Hem ara sezonlarda hem kış ayları boyunca en çok tercih edilen dış giyim ürünlerinden biri olan polar, farklı model ve özelliklerle karşımıza çıkar. Bu geniş ürün yelpazesinde size en uygun olan polar çeşidini ve modelini bulabilmek içinse bazı teknik bilgilere sahip olmak gerekir. Sizi soğuktan koruyacak polar montunuzu seçerken bakın nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kışlık Polar Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış aylarına uygun polar modelleri oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunar. Polar fiyatları, ürünün özelliklerine göre değişir. Bütçenizi, poları kullanma amacınızı ve beklentilerinizi göz önünde tutup bazı ayrıntılara dikkat ederek alacağınız polara karar verebilirsiniz.

Polar alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, poları nerede kullanacağınızdır. Sıcaklığın düşük olduğu bölgeler için kabarık polarlar kullanmanızda fayda var. Tüylendirme işlemi ile daha fazla ısı yalıtımı sunan modellerin, içeride tuttuğu hava miktarı daha fazladır. Daha sıcak havalar için ince, hafif ve rahat modelleri tercih edebilirsiniz.

Hangi aktivite esnasında kullanacağınızı göz önünde bulundurarak alacağınız polara karar verebilirsiniz. Nabız hızınızın maksimuma yakın olduğu aktivitelerde nefes alabilen bir kumaşa sahip modellere yönelmeniz son derece önemlidir. Aynı zamanda poların havalandırma fermuarının olmasına dikkat etmelisiniz. Nabzınızın durağan olduğu aktiviteler için yalıtımın daha yüksek olduğu, sıcak tutan modelleri tercih edebilirsiniz.

Kardiyo Antrenmanlar İçin Polar Seçimi

Kış aylarında kardiyo antrenmanlar yapmak metabolizma hızınızı yüksek tutarak formunuzu korumanıza ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar. Ancak kış aylarında yapacağınız kardiyo antrenmanlar esnasında kıyafet seçimine daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Başta koşu olmak üzere dış mekânda yapacağınız egzersizlerde kışlık polar modelleri kurtarıcınız olur.

1
Domyos FSW 500 – Detaylı bilgi için tıklayın!

Kardiyo egzersizleri yaparken kullanacağınız poların, teri dışarı atma özelliğinin bulunması son derece önemlidir. Bu nedenle pamuk, polyester ya da elastan içerikli polarları tercih etmelisiniz. Kardiyo antrenmanlar sırasında hareket özgürlüğünün son derece önemli olduğununu aklınızda bulundurarak esnek ve rahat hareket edebileceğiniz modellere öncelik vermelisiniz. Ayrıca poların koltuk altlarında havalandırma özelliğinin bulunması spor yaparken daha rahat olmanızı sağlar.

Trekking ve Hiking İçin Polar Seçimi

Kış aylarında ‌hiking ve ‌trekking aktiviteleriniz sırasında, soğuk ve yağış sizi zorlayacak hava koşullarıdır. Bu koşullarda yüksek konfor sağlayan polarlar, doğa yürüyüşlerinde en rahat edeceğiniz kıyafetlerdendir. Dilerseniz ikinci katman kıyafet olarak ince bir polar giyip üzerine yağmurluk ya da mont giyebilir dilerseniz de çift katmanlı polar modellerini kullanabilirsiniz.

Webp.net-gifmaker (81)
Outdoor Polar çeşitlerimiz için tıklayın!

Trekking polarlarının ısı yalıtımının olması, özellikle yüksek rakımlarda yapacağınız doğa yürüyüşlerinde çok önemlidir. Ayrıca rüzgar geçirmez özelliğinin olması sert rüzgarlarda ekstra konfor sağlar. Kumaşın, cildinize nefes aldırmasına ve esnek tasarımı ile rahatça hareket etmenize imkan sağlaması gerekir. Telefon, GPS, fener gibi önemli eşyalarınızı her an elinizin altında taşıyabileceğiniz bir cebinin bulunması da doğa yürüyüşlerinde kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlar.

Rüzgâr Sörfü için Polar Seçimi

Yelkenli rüzgâr sörfünde profesyoneller için üretilen üst düzey polar modellerini kullanabilirsiniz. Alacağınız ürünün su tutmaması ve rüzgâra karşı dayanıklı olması gerekir. Ayrıca ısı yalıtımı mümkün oldukça yüksek olan çift katmanlı polarları tercih edebilirsiniz. Yakasının uzun olması ve kapüşonunun bulunması da modeli daha kullanışlı kılar.

tribord polar
Tribord Regatta Polar – Detaylı bilgi için tıklayın!

Avcılık İçin Polar Seçimi

Avcılık yaparken kullanabileceğiniz bir polar alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta modelin kumaş ve tasarımının sessiz bir şekilde hareket etmenize uygun olmasıdır. Aynı zamanda rahat hareket imkânı vermesi ve esnek olması avantaj sağlar. İç yüzeyi polar, dışında rüzgâr ve yağmura karşı koruyan ekstra katman olan modeller çok daha kullanışlıdır. Ayrıca kamuflaj desenli modelleri kullanarak daha doğal bir görüntü elde edebilirsiniz.

solognac polar
Solognac polar çeşitlerimiz için tıklayın!

Farklı model ve özellikleri ile her zevk ve bütçeye uygun Decathlon polar modelleri arasında sizin için ideal poları bulabilirsiniz.