Hava sıcaklığının düşük olduğu zamanlarda spor yaparken konfor ve keyfi maksimum seviyeye taşıyabilmenin en önemli yolu termal içlik kullanımı oluyor. Özel olarak geliştirilmiş kumaş yapılarıyla terinizi emerek buharlaşmasını sağlayan, vücudu saran yapılarıyla esnek hareket özgürlüğü tanıyan içlikler, cilde nefes aldırıyor ve tahriş olasılığını azaltıyor. Polar bileşenleriyle vücut ısınızı muhafaza ederek sizi soğuktan koruyan içlikler, en sert hava koşullarında bile spor seansınıza odaklanmanızı sağlıyor. Fonksiyonellikleri yanında aynı zamanda estetik duruşlarıyla da dikkat çeken içlik modelleri, sportiflikle modern çizgiyi birleştiriyor.

Nefes Alabilir Esnek Yapıya Sahip Termal İçlikler

İçlik seçimi alt ve üst kısım olmak üzere ikiye ayrılıyor. İçliklerinizi takım olarak alabileceğiniz gibi ihtiyacınız doğrultusunda tek alt ya da tek üst şeklinde de tercih edebilirsiniz. Daha çok kayak ve snowboard gibi karlı havalarda yapılan sporlar için zorunlu bir ekipman olan içlikleri alırken kumaş ve tasarımın teknik özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. En önemli özelikliklerden biri de içliklerin etkili bir ısı yalıtımı sağlaması oluyor. Isı yalıtımını destekleyen detaylar arasında ise yüksek yaka kesimi bulunuyor. Daha fazla sıcaklık sağlamak için fırçalanmış bileşenli yaka tasarımı soğuğun içeri nüfuz etmesini önlüyor. Bunun yanında sırtta bulunan uzun kesim de aynı şekilde aşağıdan girebilecek soğuk havanın önünü kesiyor. Üst içlik seçiminde yaka ve sırt kesiminin bu özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

içlik.gif
Tüm futbol içliklerimizi görmek için hemen tıklayın!

Bu detayların yanında kumaşın esnek bileşenli olması da çok önemli oluyor. Hareketleriniz esnasında dengeli ve özgür hissedebilmeniz için %100 polyester ya da kısmen yün kullanılarak üretilen kumaşlar size sorunsuz bir hareket serbestliği ve sıcaklık sağlıyor. Esnekliğin yanında en önemli özelliklerden biri de termal özelliği destekleyen teknoloji oluyor. Nefes alan kumaş yapısına sahip olup teri dışarı atan termal içlikler, spor esnasında rahatsızlık hissi vermiyor. Kumaşların yumuşacık örgü yapısına sahip olmasına da dikkat etmelisiniz. Yumuşak liflerden oluşan örgü yapı daima konforlu ve ayrıcalıklı hissetmenizi sağlıyor. İçlik kullanımında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, giydiğiniz üst katmanların içliğiniz gibi nefes alabilir olmasıdır. İçliğinizin üzerine oldukça kalın katmanlar giymeniz terinizi dışarı atmayı oldukça zorlaştırıp sağlıksız koşullara sebebiyet verebiliyor.

Çabuk Kuruyan, Yumuşak ve Yalıtımlı Kumaş Yapısı

Termal içlik seçerken alt ve üst modellerin tasarımlarının minimum dikiş yapısına sahip olmasına da çok dikkat etmelisiniz. Cildinizle yakından temas eden fazla dikişli modeller, tahrişe sebep olabiliyor. Teninizde herhangi bir alerjenik durum oluşmasını önlemek için az dikişli içlikleri tercih etmelisiniz. Bunun yanında kumaşların çabuk kuruma özelliğine sahip olması da güvenli ve sağlıklı bir spor deneyimi için şart. Özellikle kar, buz gibi etmenlere maruz kalındığında olası ıslanmaların önüne geçmek, hayati rol oynuyor. İçliklerin polar bileşenleri de kalın ve yumuşak dokularından ötürü havayı hapsederek vücudun sıcak kalmasını sağlıyor; bu sayede ısı yalıtımını maksimum seviyede yaşatıyor. Spor yapacağınız bölgenin havası fazla soğuksa içliğinizin aynı zamanda boyun bölgesini koruyan boyunluklu bir eklentiye sahip olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu kısmın yumuşak ve tahriş etmeyen bir kumaş yapısına sahip olması da aynı derecede önem taşıyor. Boyun ve sırt bölgesi hariç kol manşetlerinde özel dokumaların yer alması soğuk havanın içeri girmesini önleyen bir detay oluyor. Spor yaparken sıklıkla hareket ettirdiğiniz kollarınız soğuk havayı içinize davet ediyor, kol manşetleri de soğuğa aralanan bu kapıyı sıkıca kapamış oluyor.

Webp.net-gifmaker (85)
Triban 300 Bisiklet İçliği – Detaylı bilgi için tıklayın!

Termal içlikleri de yıkama talimatına uygun olarak yıkamak gerekiyor. İçliklerin aksi belirtilmediği sürece 30 derecede yıkanması, yıkama sonrasında ise beyazlatıcı kullanılmaması öneriliyor. Bunun yanında kuru temizlemeye verilmesi önerilmeyip sıkma işlemini de elinizle yapmanız tavsiye ediliyor. İçliklerin tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra kullanılması gerektiği de diğer öneriler arasında bulunuyor.

İçlik fiyatları, tek ya da takım olma durumlarına göre farklılık gösteriyor ve her bütçeye hitap ediyor. İhtiyacınız olan içliklerin detaylı özelliklerini Decathlon’da inceleyebilir, spor yaparken soğuk hava koşullarına karşı önleminizi teknolojik tasarımlarla alabilirsiniz.