Ayakkabı seçimi herkes için önemli olduğu gibi ayak gelişimi devam eden çocuklar için de oldukça önem teşkil ediyor. Çocukların hareketli yapıları, çoğu zaman kontrolsüz şekilde hoplayıp zıplamaları onlar için seçilecek ayakkabının olabildiğince güvenli olmasını gerektiriyor. Bunun yanında ayak gelişimini olumlu etkileyecek iç ve dış taban yapıları, olası ıslanmalara karşı su geçirmezlik özelliği, olabildiğince esnek yapı doğru çocuk ayakkabılarının özelliklerini oluşturuyor. Bu noktada çocuk çorabı modelleri de sağlık ve konforu tamamlıyor. Ayaklara nefes aldıran, teri dışarı atan, çocuk spor ayakkabısı ile uyumlu çoraplar konfor ve esneklik vadediyor.

Bana Sporunu Söyle Sana Ayakkabı ve Çorabını Söyleyeyim

Çocuk ayakkabısı modelleri yapılan aktivitelere, ayakkabının kullanılacağı amaca göre çeşitlilik gösteriyor. Ayakkabılar; koşu yürüyüş, basketbol, tenis gibi farklı sporlar dikkate alınarak çeşitli özelliklerde geliştiriliyor. Bu ayakkabılar ve sporlar için tercih edilmesi gereken çorap çeşitleri de doğrudan farklılık gösteriyor.

Webp.net-gifmaker (90)
Tüm çocuk ayakkabısı modellerimiz için tıklayın!

Atletizm sporlarına çocukluk çağında başlayan minikler için ayakkabı seçimi hayati rol oynuyor. Bu ayakkabıların her hava koşulunda spor yapmaya uygun özellikler içermesi, ağırlık atma, atlama, koşma gibi kuvvetli hareketlere karşı dayanıklı olması gerekiyor. Bu aktiviteler için uygun çocuk ayakkabı modelleri ayak hareketleriyle son derece uyumlu olmalı. Bu anlamda ideal ayakkabı seçimi; esneme çentiklerine ve 6 mm. topuk yüksekliğine sahip tasarımlar oluyor. Bunun yanında atlamalar esnasında darbeleri emen EVA köpük tabanı da aranması gereken ilk özelliklerden. Yağmurlu havalarda su damlalarını yüzeyinden akıtan kumaş ve bağcık yapısı, arkadaki topuk desteği, yüksek kavrama sunan gövdedeki yan parçalar, iz bırakmaz taban ise ideal atletizm ayakkabılarının öne çıkan özellikleri oluyor. Bu ayakkabıların içine giyilmesi gereken çoraplar ise yüksek oranda pamuk içeren, ince ve hava alan yapıya sahip çoraplar oluyor. Ayağın üstünde bulunan kısımlarıyla çok daha iyi havalandırma sağlayan modeller orta kısmındaki elastik bant ile ayağın kaymasını da önlüyor.

Webp.net-gifmaker (91)
Çocuk Çorap Modellerimiz için tıklayın!

Yürüyüş ve Basketbol İçin En Doğru Çocuk Ayakkabısı Modelleri

Yürüyüş amaçlı alınan çocuk ayakkabısı özellikleri; kuru havalarda ve patikalarda rahat bir şekilde giyilebilecek kısa gövdeli yapılarıyla öne çıkıyor. Bu ayakkabıları seçerken sağlam ve hafif olmalarına çok dikkat etmeli, yer tutuş gücünün ve darbe emici özelliğinin bulunmasını önemsemelisiniz. 0,5 cm. kramponlu taban çocuklar için ideal yer tutuş gücü sağlayan oran olurken özel darbe emici sisteme sahip topuk da çocuğunuzun her türlü zeminde güvenle ilerlemesini sağlıyor.

big_939459
Newfeel Soft 140 Yürüyüş Ayakkabısı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Esneme bölgeleri ve güçlendirilmiş yapışkanlar ise kavramayı destekleyen özelliklerden. Karda yürüyüş yapılacaksa ayakkabıların en az -6 dereceye kadar ısı yalıtımına sahip olmasına özen göstermelisiniz. 3 mm. krampon kalınlığıyla karda kaymazlık ve yol tutuş özelliği sunan ayakkabılar aynı zamanda çocuğunuzun sıcacık bir yürüyüş deneyimi yaşaması için su geçirmez ve nefes alabilir de olmalı. Yürüyüş ayakkabıları içine giyilmesi gereken çocuk çorabı modelleri ise içinde yün bileşenlerin olduğu, ayağı tüm gün sıcacık tutan orta boy konçlu tasarımlar arasından seçilmeli. Topuk ve burun kısmında yüzde 100 havlu kumaş kullanılan çoraplar maksimum güven ve konfor sunuyor.

Basketbol sporuna gönül veren minikler için de ayakkabı seçimi çok önemli rol oynuyor. İdeal kaymazlık ve dayanıklılık sunan kauçuk taban bu ayakkabılarda bulunması gereken ilk özellik. 5 mm. kalınlığındaki EVA köpük bileşenli iç taban darbelerin emilmesine yardımcı oluyor.

big_1420641
Tarmak SP500 Spider Lace Basketbol Ayakkabısı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Kauçuk ise tabanın kaymasını önleyerek sporda hakimiyet kazandırıyor. Bunun yanında file gövde terin etkili şekilde dışarıya atılmasına izin veriyor. Basketbol ayakkabıları yüksek gövdeli olarak tasarlanıyor, bu sayede ayak kavranıyor, olası burkulmalar  önleniyor. Çocuklar için ideal basketbol çorabı ise orta boy konç tasarımına sahip modeller. Yüksek kavrama sağlayarak rahatsızlık hissi vermeyen çoraplar nefes alır yapısıyla teri hızlı şekilde dışarı atıyor. Burun kısmında su toplanmasını önleyen özel bileşen de fark yaratan özellikler arasında. Çorapların elastik bölümleri ise kavrama ve konfor hissi veriyor.

Ayakkabı ve Çoraplarla Geleceğin Tenisçilerine Emin Ellerde

Geleceğin tenis sporcuları olmaya göz koymuş minikler için ise en uygun çocuk spor ayakkabısı modelleri maksimum dayanıklılığa sahip, yüksek performanslı darbe emicilik  özelliği bulunan tasarımlar oluyor. Ayağa nefes aldırıp teri dışarı atan yapının bileği ve tabanı kavrama kabiliyeti çocuklarınızın sporunu en konforlu şekilde yapmasına izin veriyor. Hem antrenmanlar hem müsabakalar için tercih edebileceğiniz çocuk tenis ayakkabılarının doğru çorapla giyilmesi de çok önemli. İdeal çocuk tenis çorabı yüksek pamuk oranına sahip olup kavrama, dayanıklılık ve rahatlık sunuyor. Kullanım ömrünü uzatan güçlendirilmiş topuk ve burun kısmı, sürtünme noktalarındaki havlu kumaş kısımları ve pamuklu penye yumuşaklığı çoraplarda bulunması gereken özelliklerden oluyor.

Webp.net-gifmaker (92)
Tenis Ayakkabı ve Çorap Modellerimiz için tıklayın!

Çocuklar için ayakkabı ve çorap seçimi onların geleceği için çok önemli. Ayakkabı seçimi esnasında muhakkak çocukların ayak ve parmak şekillerine göre doğru seçim yapılmalı. Ayakları vurmayan, doğru numaralar tercih edilmeli. Üst yüzeyler muhakkak nefes almalı, tabanların yastıklama teknolojisine sahip olmasına dikkat edilmeli. Bunların yanında tasarımın dil, bağcık ve yaka kısımlarında dolgulu yaka ve dil kullanılan modellere öncelik verilmeli. Çoraplar da aynı şekilde ayakkabı içinde tutuş gücüne sahip olmalı, nefes alan, terletmeyen yapıda olmalı. Spora göre konç uzunluğuna karar verilmeli.

İhtiyacınıza göre aradığınız yüzlerce çeşit çocuk ayakkabısı ve çocuk çorabı modelleri Decathlon’da sizi bekliyor.