazgeçemediğiniz spor olan futbol, doğru aksesuar ve ekipman ile yapıldığında faydalı ve keyifli olur.

İyi Bir Halı Saha Ayakkabısında Hangi Özellikler Bulunur? 

Halı saha maçı, her hafta düzenli olarak yapmanız gereken amatör bir uğraş gibi gözükse de profesyonelliğe giden ilk adımlardır. Sakatlanma risklerinin yüksek olduğu halı saha maçlarında, sağlıklı bir devamlılık ve uzun süreli keyif için doğru halı saha ayakkabısını seçmeniz gerekir. Bu yüzden, halı sahada dikkat edilmesi gereken ilk ekipman ayakkabı modelleridir. Diğer spor ayakkabılardan farklı özelliklere sahip olan halı saha ayakkabılarının alanda, sağlam ve güvenli bir tutuş gerçekleştirmeleri gerekir. Halı saha çim sahaya göre daha sert bir zemine sahip olduğu için giymeniz gereken halı saha ayakkabısı ile doğrudan ilgilidir.

Webp.net-gifmaker (60)
Tüm Halı Saha Ayakkabı Modellerimiz için tıklayın!

Sağlığınız İçin Doğru Halı Saha Ayakkabısı 

Halı sahanın zemin sertliği bacaklarınıza ve eklemlerinize daha fazla yük binmesi anlamına gelir. Bu yüzden, esnek tabanlı halı saha ayakkabısı modelleri arasından zevkinize uygun rengi seçebilirsiniz. Halı sahada futbol oynamanız için tercih etmeniz gereken ayakkabı kısa dişli ve ayağınıza oturan modeller olmalıdır. Normal spor ayakkabılara yakın görünümü sayesinde günlük hayatınızda da rahatlıkla giyebileceğiniz türden modellerdir. İyi bir halı saha ayakkabısı rahat ve konforlu yapıya sahip olmalıdır. Ayakkabı seçerken detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Teknik özellikleri ve kullanım avantajlarını bir arada değerlendirerek seçim yapmanız, futbol oynarken avantajlı olmanızı sağlar. Ayakkabının yapıldığı deri de dikkat etmeniz gereken bir diğer özelliktir. Kramponlar dana, suni ya da kanguru derisinden yapılır. Halı saha ayakkabısı fiyatları üzerinde de etkili olan deri tercihi oldukça önemlidir. Suni deriden üretilen halı saha ayakkabıları daha az nefes alır, dayanıklılık açısından da uzun ömürlü değildir. Ancak fiyat açısından diğer modellere göre daha uygundur. Dana derisinden üretilen halı saha ayakkabıları doğal bir ürün oldukları için çok daha sağlıklıdır. Ayrıca, dayanıklılık süreleri diğerlerine göre daha uzundur.

kipstafw19_10726.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]

Pozisyona Göre Ayakkabı 

Ayakkabı tercihinizi yaparken hangi pozisyonda oynadığınızı da dikkate almalısınız. Hız gerektiren pozisyonlarda dana derisinden üretilmiş olan ayakkabılar zorlanmanıza sebep olabilir. Bu yüzden kanguru derisi sizin için daha idealdir. Dünyaca ünlü futbolcular tarafından tercih edilen kanguru derisi ayakkabılar, esnek ve hafiftir. Ayağınızın şeklini alan kanguru derisinden üretilen halı saha ayakkabıları, maçınızın daha verimli geçmesini sağlar.

big_1353557
Kipsta Agility 900 Mid – Detaylı bilgi için tıklayın!

Eğlence ile sporun birleşme noktası olan halı saha futbolu herkesin belirli yaş aralığında yaptığı bir spor dalıdır. Zemine tutuşu artıran sık dişli ve silikon tabanlı halı saha ayakkabıları, topa hâkimiyetinizi arttırır. Topa hakimiyet, oyuna olan bağlılığınızı ve gücünüzü de olumlu yönde etkiler. En şık çalımların, kontrol edilmesi zor ve sert şutların, göz alıcı hareketlerin adresi doğru seçilmiş halı saha ayakkabısından geçer. Halı saha ayakkabınızın iyi olması, ayak sağlığınız açısından da önemlidir. Ayağınızın şeklini alan ayakkabıları tercih ettiğiniz taktirde, maça gönül rahatlığı ile çıkabilir. Tüm performansınızı doğru ayakkabı, kıyafet, tekmelik gibi ekipman ve aksesuarlar sayesinde sergileyebilirsiniz.