Deniz sporları arasında yelkencilik popülerliğini gitgide artırırken, yelken sporu ile ilgilenenlerin çoğalması, yelkenciliğe yeni başlayanların öğrenmesi gereken bilgilere ve ihtiyaç duyacakları ekipmanlara karşı merakı da arttran bir faktördür. Bunun yanı sıra, yelken sporuna yeni başladıysanız ve yelken malzemeleri seçimi gibi konularda tavsiyeye ihtiyacınız varsa çeşitli püf noktalarını önceden bilmenizde yarar vardır. Yelkene merak salan, bu spora yeni başlayanlar için vereceğimiz bilgiler, hayat kurtarıcı nitelikte olabilir.

Yelkenli Tekne Sporu

Yelkenli tekneleri diğer teknelerden ayıran en temel özellik, teknede yelkeni basmaya yarayan bir direk bulunmasıdır. Teknenin altında salma adı verilen bir parça bulunur ve devrilme gibi durumları önlemeye yarar. Bunun yanında, teknede ufak da olsa bir motor mutlaka bulunmalıdır. Yelkencilik sporuna başlamak için, denizcilik deneyiminin yanı sıra yelkencilik bilgisi gereklidir.

imgl0383.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]

Bu nedenle bu spora yeni başlayanların mutlaka bir yelkencilik kursuna giderek bilgilerini eksiksiz biçimde tamamlamalarında fayda vardır. Yelkencilik kurslarında öncelikli olarak öğretilen konular denizcilik terimleridir. Ardından yelkenlinin parçaları, donanımları öğretilir. Donanımların ardından motorun kullanımına dair hayat kurtarıcı bilgiler verilerek, denizde pratik dersleriyle kurs tamamlanır. Aynı zamanda kurs içeriğinde navigasyon, telsiz haberleşme, ilk yardım gibi konularda da güvenlik önlemlerini almanıza yarayacak bilgiler verilir.

Yeni Başlayanlara Öneriler

Amatör yelkenli kursuna gitmiş olmak denizcilik için temel bilgiyi sağlar. Ancak denizcilikte her şeyi bilmek diye bir şey yoktur,  her geçen gün yeni bir şeyler öğrenilir. Bu nedenle öğrenme ve merak etme alışkanlığı hiçbir zaman bırakılmamalı, kitap, dergi gibi denizcilik hakkındaki her türlü materyal okunmalıdır. Demir atma, yanaşma, manevra gibi pratik yaptıkça geliştirilen teknik bilgiler iyice pekiştirilmelidir. Bunun için teknenin demirlendiği sahada edinilecek dostlukların büyük faydası olur. Sizden daha deneyimli denizcilerden tavsiyeler almanızda oldukça yarar vardır. Pratiğinizi geliştirirken öncelikle deneyimli denizcilerin teknesinde kısa seyirler yaparak onları gözlemlemelisiniz. Manevra, yelken açma gibi aşamaları pratikte gördükten sonra kendi teknenizde denemeler yapabilirsiniz. Farklı hava koşullarında hangi senaryoları uygulamanız gerektiğini önceden öğrenmiş olmanız oldukça kritik faydalar sağlar. İlk etapta, öğrenme süreci boyunca en az bir deneyimli denizcinin bulunduğu tekne grupları ile seyre çıkmalısınız. Bunun için yerel kulüplere katılabilirsiniz. Pratikte tüm teknik becerileri edindiğinize inandığınız an aileniz, dostlarınız ve sevdiklerinizle sonsuz maviliklerin tadını özgürce çıkarabilirsiniz.

Yelken Kıyafetleri Seçimi

Yelkenli sporunda kullanılacak ekipmanlar özenle seçilmeli, kuru ve konforlu bir seyahat için doğru kıyafetler giyilmelidir. Ekipmanlar mont, pantolon, yelken tişörtü, yelek, gözlük ve ayakkabıdan oluşabilir. Bu kıyafetlerin en temel özellikleri, su geçirmeyen kumaş yapısında olmaları ve nefes alabilir olarak tasarlanmış olmalarıdır. Kıyafetin içerisinde oluşan nemi yani teri dışarıya atabilmesi için nefes alabilen bir kumaştan imal edilmesi oldukça önemlidir. Kötü hava koşullarına dayanıklı ekipmanlar çok katmanlı koruyucu özelliklere sahiptir, su ve rüzgar geçirmezlik oranı oldukça yüksektir. Yelken kıyafetleri seçiminde karar verilmesi gereken konulardan biri de yelkenli ile çıkılacak yolcuğun süresidir. Yolculuk süresi uzadıkça, ekipmanınızın kötü hava koşullarına dayanıklılık oranı artmalıdır.

Webp.net-gifmaker - 2019-11-11T101727.586
Tüm yelken kıyafetlerimiz için hemen tıklayın!

Çünkü yağmurlu bir mevsimde seyre çıkmış olmasanız da, yelkenlinin güverteye püskürttüğü su nedeniyle ıslanmaya karşı önlem almanız gerekir. Ayrıca mont, ceket veya tulumlarda bolca cep bulunması kullanışlılığını artırır. Ceketlerde yüksek yaka bulunması da sert rüzgarlarda fayda sağlar. Ekipmanınızın sizi kötü hava koşullarından maksimum derecede koruyabilmesi için, su geçirmez yüzeyinin darbelerden ve yırtılmalardan korunması gerekir. Hasar görmüş kumaşta su sızıntısı görülebilir, performansta düşüşler yaşanabilir. Yelkenli tekne faaliyetlerinde kullanacağınız su geçirmez ve nefes alabilir nitelikte, hem konforunuzu hem performansınızı artıran yelken kıyafetleri için Decathlon’un çeşitli ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Sporla kalın!