Kaya tırmanışı, doğada vakit geçirmek isteyen adrenalin tutkunlarının favori aktiviteleri arasında yer alır. Yoğun bir dikkat gerektiren kaya tırmanışı için kendine ve ekipmanlarına güvenmek çok önemlidir. Kendinize olan güven duygunuzu tatmin etmek için pratik yapmak gerekir. Ekipmanlarınıza güvenmek için ise doğru ve sağlam kaya tırmanışı malzemeleri seçtiğinizden emin olmalısınız. Tırmanış ekipmanları içinde sikke, ip, karabina, kask, kemer ve kaya tırmanış ayakkabıları bulunur.

Sikkeler, kaya çatlaklarına çakılan çivilere verilen addır. Tırmanış ve inişe destek olan ipler, ana ipler ve yardımcı ipler olarak ikiye ayrılır. Ana ipler esneme özelliğine sahipken; yardımcı ipler esnemezler. İpler aynı zamanda tam ve yarım olmak üzere de gruplandırılır. Çapı 10 mm’den büyük olanlara tam, 10 mm’den küçük olanlara yarım ip denir. Kilitli ya da kilitsiz olabilen karabinalar çok yönlü kullanıma sahiptir. Temel bir bağlantı aracı olan karabinaları tırmanışta emniyet kemerine ya da sırt çantanıza aksesuar takmak için veya emniyet istasyonlarından ipe kolaylıkla bağlanmak için kullanabilirsiniz. Kask tırmanışçıyı düşme durumunda ya da yukarıdan gelebilecek taşlara karşı korur. Kemer, tırmanışçının ipe bağlanmasını sağlayan temel parçadır. Son olarak kaya tırmanışı, tırmanış bölgesinin özelliklerine göre özel tasarlanmış kaya tırmanışı ayakkabıları kullanmayı gerektirir.

Hem profesyonel hem amatör sporcular için Türkiye’de birçok kaya tırmanış noktası vardır. Tırmanış yapılacak yerler arasından seviyenize göre rota seçimi yaparak keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Dilerseniz kamp alanı bulunan yerleri tercih ederek doğa ile daha uzun süre baş başa kalabilirsiniz. İşte Türkiye’nin ideal tırmanış noktalarından bazıları…

Geyikbayırı (Antalya)

Antalya’da bulunan Geyikbayırı, sadece Türkiye’de değil dünyada da tırmanışçıların en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Geyikbayırı, Antalya şehir merkezine yaklaşık 26 km mesafededir. Yemyeşil bir doğanın içinde tırmanma keyfi sunan Geyikbayırı köyündeki tırmanış bahçesinde 1000’i aşkın farklı rota vardır. Böylece hangi seviyede olursanız olun yılın her mevsimi size uygun bir tırmanış rotası bulabilirsiniz. Ayrıca Geyikbayırı’nda kamp alanları da mevcuttur.

IMG_6014_edit-web
Görselin orijinali için tıklayın!

Aladağlar (Niğde)

Anadolu’nun Alpleri olarak anılan Aladağlar, Niğde, Adana ve Kayseri’yi çevreler. Demirkazık Köyü’ne yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan Cimbar Kanyonu’nda mükemmel tırmanış rotaları yer alır. Türkiye’de kaya tırmanışı eğitimleri için de kullanılan Cimbar Kanyonu’nda her seviyeye uygun rotayı bulabilirsiniz. Dilerseniz zirveye tırmanmadan dağın etrafını yürüyerek geçebilirsiniz.

ala
Görselin orijinali için tıklayın!

Kaynaklar (İzmir)

İzmir’in Buca ilçesine bağlı Kaynaklar Köyü’ne oldukça yakın olan Kaynaklar tırmanış bahçesi, yılın her dönemi tırmanış keyfi süren rotalara sahiptir. Bölgede 200’den fazla tırmanış rotası bulunur. Su kaynaklarına yakın olan bölgede dilerseniz kamp da yapabilirsiniz. Her sene ilkbahar sonunda profesyonel ve amatör sporcuların katıldığı “Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenliği” yapılır.

1
Görselin orijinali için tıklayın!

Çitdibi (Antalya)

Antalya’daki Geyikbayırı tırmanış bölgesinin yanında yer alan Çitdibi, zor bir parkura sahiptir. Bu nedenle genel olarak profesyonel sporculara hitap eder. Eşsiz bir körfez manzarası sunan Çitdibi’nin son yıllarda popülaritesi gittikçe artmaktadır.

i

Ballıkayalar Kanyonu (Kocaeli)

İstanbul’a sadece 1,5 saat uzaklıkta bulunan Ballıkayalar Kanyonu, Türkiye’nin ilk tırmanış yerlerinden biridir. Doğal güzellikleri ile öne çıkan Kocaeli’ye bağlı bu tabiat parkında amatör ve profesyonel sporcular için yaklaşık 100 tane tırmanış rotası yer alır. Bölge kamp yapmaya da uygun olduğundan, hafta sonları ya da günübirlik aktiviteler için de tercih edilebilir.

bal
Görselin orijinali için tıklayın!

Kaçkarlar (Rize)

Kaçkarlar, uçsuz bucaksız dağları, erimeyen buzulları ve masmavi gölleri ile her mevsim gidebileceğiniz tırmanış bölgelerinden biridir. Altıparmak, Verçenik ve Kavron tepelerine farklı tırmanış rotalarını kullanarak çıkabilirsiniz. Ancak kış aylarında Kaçkarlar kaya tırmanış rotalarının profesyonel sporcular için daha uygun olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

zaf