Motorsiklet, bisiklet, paten, kaykay kullanırken kask takmanın nekadar önemli olduğunu her zaman duymuşsunuzdur. Fakat kayak veya snowboard yaparken kask takmanın ne denli önemli olduğunu hiç düşündünüz mü? Kayarken veya board yaparken de en az motorsiklet kazalarındaki kadar yaralanma riski olduğu için kasksız kesinlikle pistlere çıkılmamalı.

Kask Giymen İçin Birçok Sebep Var

Çalışmalara göre 2003 yılında kask giyen kişi sayısı 25% iken, bu rakam 2013 yılında 70%’e yükselmiş. Bunun sebeplerinden biri; bu sporu ileri seviyede yapan kişilerin bile ciddi kazalar atlattığının görülmesi. Yaşanan kaza örnekleri kayak ve snowboard sporundaki güvenlik konusunun farkındalığını arttırmış bulundu. Bu farkındalık yıllardır gelişim gösteren daha iyi kask dizaynları ile günden güne yayılmakta.Yenilikler daha iyi kişiye uyum ayarları, daha hafif ve ince yapı, heryönden gelebilecek darbenin etkisini azaltabilecek teknoloj. Hatta birçok marka ürünlerinde endüstri standartlarının üzerinde güvenlik özelliği sunuyor.

Webp.net-gifmaker (99)
Tüm kayak & snowboard kasklarımız için tıklayın!

Yapılan bir diğer araştırmada ise; kask takmanın, kayarken sizin görme  ve duyma performansınızı olumsuz etkilemediği yönündedir ve böylelikle bu konuyla alakalı kaygılar da ortadan kalkmıştır. Kask giymenin güneşin gözünüze gelmesini ve yüzünüzün kar olmasını engellemesi gibi diğer avantajları da var. Kask aynı zamanda sizi sıcak tutmaya yarar. Çünkü vücut en çok ısıyı baş bölgesinden kaybetmektedir. Ancak ülkemizde kask kullanım oranı ortalamaların hala altında.

Doğru Kaskı Seçmek !

Artık kask takmanın pistlerdeki önemini anladık. Muhtemelen bu sezon gidip bir tane almak isteyeceksiniz, eğer hali hazırda kaskın yoksa tabii. Sakın gidip indirimde diye veya sevdiğin renk diye kendinize uymayan bir kask almayın!  Kaskın kafanıza tam oturduğundan, bağladıktan sonra sağa sola oynamadığından emin olmalısınız. Kendiniz için doğru kaskı bulduktan sonra kendi zevkinize uygun olanı içlerinden seçebilirsiniz. Alacağınız kaskın Avrupa güvenlik standartlarına sahip olduğundan emin olun.

Söz konusu çocuklar ise ebeveynlere önemli bir uyarımız var: çocuklarınıza kask takmaktan başka alternatifleriin olmadıgını hissettirmelisiniz. Eğer onları küçük yaşta bu spora kask takarak başlatırsanız, sonrasında hep takacaklardır.

Webp.net-gifmaker (100)

Tüm kaskların iyi koruma sağladığını garanti eden CE1077, Snell RS-98 or ASTM F 2040 sertifikalarından birine sahip olması gerekmekte. Bugün birçok kayak merkezinde kullanıma hazır kiralık kasklar mevcut ama kendi kaskınızı almaya karar verdiğinizde önce kaskın kısımlarını ve özelliklerini bilmedinizde fayda var.

1.jpg

Common European Norm (CEN ya da EN) – Avrupa Standartları Komitesi. CEN 1077, 1996 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu standardın gerçekleşmesini istediği testler:

  • Künt darbe koruması testi
  • Sivri uçlu cisim dayanıklılık ve penetrasyon testi
  • Çene bandı direnç testi,
  • Koruma alanı testi
  • Temiz görüş standartları

Amerika Materyel ve Test  Birliği (ASTM), bütün kaskların standardını yakalaması bekler.  Bölgesel ve devamlı dayanıklılık testleri yapılır. Bu standartta;

  • Kafa kalıpları ISO
  • Baş dikey hareketlilik ve çevirme testleri
  • 4 kg’lık ağırlık düşürme testine dayanma
  • Çene kayışı testi. Standardı 30 mm uzunlukta ve 5 mm den dar olmamalı;

Kaskın hammaddesi

Kabuk & Çekirdek

Kabuk ve çekirdek kısmı kaskta sizi koruyan en öncelikli kısım. Kabuk kısmı genellikle polikarbonat plastikten , çekirdek kısmı ise genişletilmiş polyester’den yapılıyor. Bazen kabuk kısmı fiberglas veya karbonfiber’den de yapılabiliyor. Polikarbonat ve polyester kaskın ağırlık olarak hafif olmasında önemli rol oynar.

ASD

Kabuk kısmı dışarıdan gelen etkinin kuvvetini dağıtırken aynı zamanda sizi sivri cisimlerden de korur. Kaskın çekirdek kısmı ise travmalara sebep olabilecek dış etkinin enerjisini absorbe etmeye yarar.

Kasklar genellikle ciddi darbelerden sonra değiştirilmeli. Çünkü alınan darbeden sonra polyester tekrar ilk baştaki koruma özelliğine geri dönmez ve bir sonraki sefer aynı derecede koruma performansı sunamayabilir.

Havalandırma delikleri :

Birçok kaskta havalandırma deliklerini görebilirsiniz ve bazı kullanıcılar için kaskın önemli özelliklerinden biridir. Kullanıcılar soğumak için veya ısınmak için kabuk kısmında bulunan aparat ile hava deliklerini kapayıp / açabilirler. Bazı kasklarda iç kaplayıcı olabiliyor. Bu tür kasklarda hava deliğini açmak için iç katmanı kaldırmanız gerekecek.

Havadeliklerinin sayısı kask modeline veya markaya göre çeşitlilik gösterebilir.

8547179,8547180,8549377,8549376,8494349,8549375,8563388,8558323,8493903,8512921,8493917,8494262_011.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)].jpg

 

Kulak yastığı:

Birçok kaskta kulak yastığı kumaştan yapılır ve kabuk & çekirdek kısmından ayrıdır. Bazı kasklarda ise kulak yastığı kabuk kısmı ile beraber üretilir. Kulak yastığı, kulağın korunmasının yanı sıra, duyma performansını kısıtlamadan kulağınızı sıcak tutmaya yarar.

Kumas olan kulak yastıklarının bazıları cıkartılabiliyor. Boylece yıkayabilir veya kaskı kulak desteksiz de kullanabilirsiniz.

Bağlama:

Tüm kasklarda çene altından gelen bağlama mevcuttur. Bu hem kaskın kafanızda sabit durmasına hemde olası bir kazada kafanızdan çıkmamasına yarar. Bağlama kişiye göre ayarlanabilir. Piyasada birkaç çeşit bağlama görebilirsiniz. Bunlardan ön çok rastlanan tokalı olan bağlama, sonrasında cırtlı diş. İkisi de kullanışlı ve güvenilirdir.

TOKA
Tokalı

Sadece dişli bağlamada  bağlamanın boyunu değiştirmeden biraz daha sıkma veya gevşetme şansınız olur. Ayrıca birçok bağlamada çene pedi bulunur. Böylelikle kaskı daha rahat ve konforlu kullanabilirsiniz.

CIRT
Cırtlı

Gözlük askısı:

Birçok kaskın arka tarafında gözlüğünüzün kayışının çıkmaması için sabitleyeceğiniz alan vardır.

Artar kaplama:

Bu kısım tamamen başınız ile kaskın çekirdeği arasında , size yumuşaklık ve sıcaklık hissi verir.

Document-page-001.jpg

Birbirinden farklı kask çeşitleri için mağazalarımızdaki alanında uzman takım arkadaşlarımızdan destek alabileceğiniz gibi kendiniz için ideal olan kaskı decathlon.com.tr’den de bulabilirsiniz.

Kamu spotu ile yazımızı sonlandıralım o halde: “Kask hayat kurtarır.”

Sporla kalın!