Denge bisikleti, ülkemizde çok yeni ama Avrupa’da yıllardır var olan bir “ilk bisiklet” türüdür. Hatta Belçika, Danimarka, Almanya gibi bisiklet kültürünün çok gelişmiş olduğu ülkelerde denge bisikleti yarışları dahi organize edilmektedir.

BalanceBikeRacesCollage
Görselin orijinali için tıklayın!

Denge bisikletlerini diğer çocuk bisikletlerinden görüntü olarak ayıran iki fark pedalsız ve zincirsiz oluşudur. Ayrıca bu bisikletlerde fren sistemi de olmaz. Frenleme ayaklar ile sağlanır. Ülkemizde bu özellikleriyle ilk başta ebeveynler tarafından yadırgansada çocuğun denge gelişimi ve koordinasyon ile kondisyon gelişimi anlatıldığında denge bisikletleriyle alakalı farkındalığı hemen oluşturmuş oluyoruz. Denge bisikletleri kas gelişimine çok faydalı olduğu için çocukların motor gelişimine de katkısı büyüktür.

Teker çapları 10 ya da 12 jant olan bu bisikletler pedal, zincir, denge tekerleri ve fren sistemleri olmadığı için hafiflik olarak büyük avantaj sağlar. Hafif olmasından dolayı çocuğun dizlerine fazla yük binmez ve çok daha keyif verici bir hal alır bisikete binmek.

Bir çocuğu denge bisikletine oturttuğunuzda tek yapmanız gereken izlemektir. Çünkü içgüdüsel olarak çocuk ayaklarıyla ilerlemeye çalışacak ve çok kısa bir süre düzenli kullanımdan sonra hızını alarak ayaklarını yukarı çekecek ve hiç zorluk yaşamadan dengede durarak ilerleyecektir.

Büyük artılarından bir tanesi de denge bisikletinden sonra alacağınız bisikletin denge tekerlerinin olmayacak oluşu. Çünkü çocuğunuz çoktan denge sorununu halletmiş olacak.

2-4 yaş arası ideal kullanım aralığı olarak belirtilsede tüm çocuk bisikletlerinde olduğu gibi en belirleyici kıstas çocuğun boyudur. Genellikle 85-100 cm arasındaki minik pedalşörlerin kullanabileceği denge bisikletlerinin sele yükseliği de ayarlanabilmektedir.

Patlamaz yapıdaki lastiği, 3 kg ağırlığı ve Avrupa üretimi ile denge bisikleti modelimiz Run Ride 100’ü incelemek isterseniz tıklayın!

img_2126-2.psd[-1_-1xoxarxbg(white)].jpg
Run Ride 100 – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

Çok önemli bir kamu spotu ile sonlandıralım: İlk bisikletten itibaren çocuğunuza kask kullanmanın hayati bir önem taşıdığını belirtin.

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!

1 YORUM

  1. I have read your overviews about your products they are best and reliable. As well as the Content of your website is brilliant. I got different information through your website. Experience was too good for me, Therefore i will suggest you to also visit another website that i have recently checked. Link is given Best Baby Trailers.
    So if you want to seek best experience then this website is best.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.