İspanyolca’da atkı anlamına gelen ‌bufanda kelimesinden türeyen ‌‌buff, işlevselliği ve hafifliği ile ön plana çıkan bir tür boyunluk olarak biliniyor. Dikişsiz yapısı nedeniyle çok daha esnek ve dayanıklı olan ‌‌boyunluklar, ‌outdoor sporları başta olmak üzere pek çok spor dalında kullanılabiliyor. Hatta son dönemde pratik ve rahat kullanımı, renkli fakat sade görünümleriyle dikkat çeken boyunluklar, pek çok kişi tarafından günlük hayatta da tercih ediliyor.

zoom headband 100 triangle w[8402958]tci_scene_002.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)] (1).jpg

Kullanım sırasında ve sonrasında esnekliğini kaybetmeyen ‌boyunluk, boyun, baş, bilek ve kafada rahatlıkla kullanılabiliyor. Fonksiyonelliği ile ön plana çıkan tasarım, saç tokası, bandana, bileklik, bere, boyunluk ve kulaklık gibi farklı işlevlerde kullanılıyor. Yaz aylarında daha çok güneşten korunmak ve ter silmek için kullanılan boyunluk, soğuk havalarda ise koruyucu yapıları nedeniyle tercih ediliyor.

Soğuk Havalarda ‌Boyunluk Kullanımı

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte vücut, ısısını sabit tutabilmek için korunmaya ihtiyaç duyuyor. Özellikle yüz ve boyun gibi daha hassas bölgeleri rüzgâr ve soğuktan korumak ekstra dikkat gerektiriyor. Ne var ki bu korumanın üşütmediği gibi terletmemesi ve hareketleri kısıtlamaması gerekiyor. Boyunluk, tam da böyle zamanlarda imdadınıza yetişiyor; üşütmüyor, terletmiyor, nefes alıyor ve sizi koruyor.

Kış aylarında kullanılacak ‌boyunluk kumaşında genellikle polar ve mikro fiber karışımı tercih ediliyor. Polar kumaşın dokusu termal destek sağlayarak daha sıcak tutarken, mikro fiber doku su ve rüzgâra karşı güçlü bir koruma sağlıyor. Diğer yandan boyunluk kumaşının nefes alan yüzeyi terletme yapmıyor ve bakteri oluşumunu engelliyor.

Yelken, dağcılık, ‌trekking, koşu gibi farklı açık hava sporları boyunluk kullanımının yoğun olduğu sporların başında geliyor. Soğuk havalarda boyunluk, genellikle boyunluk olarak ya da kulakları rüzgardan korumak için kullanılıyor.

Kışlık ‌Boyunlukların Kullanım Alanları

Yelken sporcuları için tasarlanan ‌‌boyunluklar, hem rüzgâra hem de neme ve suya karşı koruma sağlıyor. Polar bileşenli astar dokusu sıcak tutarken; membranlı dış yüzey ise suya ve rüzgâra karşı özellikle kulaklarınızı koruyor. Kıyı şeridinde ve çok nemli bölgelerde ‌yaşanlar için de uygun olan bu ‌boyunluk modelleri sayesinde siz de kulaklarınızı ve boynunuzu koruyabilirsiniz.

Kayak ‌boyunlukları daha çok boyunluk işlevi görüyor. Zaten kayak montu, kara ve soğuğa dayanıklı olduğu için boyunluk olarak kullanılan boyunluk, termal destek sağlıyor. Genellikle polar kumaştan üretilen kayak boyunlukları , soğuk iklimlerde ve yüksek rakımlarda yaşayanlar tarafından da tercih ediliyor.

big_111371
Firstheat Kayak Boyunluğu – Detaylı bilgi için tıklayın!

Bisiklet sürerken kullanılan ‌boyunluk alternatifleri ise rüzgara ve toza dayanıklı yapıları nedeniyle tercih ediliyor. Koşu ya da yürüyüş gibi şehir içinde yapacağınız sporlarda kullanabileceğiniz bu dayanıklı tasarımlar, teri dışarı atarak hızlıca kuruyor. Hafif ve esnek olduğu için hareket esnasında sizi rahatsız etmiyor.

buff
Roadr 100 Bisiklet Boyunluğu – Detaylı bilgi için tıklayın!

Balaklava Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dilimizde genellikle kar maskesi olarak kullanılan ‌‌balaklava, adını Kırım’daki Balıklava şehrinden alıyor. Yün, sentetik ya da ikisinin karışımından üretilen balaklava, gözlere denk gelen yerleri açıkta bırakarak, yüzün tamamını kaplıyor. Koruyucu yapılarından dolayı daha çok dağcılık ve motosiklet sporlarında kullanılan balaklavalar, sert iklim bölgelerinde yaşayanlar için de iyi ve sıcak tutan bir alternatif olarak ön plana çıkıyor.

big_1603047
Polar Kayak Maskesi / Balaklava – Detaylı bilgi için tıklayın!

Motosikletçilerin kullandığı ‌balaklavalar rüzgâra karşı koruma sağlarken; kask içinin de temiz kalmasına yardımcı oluyor. Boyun kısmı daha kalın olan motosiklet balaklavalarının kaskın içinde kalan burun ve ağız kısmı, daha ince kumaştan üretiliyor. Zirve tırmanışçılarının kullandığı ‌balaklavalarda ise ağırlıklı olarak yün kullanılıyor. Doğal bir malzeme olan yün, çok soğuklarda bile yüz ve boyun kısmını sıcak tutuyor. Bunların dışında formula yarışçıları da balaklava kullanıyor ancak diğerlerinden farklı olarak bu balaklava terlemeyi önlüyor ve yanmaya karşı koruma sağlıyor.