Yol koşusunda sınırlarınızı zorlamak mı istiyorsunuz? O halde maraton koşuları tam size göre. Tüm spor yarışlarında olduğu gibi maratonda da iyi bir antrenman programı, beslenme düzeni ve doğru ekipmanları seçmek çok önemli. Koşu ekipmanları; tayttan tişörte, ayakkabıdan şapkaya ve eldivenden çoraba kadar birçok ürünü kapsar. Ürün seçimini doğru yapmak ise yarış esnasında büyük avantajlar kazandırır. Bu nedenle doğru malzeme seçmek çok önemli. Peki nedir bu koşu ekipmanları? İşte size malzeme tavsiyeleri…

Doğru Koşu Kıyafetinde Olması Gerekenler

Koşu esnasında vücut ısısı yükselir ve vücut terlemeye başlar. Isı yükseldiğinde vücudunuz ise sıvı kaybetmeye başlar ve performansınız yavaşlar. Bu nedenle koşu kıyafetleri kumaşları, hem hava geçirgenliği hem de nem tutucu özelliğe sahip olmalıdır. Pamuklu kumaşlardan ziyade koşu için özel tasarlanmış teknik malzemelerden üretilmiş kıyafetler tercih edilmelidir. Spor dallarına özel geliştirilen kumaşlar, nemi emer ve vücut ısısının dengede kalmasını sağlar. Koşu kıyafetlerinin koşu sırasında hareket kolaylığı sağlaması da oldukça önemlidir. Koşucular, koşu esnasında genellikle tayt üstü şort tercih ederler. Koşu taytı, vücudu sarar ve elastik yapısı sayesinde bacakların hareket kabiliyetini artırır ve sürtünmeyi engeller. Taytın üzerine giyeceğiniz koşu tişörtü, nefes alan sentetik kumaştan üretilmelidir. Eğer tişört içerisine sporcu sütyeni giyilecek ise vücudu tam saran ve sırt kaslarını destekleyen sütyenler kullanılmalıdır. Yine soğuk hava şartlarından etkilenememek için kıyafetinizin üzerine rüzgarı kesen ve çabuk kuruyan yağmurluklar tercih edebilirsiniz.

Koşarken Tercih Edilen Aksesuarlar

Koşu malzemeleri, hava şartlarına göre değişir. Soğuk havalarda yapılan koşularda koşucular ısısını korumak için çorap, eldiven ve şapka kullanırlar. En az kıyafetler kadar aksesuar seçimi de önemlidir. Başınızın üşümemesini sağlarken aynı zamanda nefes aldıracak kumaşlardan tasarlanmış bereleri tercih edebilirsiniz. Şapkanın ağırlık yapmaması ve konsantrasyonunuzu bozmaması gerekir.

koşu aks
Tüm koşu aksesuarlarımız için hemen tıklayın!

Koşarken elinizi olumsuz hava şartlarından koruyacak ve aynı zamanda nemi tutacak eldivenler seçmelisiniz. Çorap seçerken ise ayağınızda ağırlık yapmayacak kumaşlardan tasarlanmış ürünleri tercih etmelisiniz. Uzun mesafe koşularında özellikle koşucu bambu lifli çorap kullanmalıdır.

ber
Kalenji Koşu Beresi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Bu çoraplar sayesinde ayaklardaki terleme önlenir ve sürtünmeye bağlı tahrişlerin oluşması engellenir. Bileği saran çoraplar katlanma yapmaz. Bir diğer önemli aksesuarlar ise saat ve çantadır. Koşu için üretilmiş özel saatler, koşu esnasında ne denli hızlı olduğunuzu, ne kadar yol aldığınızı ve kalp ritminizi gösterir. Ufak bir bel çantasında taşıyacağınız sıvı, size maraton boyunca sıvı kaybınızı engellemek için destek olacaktır. Zaman kaybetmemek için çantanın pratik açılması ve ağır malzemeden üretilmemiş olması önemlidir.

el
Kalenji dokunmatik eldiven – Detaylı bilgi için tıklayın!

Maratonun En Önemli Yardımcısı Koşu Ayakkabısı

Maraton için koşu ayakkabısı seçimi oldukça önemlidir. İyi bir ayakkabı seçimi yapmak için kullanılacak zeminden ürünün ağırlığına; bağcık yapısından tabana kadar her şey göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun mesafeli koşularda koşu ayakkabısı doğru seçilirse koşu esnasında eklemlere yüklenen baskı azalır. Bu nedenle yastıklama özelliğine sahip olmalıdır. Yastıklama özelliğine sahip ayakkabılar fiziksel sakatlanmaları minimuma indirir. Aynı zamanda itiş gücü sağlar ve performansınızı artırır.

koş
Tüm koşu ayakkabılarımızı görmek için hemen tıklayın!

Doğru ayakkabı seçimi sayesinde daha az yorulur ve daha uzun süre maratona devam edebilirsiniz. Maraton koşu ayakkabısı, toprak zeminde kullanılan koşu ayakkabılarına göre farklıdır. Toprak koşularda araya taş sıkışmaması için sert taban kullanılırken; yol koşuları için esnek tabanlı ve yüksek çekiş gücüne sahip ayakkabılar kullanılır. Ayakkabının üst dış yüzeyi, hava geçirgenliği özelliğine sahip olmalıdır. Fileli malzemeden üretilmiş ayakkabılar kullanılmalı, kesinlikle deri malzeme tercih edilmemelidir.

Maraton için ihtiyacınız olan tüm koşu ekipmanlarını Decathlon’da bulabilirsiniz.

Sporla kalın!