Kış aylarında spor yapmanın diğer mevsimlere göre biraz daha zahmetli olduğu düşünülür. Oysa uygun ekipmanlara sahipseniz zorlu hava şartlarında spor yapmak ayrı bir keyif haline gelebilir. Sizi sıcak tutacak ve hareket kabiliyetinizi azaltmayacak ekipmanların başındaysa kar botları gelir. Kar botları, çeşitli özellikleri sayesinde ayakların üşümesine ve ıslanmasına engel olur. Peki nedir bu özellikler?

Kar Botlarının Özellikleri 

Kar botları, kar suyunu ayakkabının içine geçirmeyecek niteliklere sahiptir. Taban yapısı, yüzey ve özel ayakkabı dikişleri, kar suyunun astara ulaşmasını önler. Böylece yoğun karda bile ayaklarınız ıslanmaz ve kuru kalır. Isı yalıtımı teknolojisi sayesinde kar botları hareket halinde iken ya da dinlenirken soğuğa karşı koruma da sağlar. İdeal sıcaklık limitleri olarak da adlandırılabilen koruma dereceleri ayakkabıdan ayakkabıya göre değişiklik gösterir. Bazı modellerde ayakkabının sizi kaç derece soğuğa karşı koruyacağı bilgisi de verilir.

Webp.net-gifmaker - 2019-11-21T091607.721
Tüm kar botu modellerimiz için hemen tıklayın!

Kar botları modelleri aynı zamanda özel taban tasarımı ile zemin tutuşu sunar. Zemin tutuş gücü, tabandaki krampon sayısına ve yapısına bağlıdır. Zemin tutuş, eğimli arazide ayakkabının ileri ya da geriye doğru kaymasını önler ve dengeli adım atmanıza olanak tanır. Son olarak kar botlarının tabanları kaymaz, kalın ve sağlam yapıdadır. Kaymazlığı belirleyen tabanda kullanılan çıkıntılar ve bileşenlerdir. Çıkıntılar, düz zeminlerde, zorlu koşullarda ya da yer yer kar altında kalan buzlanmış alanlarda tabana daha fazla zemin tutuş gücü sağlar ve güvenle adım atmanıza destek olur. Örneğin snow contact tabana sahip kar ayakkabısı modelleri, stratejik olarak tabana yerleştirilmiş kramponları ve taban bileşenleri ile karlı zeminde yeri maksimum düzeyde kavrayarak güçlü yer tutuş vadeder.

Kar Botları ve Su Geçirmeyen Ayakkabıların Farkları

Kar botları su geçirmeme işlevleri ile su geçirmeyen ayakkabı ve botlarla benzerlik gösterir. Ancak kar ayakkabısı modelleri ve su geçirmeyen ayakkabılar farklı şekilde tasarlanır. Çünkü yağmur suyunun ya da zeminde herhangi bir nedenle biriken suyun moleküler yapısı kar suyunun yapısından farklıdır. Dolayısıyla su geçirmeyen ayakkabı modelleri kar suyu dışındaki suya ve ıslaklığa karşı koruma sunarken, kar botları taban yapısı ve ayakkabı yüzeyinde kullanılan özel materyal sayesinde kar suyunun içeri girmesini de önler.

big_1568439
Quechua MH100 Su Geçirmez Ayakkabı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Kar botları ile su geçirmeyen ayakkabılar arasındaki farklılıklardan bir diğeri ise sıcak tutma kapasiteleridir. Kar botları eksi derecelere ulaşan hava sıcaklıklarında ayaklarınız için ısı yalıtımı sağlarken, su geçirmeyen ayakkabıların odak noktası ayakları sıcak tutmak olmayabilir.  Ayrıca kar botlarında sıcak tutma işlevi ile nefes alabilirlik özelliğinin dengede olmasını sağlayan özel bir teknoloji kullanılır. Bu sayede ayaklarınız çok sıcak olduğunda ya da nefes alamadığında biriken nem ve ter hızla dışarı atılır. Kar botları su geçirmeyen ayakkabılardan taban tasarımı ile de farklılaşır. Kar botlarında sert karlı alanlarda fazla suyu dışarı atarak kaymayı önleyen kramponlu kauçuk taban kullanılır. Su geçirmeyen ayakkabıların taban yapısı ise kullanılacakları zemine ve mevsime göre değişiklik gösterebilir.

Kar Botu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kar botu modelleri esnek ve dayanıklı yapıları ile karda bile spor alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyenlere hitap eder. Maksimum konfor için kar botu seçerken bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Alacağınız her ürün için geçerli olan kalite kriteri kar botları için de geçerlidir. Kaliteli materyalle üretilen kar botları uzun ömürlü bir kullanım vadeder. Göz önüne almanız gereken unsurlardan bir diğeri de ayakkabının nefes alabilir yapıda olmasıdır. Nefes alabilir astara sahip ayakkabılar, ayakların terlemesini önler ve konfor sunar, aynı zamanda koku oluşumunu da azaltır. Alacağınız ayakkabının iç tasarımının ayaklarınızı soğuktan koruyacak özellikte olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin iç kısmı soğuk geçirmeyen kürk ile kaplı modeller ayaklarınızın sıcak kalmasına yardımcı olur.

big_1647641
SH100 Kadın Kar Ayakkabısı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Kar botu seçiminde ayak numaranızı da doğru belirlemelisiniz. Ayak parmaklarınız ve ayakkabının burnu arasında yaklaşık 1 cm mesafe bulunması, ayakkabının ayaklarınızı sarması ancak ayaklarınız için çok bol olmaması doğru ayak numarasının belirlenmesinde kullanabileceğiniz ipuçları arasında yer alır. Ayrıca kar botunu genel olarak kalın yapıdaki kışlık çoraplarla birlikte giyeceğinizi de göz önüne almalısınız. Ayakkabının bileklerinizi sarması, ayakkabı seçiminde önem vermeniz gereken diğer detaylar arasında bulunur. Çünkü ayakkabının içine kar suyu sadece taban ve yüzeyden girmez. Ayakkabının bilek kısmı da karın içeri girebileceği yerlerden biridir. Bu nedenle kar botu alırken ayakkabının bileklerinizi sardığından emin olmanız gerekir.

Spor severler için sayısız spor ürünü sunan Decathlon, kar botu modelleri ile de gereksinimlerinizi karşılar. En uygun kar botları Decathlon’da sizi bekliyor.

Sporla kalın!