Deniz Pehlivan’ın Decathlon Blog’a özel İğneada kamp rehberi niteliğinde yazısıyla birlikte, İğneada’ya kampa gitmeden önce de gittiğinde de neler yapman, nasıl hazırlanman gerektiğine dair her şeyi öğrenebilirsin!
Keyifli okumalar dileriz!

Kırklareli’nde bulunan İğneada, dünyanın en büyük Longoz Ormanları olarak bilinmesine rağmen, her nedense bu seneye kadar hiç listemde olmamıştı. Kamp için farklı yerler ararken karşıma çıkan İğneada Longoz Ormanları için atladım arabaya, 2 gün boyunca dünyanın en büyük 2. Longoz Ormanı’nda kamp yaptım. Bazen masmavi Karadeniz ile buluştum, bazen yemyeşil ormanda kendimi kaybettim. İşte bu yazımda, pek bilinmeyen ve popüler olmayan İğneada Longoz Ormanları’na gidecekler için kapsamlı önerilerimi aşağıda anlatmak istiyorum.

DJI_0889.JPG

Longoz Ormanları’nın Önemi

Öncelikle Longoz halk arasında “Subasar” olarak da biliniyor. Burası aslında bir ormanlık alan ve tabanı sularla kaplı.

Özellikle denize yakın yerlerde oluşan bu ormanlar, suların getirdikleri kumları bir set halinde dere ağzını kapatmasıyla oluşuyor.

IMG_4191

Zamanla su, bu bölgede birikmeye devam ediyor ve bir çeşit ekosistem oluşuyor ve bu ekosistem, dünyada çok ender görülen bir ekosistem olarak biliniyor. İşte bu kadar nadir görünen bir doğa mucizesi olan Longoz Ormanları’ndan bir tanesi de, ülkemizde Kırklareli’nde bulunuyor.

İğneada Longoz Ormanı, Türkiye’nin 39. Milli Parkı olarak tescil edilmiş ve 3155 hektarlık dev bir alanı kaplıyor.

İçeride, 1.000’den farklı canlıya ev sahipliği yapıyor ve bu doğa harikası yerde ister kano ile isterseniz trekking yaparak gezebiliyor; mis gibi havayı içinize çekerek, oksijene doyabiliyorsunuz.

IMG_9681.jpg

Sadece yeşil değil, masmavi göllere de ev sahipliği yapan İğneda Longoz Ormanın içerisindeki meşhur 6 tane de göl bulunuyor. Bunlar :

Saka Gölü
Mert Gölü
Pedina Gölü
Hamam Gölü
Deniz Gölü
Erkli Gölü

Bununla beraber, bu bölge kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor ve pelikan, kuğu gibi nadide kuşlar da gözlemlenebiliyor. Ayrıca 500’den fazla bitki ve ağaç türüne de ev sahipliği yapıyor.

IMG_9772.jpg

Longoz Ormanlarına Ulaşım

İğneada Longoz Ormanları’nı bu kadar detaylıca anlatıp, ne kadar değerli olduklarından bahsettiğimize göre, hadi gelin bu nadide bölgeye nasıl gidebilirsiniz ve nerelerde kamp yapabilirsiniz onlardan bahsedeyim:

Longoz Ormanları, Kırklareli’nin Demirköy Mahallesi’ne bağlı. Ormanın içerisinde 7 tane göl bulunuyor ama son yıllarda ne yazık ki bir göl kurumuş ve şu anda 6 göl kalmış.

IMG_9835.jpg

Longoz Ormanları’na gelince, genelde ilk durak Demirköy merkezi oluyor. Burada bulunan mesire alanı, kamp severlerin en çok tercih ettiği yerlerden ve hemen yanı başında, meşhur Mert Gölü yer alıyor. Zaten Longoz Ormanı içerisinde en çok bilinen ve tercih edilen göl Mert Gölü.

Pek tabiki Longoz Ormanları’nın olduğu Demirköy’e en kolay ulaşım ise şahsi aracınızla gelmeniz ama dilerseniz her gün İstanbul’dan ve bölgedeki diğer illerden kalkan otobüslerle de buraya ulaşabiliyorsunuz.

Bölgeyi gezmek için ise, ister trekking yapın isterseniz aracınız ile ormanın içerisinde yer alan yolda dolaşın. Fark etmez. Ama hemen bir uyarım olacak :

Tüm göllere, rehbersiz gitmemenizi öneririm. Çünkü yollar bazen belirgin olmadığı için, yolunu kaybedenler oluyormuş. Bölgede, kendini bu yollara adayanlar, bize bu şekilde bir uyarıda bulundular.

IMG_9735.jpg

Zaten istediğiniz göle aracınız ile gidemiyorsunuz çünkü çoğu yerde yol yok. Şahsen ben sadece Mert Gölü ve Hamam Gölü’ne araçla gidebildim. Diğerlerine ise yürüyerek gidiliyor ama yine söylüyorum : yerel rehbersiz gezmenizi pek önermem.

Longoz Ormanları Kamp Alanları

Longoz Ormanları’nı ve bölgedeki gölleri tanıdığımıza göre, gelin nerede kamp yapabilirsiniz biraz ondan bahsedeyim.

Bu bölgede, 2 farklı yerde kamp önerim olacak. İlki, Mert Gölü yanındaki Mesire Alanı ve sahil tarafı. Google Maps’te İğneada Kamp Alanı şeklinde de aratarak ulaşabilirsiniz.

IMG_9817.jpg

Lakin burası tamamen doğa içerisinde olduğu için, herhangi bir tesis bulamazsınız. Sadece girişte, küçük bir çeşme ve tuvalet bulunuyor. Ama mis gibi ağaçların altında hamağınızı ve çadırınızı kurup, sessizliği dinlemek için biçilmiş kaftan.

Bununla beraber, ormanın içerisinde de kamp yapabileceğiniz ve çoğunlukla göllerin kenarını tercih edebileceğiniz yerler de var ama deneyimlemediğim için bir şey diyemiyorum. Çünkü biz, Mert Gölü’ne yakın yeri tercih ettik.

IMG_9856.jpg

Ayrıca dilerseniz, gölün sahil tarafında da kamp yapabilirsiniz. Bir tarafınız Karadeniz, diğer tarafınız Mert Gölü manzaralı. İnsan başka ne ister ki !

Diğer önerim ise, bölgede bulunan ücretli kamp alanları. Tesis olarak hizmet veren bu yerler arasında en çok bilinenlerden olan Bay Edi, hem sıcak kanlı işletmecileri ile hem de temiz tesisi ile önerebileceğim yerlerden.

Burada kişi başı günlük 30 TL ödeyerek, çadırınızı kurup, tesisin hizmetlerinden (Elektrik, su, tuvalet gibi) yararlanabiliyorsunuz.

DJI_0920.JPG

Kamp yerlerinden bahsettiğimize göre, gelin İğneada’da kamp yaparken yanınızda neler bulundurmanız gerek onlardan bahsedeyim.

Longoz Ormanları Kamp Malzemeleri Listesi

İğneada’ya gelince, kamp yapacağınız dönemin çok önemli olduğunu baştan söylemem gerekir. Çünkü burada, neredeyse 4 mevsim de yaşanır. Mesela yaz mevsiminde Karadeniz’de yüzebilirken, aynı yerde kış mevsiminde kar yağabilir.

IMG_9842.jpg

Ben, buraya ekim ayında kamp için gelmiştim ve hava gayet de güzeldi. Geceleri biraz soğuk oldu ama çok zorlanmadım çünkü Decathlon’dan aldığım uyku tulumu sayesinde sıcacık bir şekilde uyudum.

Ama özetle, geldiğinizde yanınızda bulundurmanızı önerdiğim kamp malzemeleri şunlar (İsimlere tıklayarak ürünleri inceleyebilirsiniz) :

 

Bu saydıklarım, özellikle biraz daha bahar mevsimine uygun kamp malzemeleri. Pek tabiki kış mevsiminde giderseniz hava daha soğuk olabilir. Yaz mevsiminde giderseniz, sinek olabilir. Bu yüzden yanınızda sinek kovar bulundurabilirsiniz.

Yeme içme konusundan hiç bahsetmedim. Ormanlık arazide herhangi bir işletme yok ama Demirköy’deki marketlerden istediğiniz çoğu şeyi bulabilirsiniz. O yüzden Demirköy’e gelince, kamp yapacağınız kişi sayısına ve kalacağınız gün sayısına göre rahatça alışveriş yapıp, kampınıza başlayabilirsiniz.

IMG_4088.JPG

İğneada’da Bunları Yapmadan Dönmeyin

Buraya gelince, mutlaka ama mutlaka 1 gün Mert Gölü’nde kano turuna katılın. Kişi başı 25 TL ödeyerek kano kiralayıp, ormanın içerisinde kaybolabilirsiniz. Bu gezi yaklaşık olarak 2-3 saat sürüyor ve inanın bana, gezerken belgesellerdeki gibi, doğanın içerisinde geziyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Bununla beraber, yukarıda bahsettiğim gibi trekking rotalarında yürüyebilirsiniz ama rehberli olanlara katılın derim. Zaten Mert Gölü yanındaki mesire alanında, dilerseniz kendiniz de gezebilirsiniz ama diğer göllere ekipmansız ve rehbersiz gitmenizi pek önermiyorum.

DJI_0895.JPG

Gelmişken, eğer yaz mevsimi ise Karadeniz’de yüzebilir; Limanköy’de dolaşabilir; mutlaka her akşam üstü bölgenin harika gün batımını izleyebilir; Bulgaristan sınırındaki Beğendik Köyü’ne giderek komşu Bulgar Köyü Rezovo’ya selam edebilirsiniz. Şimdiden güzel bir İğneda gezisi dilerim.

Deniz’in İğneada Gezi Rehberi yazısına buradan ulaşabilir, dilersen Instagram ve Youtube hesaplarını takip edebilirsin.

Youtube hesabı: https://www.youtube.com/channel/UCRuJF8ZQNmRcQt0djZt5IOA

Sağlıkla ve sporla kalın!