Dağ tırmanışı mücadele, risk ve zorluk içeren önemli bir spor türüdür. Dağların görkemli görünüşü her yaştan pek çok insanın macera tutkusunu ateşler. Ancak dağ tırmanışı yapmak istediğinizde, sizi bekleyen zevkin yanı sıra çeşitli zorlukları da göz önünde bulundurmalısınız. Bu aktiviteye uygun tırmanış kıyafetleri edinmek, bu zorlukları aşmada önem taşır. Aynı zamanda tırmanış tekniklerini de öğrenmeniz becerinizi ve gücünüzü dengeli bir biçimde kullanmanızı mümkün kılar.

İşte dağ tırmanışı hakkında dikkat edilmesi gerekenler…

Fiziki Hazırlık

Dağ tırmanışı yapabilmek için sağlığınızın ve kondisyonunuzun yerinde olması gerekir. Bu nedenle dağ tırmanışı belli bir fiziki hazırlığı beraberinde getirir. Koşarak, yüzerek ya da merdiven çıkarak tırmanış öncesi kondisyonunuzu artırabilir, düzenli bir antrenman programının ardından tırmanışa tamamen hazır hale gelebilirsiniz. Zira tırmanış ekibindeki her bir kişinin gücü ve enerjisi, tüm ekibin hem genel performansını hem de güvenliğini etkiler.

Ruhsal Hazırlık

Dağ tırmanışı konusunda ruhsal durumunuz belirleyici faktördür. Pek çok tecrübeli dağcı zorlukların ruhsal nedenlerden kaynaklandığını söyler. Dağcılıkta kişi tırmanırken kendisiyle yüzleşir. Bu nedenle tırmanış sürecine başlamadan önce içsel olarak hazır olduğunuzdan ve motivasyonunuzun tırmanış sırasında çabuk düşmeyeceğinden emin olmalısınız.

Tırmanış Ekipmanları Seçimi

Dağ tırmanışı yapmak, tırmanış ekipmanlarına sahip olmayı gerektirir. Dağ tırmanışı kıyafetleri size hareket esnekliği sağlar. Bedeninizle uyumlu kıyafetlerin mevsimine ve tırmanışın özel koşullarına uygun olması şarttır. Tırmanış yapmanızı sağlayacak olan tüm ekipmanları güvenliğiniz ve rahatlığınızı gözeterek belirlemelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, seçeceğiniz kıyafetin terletmemesidir. Bu sporda giysilerin esas işlevi güvenliğinizi korumaktır. Kalitesiz veya yetersiz kıyafetler yüzünden tırmanış deneyiminizde zor anlar yaşayabilirsiniz. İdeal dağ tırmanışı kıyafetleri sizi sıcak günlerde yoğun ısıdan da korumak durumundadır. Aşırı terlemeyi kıyafette yer alan havalandırma özelliği sayesinde aşabilirsiniz.  Bu sayede hızlı ve çok su kaybetmenizi de önlemiş olursunuz.

Webp.net-gifmaker - 2019-11-11T094124.010
Tüm dağcılık ürünlerimiz için tıklayın!

Bilgi Edinme Süreci

Dağcılık kendi içinde farklı alanlara ayrılsa da temel olarak iki başlıkta özetlenebilir. Alpinizm türü dağcılık kar, kaya ve buzul tırmanışlarını içerir. Bu dağcılık tipinde dağcılık tekniği ve malzemeleri kullanılarak doğrudan zirveye çıkılır. Sportif tırmanış ise yaz dağcılığına çok daha uygundur. Genel olarak kaya üzerinde ya da yapay duvarlarda yapılan tırmanış şeklidir. Hangi dağcılık türünü deneyimleyecekseniz deneyimleyin, mümkün olduğunca bilgi topladıktan sonra tırmanışa başlamanız faydalı olur.

Tırmanış Ayakkabısı Seçimi

Dağ tırmanışında ayaklarınızı temiz ve korunaklı tutmanız oldukça önemlidir. Tırmanış için seçeceğiniz ayakkabılarınız ayak bileğinizi korumalı ve desteklemelidir. Dağcılık için özel olarak imal edilmiş bot edinmeli, su sızmasını engellemelisiniz. Ayrıca dik yamaçlarda ayağınızın kaymaması için topuk takviyesi olan ayakkabılar kullanmalısınız. Kullanım amacına göre sert tabana sahip olması da size işlevsellik sağlar. Tırmanış ayakkabıları deri, deri ve kumaş karışımı ve plastik olarak farklı yapılarda üretilebilir.

simond
Simond ayakkabılarımız hakkında detaylı bilg için tıklayın!

Sırt Çantası Dengesi

Tırmanış sırasında taşıyacağınız sırt çantaları, vücudunuza ağırlık vereceğinden sorun oluşmaması için yükün sırt, kalça ve bacaklar gibi farklı bölgeler üzerinde eşit olarak dengelenmesi gerekir. Çanta alırken sırt sisteminin tasarımına, dikişlerinin dayanıklılığına, kayışlarına, fermuarlarına, göğüs kayışına ve benzer detaylara dikkat ederek bu olası sorunun önüne geçebilirsiniz.

çanta2.gif
Tüm outdoor çanta modellerimiz için tıklayın!

Yaşamsal Malzemeler

Sağlam bir çadıra sahip olmanız, yanınızda karbonhidrat içeren besinler taşımanız ve güvenli bir kamp alanı seçmeniz de tırmanış deneyiminizin iyi geçmesi için önemlidir. Yüksek irtifada yemek yapmak da, su kaynatmak da zordur çünkü irtifa artıp atmosfer basıncı düştükçe su daha düşük derecede kaynamaya başlayacağından pişirme işlemi zorlaşır. Bu açıdan sorun yaratmayacak ve enerjinizi de koruyacak şekilde, özel olarak seçilmiş besinler tercih etmelisiniz.

Sporla kalın!