Kamp yapmayı seviyor musunuz? Kayak, dağcılık ve yürüyüş gibi doğa ile baş başa vakit geçirebileceğiniz sporları yapmak mı istiyorsunuz? Yahut, arabanızla sık sık seyahatlere mi çıkıyorsunuz? Bütün bu güzel aktiviteleri yaparken yanınıza alabileceğiniz acil durum battaniyesi dayanıklılığı ve kullanışlılığı ile işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Acil durum battaniyesi; taşıması oldukça kolay olan, açıldığında yetişkin bir insanı tamamen sarabilen, esnek yapısıyla da oldukça sağlam bir üründür.

Acil durum battaniyesi denince akla genellikle kaza ve doğal afet gibi olumsuz durumlar gelir. Ancak acil durum battaniyesinin günlük hayatta pek çok kullanım alanı vardır. Çağımızın kalabalık şehir ortamları insanların daha sakin, doğayla iç içe ve huzurlu alanlara ihtiyaç duymalarına neden olmuştur. Acil durum battaniyeleri de modern yaşamın ihtiyaçlarından yola çıkılarak geliştirilen sıcak, soğuk, yağışlı, rüzgarlı, nemli ya da kuru doğa koşullarında oldukça etkili koruma sağlayan ürünlerdendir.

rescue-bag[8364157]_tci_pshot_hd_2016_06.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)].jpg

Acil durum battaniyesi, ısıtma yerine mevcut ısıyı muhafaza ederek yalıtım sağlama amacına yönelik olarak kullanılır. Ürün, temel olarak vücuda sarıldığı andan itibaren dışarıdaki havanın içeri geçmesini önleyerek çalışır. Böylece de vücudun ürettiği sıcaklık, bir ısı kaynağı olarak kullanılmış olur. Acil durum battaniyesi, aynı zamanda terleme etkisini de ortadan kaldırarak buharlaşmayla oluşabilecek ısı kayıplarını da en alt düzeye indirir.

Acil durum battaniyelerinin yapımında kullanılan malzemeler, ilk olarak, 1964 yılında Ulusal Astronomi ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından uzay mekikleri ve uzay istasyonlarının ısı yalıtımını sağlamak amacıyla üretilmiştir. Bu fikirden yola çıkılarak ince plastik malzemeler üzerine yansıtıcı metalik bir yüzey kaplanmasıyla geliştirilen bu battaniyeler, günümüz şartlarında, tüm dünyada, spordan ilk yardıma kadar her alanda kullanılır.

Su ve rüzgarı geçirmeyen, son derece dayanıklı malzemelerden üretilen acil durum battaniyelerin iki ayrı yüzeyi bulunur. Battaniyelerin bir yüzeyi hava geçirmeme özelliğiyle güneş koruması sağlar ve vücudu serin tutar. Diğer yüzeyse ısıyı hapsederek vücudun sıcak kalmasını sağlar. Böylece vücut ısısının dramatik bir şekilde düşmesi, yani “hipotermi” engellenmiş olur.

rescue bag[8364157]tci_pshot_hd_01_2016_003.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)].jpg

“Termal battaniye” olarak da adlandırılan acil durum battaniyeleri, faklı şekillerde kullanılabilir. Panço şeklinde vücuda sarılarak kullanılması halinde soğuk hava veya sıcak havanın zararlı etkilerinden % 80 oranında bir koruma sağlanır. Kamp yapmayı seven doğa tutkunları için, kamp çadırı içine serilen battaniyeyle zeminden gelen soğuğu ve ısı kaybını engellemek mümkün olur. Ayrıca kamp çadırı üzerini battaniyeyle kaplamak suretiyle de etkili bir yalıtım sağlanabilir. Gece, konaklama yapan dağcılar için uyku tulumu içine sarılarak gerekli olan sıcak ortam oluşturulur. Acil durum battaniyeleri, aynı zamanda üçgen katlanarak, acil barınma ünitesi olarak da tercih edilebilir. Battaniyenin, güneş ışınlarını yansıtma özelliği sayesinde yazın plajda güzel bir gölgelik haline gelebilir.

Acil durum battaniyeleri, taşıtların ilk yardım çantalarında bulundurulması gereken en önemli gereçlerden biridir. Bu battaniyeler kötü hava koşulları ya da aracın arıza yapması nedeniyle yolda kalınması halinde ilk önce aranılan ve kullanılan eşyadır. Olası bir kaza anında da acil durum battaniyesinin varlığı hayati önem taşır.

big_839620.jpg
Simond Acil Durum Battaniyesi – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

 

Acil durum battaniyeleri, ilk yardım anında yaygın olarak kullanılır. Yangın, sel ve deprem gibi afetlerde ilk yardım ekiplerinin işini kolaylaştıran battaniyeler; afetzede ve kazazedelerin vücut ısısını dengede tutarak fizyolojik iyileşmenin gerçekleşmesini sağlar.

Özel teknolojiyle üretilen, doğaya ve insan sağlığına zarar veren kimyasal maddeleri bulundurmayan acil durum battaniyeleri; ihtiyaç olmadığı zamanlarda katlanabilir ve kendi kılıfında tekrar kullanmak üzere saklanabilir. Bu haliyle çok fazla yer kaplamaz.