Antik Likya Yolu, ormanların ve antik şehirlerin arasından geçerken bir yanda da Akdeniz ve Ege denizinin bütün cömertliğini sergilediği dünyanın en güzel yürüyüş rotaları arasında gösteriliyor. 530 kilometrelik parkuru ile Türkiye’deki en uzun yürüyüş yolu olma özelliği taşıyor. Tüm rotayı yürümek isterseniz yaklaşık 1 ayınızı ayırmanız gereken bu antik yolu isterseniz parça parça yürüyebilirsiniz. 

7FwvbR5k

Likya Yolu, Fethiye Ovacık’tan başlayıp Antalya Geyikbayırı’nda son buluyor. İsterseniz Fethiye’den isterseniz Antalya’dan başlayarak rotayı yürümeniz mümkün. Hatta rotaların başından başlamanız da gerekmiyor, dileğiniz bir bölümünden başlayıp dilediğiniz, ulaşım olan bir noktasında bırakabilirsiniz. Likya Yolu’nu yürümek için genellikle 1 hafta – 10 gün arası rotalar tercih ediliyor. Böylece birkaç yıl arka arkaya gelerek rotanın tamamını bitirebiliyorsunuz.

2.jpeg

Likya Yolu’nu isterseniz kendi kamp malzemelerinizi yanınızda taşıyarak, isterseniz yol üzerindeki köylerde konaklayarak yürüyebilirsiniz. En kötü ihtimalle 15-20 kilometrede bir konaklama için pansiyonun olduğu bir köy yerleşimine denk gelirsiniz. 

Likya Yolu Yürüyüşüne Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Likya yolu güzelliğinin yanı sıra dik çıkış ve inişleri, taşlık ve kayalık patikaları ile genel zorluk derecesi orta seviye olan bir yürüyüş yoludur. Eğer uzun süreli yürüyüş tecrübeniz yoksa, daha önce sırt çantası ile uzun yürüyüşler yapmadıysanız, sırt çantanızı hafif tutmanız, gereksiz hiçbir eşya almamanız, bilekli bot ve batonunuz olmadan yürüyüşe başlamamanızı öneririm. Kondisyonunuza güveniyorsanız, çantanızı doldurabilirsiniz ama “ben spor salonunda her gün bir saat spor yapıyorum” kesinlikle bu yürüyüşte ihtiyacınız olan kondisyon için yeterli değil, önceden belirtmekte fayda var.  

Doğa yürüyüşleri konusunda tecrübeli ve sırt çantası ile uzun süreli yürüyüş tecrübeniz varsa zaten sizin için son derece keyifli bir yürüyüş olacaktır, tadını çıkarın. 

Likya Yolu Yürüyüşü için Ayakkabı Seçimi

Likya Yolu’nu yürümek istiyorsanız, öncelikle doğru bir ayakkabı ile yola çıktığınızdan emin olmalısınız. Günlerce taş ve kayaların üzerinde yürüyeceğiniz bir patikadan bahsediyoruz. Manzara ve doğa çok güzel olsa da patika zorlu. Sizi günlerce taşıyacak olan ayaklarınıza çok iyi bakmanız gerekiyor. 

3.jpeg

Likya Yolu yürüyüşü için kullanacağınız ayakkabı mutlaka bilek korumalı ve sert tabanlı olmalıdır. Yaz, kış veya bahar farketmeksizin mutlaka bilek korumalı ayakkabı tercih etmelisiniz, bu bir öneri değil zorunluluktur. Hem ayak sağlığınız hem de bilek sağlığınız için olmazsa olmaz. Zor parkurlarda ayak burkulması riski yüksek olduğundan bilekli ayakkabı sizi bu gibi durumlarda koruyacaktır. Ayrıca dik iniş ve çıkışlarda bilek iplerini sıkma ve/veya gevşetme yaparak ayağınızın ayakkabı içinde kaymamasını sağlamanız da mümkün hale gelecektir. 

4.jpeg

Sert tabanlı ayakkabı ise, kayalık yollarda daha rahat ve konforlu yürümenizi sağlayacaktır. Özellikle ağır bir çanta ile yürüyecekseniz ayakkabı konforunuz her şeyin başında gelir. 

Decathlon’un “uzun süreli doğa yürüyüşlerine uygun” ayakkabı modelleri Likya Yolu yürüyüşü için uygun olacaktır. 

Likya Yolu Yürüyüşü için Çanta Seçimi

En başta çantanızı olabildiğince hafif tutmanın öneminden bahsetmiştim. Günde ortalama 20 kilometre dağlık arazide yürüyeceksiniz. Bazen yarım kilo bile saatler geçtikçe üzerinizde ciddi baskı yaratabilir. Bu nedenle yanınıza alacaklarınıza ve çantanızın ağırlığına çok dikkat etmelisiniz. 

5.jpeg

Benim kişisel tavsiyem alacağınız çantanın özellikleri aşağıdaki şekilde olmalı;

  • 30 litreyi geçmeyen, 
  • göğüs ve bel desteği olan, 
  • su (matara) taşıma cebi olan,  
  • çantanın kendi ağırlığının 2 kilonun altında olan, 
  • ayarlanabilir askıları olan, 
  • sırtında havalandırma boşlukları olan, 
  • kendi yağmurluğu olan (çantanızın yoksa harici olarak da alabilirsiniz), 
  • çok sayıda cebi olan bir çanta tercih etmeniz. 

Tam bu saydığım özellikleri karşılayan, uzun süreli yürüyüşlere uygun MH100 Quechua tavsiye edebileceğim çantalardan bir tanesi. 

Likya Yolu Yürüyüşü için Çantanızda Olması Gerekenler

Likya yürüyüşü için çantanızı hafif tutma önerimi tekrarlayarak başlayayım önerilerime. Çantanızı yola çıkmadan önce tartın, 8 kiloyu aşmamasına dikkat edin. Tabii kilo ve boyunuz da önemli. Ortalama bir Türk kızı için 7-8 kilonun uygun olacağını söyleyebilirim. 

6.jpeg

Kamp Malzemeleri

Eğer çantanızda kendi kamp malzemelerinizi de taşıyacaksanız; çadır, mat, tulum gibi malzemelerinizi en hafif ürünler arasından seçmenizi öneririm. Hem hafif hem de az yer kaplayan ürünler yürüyüş performansınızı olumlu yönde destekleyecektir. Ancak ne kadar hafif malzeme alırsanız alın 2-3 kilo sadece kamp yükünüz olacağını unutmayın. Çadır konaklaması yerine yol üstündeki köylerde, pansiyonlarda konaklama seçeneğini mutlaka değerlendirin. 

7.jpeg

Kamp ocağı, tencere bardak gibi yemek hazırlama ürünlerini yanınıza hiç almamanızı önereceğim, çünkü yol üstündeki köylerde çay, kahve, yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı oldukça uygun fiyatlara karşılayabiliyorsunuz. Aksi halde yemek yapmak için gereken tüm nevaleyi de yanınızda taşıyacağınız için yükünüz biraz daha artacak. Yanınıza termos özelliği olan bir bardak veya küçük bir termos alıp mola verdiğiniz köylerden sıcak suyunuzu termosa doldurarak çay, kahve ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

Yürüyüş Malzemeleri

Yürüyüş performansınızı artıracak her türlü malzemeyi çantanıza mutlaka koymayı unutmayın. 

Baton, Likya Yolu yürüyüşü için olmazsa olmaz yürüyüş ekipmanlarından biri. İnişlerde kendinizi frenlemenize yardımcı olurken, çıkışlarda yukarı itmenizi sağlıyor. Diz ve bacaklarınıza yansıyan yükü azaltmanızı sağlıyor. 

8.jpeg

Doğa yürüyüşlerinde özellikle dikkat etmeniz gereken bir konu çorap. Uzun süre yürüyüceğiniz ve ayağınız ayakkabının içinde fazla sürtünmeye maruz kalacağı için ince bir çorap yerine, doğa yürüyüşlerinde kullanmaya uygun, burun ve topuk desteği sayesinde ayağınızın su toplamasına engel olan hava alan ama kalın çorapları tercih edin. Her gün çorabınızı değiştirin ama bu demek değil ki her güne bir çorap alıp çantanızı çorapla doldurun. 2-3 çorap alıp durduğunuz yerlerde yıkayın, ertesi sabaha kurur, kurmazsa da çantanıza asarsınız, siz yürürken çantanızın üstünde kurur. Ayrıca ayak konforunuz için özellikle yaz aylarında yürüyecekseniz yanınıza pudra almanız iyi olur. Ayrıca yine yürüyüş konforunuz için ayak tırnaklarınızı kısa kesmeniz, eğer tırnak batması gibi sorunlarınız varsa yürüyüş önce pedikür yaptırmanız çok faydalı olur. 

9.jpeg

Varış noktasında ayaklarınızı rahatlatmak için çantanızda terlik olması her zaman işe yarar. Kamp yaptığınız yerde veya pansiyonda bütün gün yürüdüğünüz ayakkabılar ile dolaşmak istemeyeceksiniz, inanın bana. Ayrıca Likya yürüyüşü sırasında pek çok plaja inme fırsatınız da olacak. Terlik denize girerken de işinize yarayacak. 

Yanınızda mutlaka bir de su geçirmez torba veya kilitli mutfak torbalarından olsun. Hem yürüyüş sırasında hem de denize gireceğiniz zaman telefon, para gibi ıslanmaması gereken malzemelerinizi içine koyarsınız. 

Güneşten Korunma

Likya yürüyüşü sırasında patikaların bir kısmı orman içinde olsa da bütün gün gölge-güneş farketmeksizin yürüyeceksiniz. Mutlaka 50 faktör güneş koruyucusu, güneş gözlüğü ve şapkanız çantanızda olsun. Şapka takamıyorum diyorsanız bandana veya boyunluk taşıyın. Hem boynunuzu ve ensenizi güneş yanmalarından korur hem de su bulduğunuz ıslatıp başınıza bağlarsanız doğal klima etkisi yaratır.

10.jpeg

Giysiler

Yanınıza mümkün olduğunca az sayıda, işlevsel, az yer kaplayan ve hafif malzemeler alın. 1 pantalon üstünüzde, 1 pantalon yedek olması yeterli. Pantalonlarınız şort olabilen, ıslandığında hızlı kuruyabilen doğa yürüyüş pantalonlarından olursa ayrıca şort taşımanıza gerek kalmaz. Denize girmek için bir tane mayo/bikini çantanızda olsun. Bir tane büyük boy fiber havlu hem deniz hem de duş sonrası için ihtiyacınızı görecektir. 

Benzer şekilde yanınıza 2-3 tshirt almanız yeterli olacaktır. Tişörtlerinizin de ter tutmayan, kolay kuruyan malzemeden yapılması, hem çabuk kirlenmesini önler hem de yıkadığınızda hızlıca kurur. 

11.jpeg

Likya Yolu rotası inişli çıkışlı bir rota ve yüksek bölgelerde akşamları hava soğuk oluyor. Yanınıza mutlaka bir uzun kollu tişört bir de polar alın. Özellikle yolu bahar aylarında yürüyecekseniz, katlanınca az yer kaplayan yağmurluklardan alın yanınıza. Hava çok soğursa kısa kollu tişört üstüne uzun kollu üstüne polar giyerek katmanları çoğaltabilirsiniz. 

Bunlar dışında düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa onları, abartmamak kaydıyla kişisel bakım malzemelerinizi yanınıza alın. Güneş yanığı, burkulma, kas spazmı gibi durumlar için yanık kremi ve kas gevşetici krem, sinek kovucu çantanızda olursa hayat kurtarıcı olacaktır. 

Yazı her ne kadar uzun olsa da siz mümkün olduğu kadar az malzeme alarak yola çıkın. Çantanız ne kadar hafif olursa yürüyüşten o kadar çok keyif alacağınızı unutmayın. Şimdiden keyifli yolculuklar!

Bu yazımız değerli gezgin arkadaşımız Sevil Mert tarafından kendisinin izniyle  yayınlanmıştır. Sevil’in kendi gezi blogunu keşfedin!