Doğru kış montunu seçmek, bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Ancak tasarım, stil ve renklerden ziyade bazı teknik detaylara hakim olmanız, doğru montu seçmeniz konusunda size yardım edebilir. Bu nedenle kar ve kayak montu seçimleri yaparken farkları nasıl ayırt edebileceğiniz ve hangi montun sizin için daha uygun olduğunu öğrenmenize yardımcı olan rehberimize göz atabilirsiniz.

Kar ve Kayak Montu Çeşitleri

Temelde tüm montlar aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de kar ve kayak montu arasında birtakım teknik farklar bulunuyor. Adından da anlaşılacağı gibi kar montu, yalıtım ve soğuğa karşı koruma sağlamak için üretiliyor. Pek çok farklı türde kar montu modelleri yer alsa da detaylı karşılaştırmalardan önce yalıtım sağlayan materyaller hakkında bilgi almak gerek. Genel olarak vücut ısısını korumak için kullanılan dolgu maddesi ve kumaş türüne göre üç farklı mont tipi bulunuyor.

Webp.net-gifmaker - 2019-12-02T133005.428.gif
Kayak ve Snowboard montu modellerimiz için hemen tıklayın!

Kaz tüyü, sentetik ve yün adı verilen bu materyallerin her biri farklı sonuçlar sunuyor. Kaz tüyü dolgulu montlar, doğal bir yalıtım sağladığı için vücut ısısını en iyi muhafaza eden mont türlerinden biri olarak biliniyor. Sentetik yalıtımda ise polyester elyaf tarzı malzemeler kullanılıyor. Bu tip sentetik malzemelerden ıslandığında da performansını kaybetmediği için en çok tercih edilen kar montu modelleri arasında yer alıyor. Yün ise suyu çeken yapıda olduğu için vücut ısısını iyi dengelemesine karşın kar veya kayak montu olarak önerilmiyor. Tüm bunların yanı sıra doğal ve sentetik malzemelerin birlikteliğinden oluşan kar ve kayak montu modelleri de bulunuyor.

Webp.net-gifmaker - 2019-12-02T133221.211.gif
Kar montlarımız için hemen tıklayın!

Kayak Montu Özellikleri

Kayak montları genel olarak, profesyonel veya amatör anlamda kayak ve snowboard yapmak için geliştirilen özel giysilerden oluşuyor. Performans esnasında maksimum verim alabilmek için kayak veya snowboard yaparken daha rahat hissetmenizi sağlayan mont modellerine yönelmeniz gerekiyor. Hız ve çevikliğe odaklanılan kayak sporu için tercih edilen montların esnek ve hareket kabiliyetini kısıtlamayacak şekilde üretilmesi önem arz ediyor. Aynı zamanda bir kar sporu olan kayak için ekstra yalıtım özelliklerine de ihtiyaç duyuluyor.

Hava koşullarına dayanıklı kayak montlarının nefes aldıran yapıya sahip olarak nemi hapsetmemesi gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra kayak montunun aerodinamik performansı en üst düzeye çıkaracak şekilde dikkat edilmeli. Genel olarak yakanın altına yerleştirilen başlık ve kalça uzunluğunda bir formdan oluşan kayak montları, stil ve desen bakımından kar montları kadar geniş seçeneklere sahip olmayabiliyor. Nitekim, kayak montu seçerken stil ve tasarımın öncesinde nefes alabilirlik, su geçirmezlik, esneklik ve form gibi ayrıntılara göre tercih yapmalısınız. Kayak montu fiyatları, ürünlerin teknik özelliklerine göre farklılık gösterebiliyor.

Kar Montu ve Kayak Montu Arasındaki Farklar

Kar ve kayak montları arasında temelde bazı önemli teknik farklar bulunuyor. Kayak montları genellikle aerodinamik hareket kabiliyetini destekleyecek şekilde tasarlanırken kar montları farklı formlarda yaratılıyor. Öte yandan, kayak montlarının kalça uzunluğunda boyutu ve genel olarak standart bir görünümü bulunuyor. Kar montları ise uzundan kısaya kadar pek çok farklı şekilde üretilebiliyor. Kar montu modelleri, genel olarak kayak montlarından daha hacimli ve genellikle kaz tüyü gibi dolgu materyallerden oluşuyor. Ayrıca, bazı kar montlarının kapüşonunda yüzün korunmasına yardımcı olan kürk detaylar da yer alabiliyor. Yalıtım söz konusu olduğunda ise kayak montları daha hafif formuyla öne çıkıyor.

big_742841
Wedze 100 Kayak Montu – Detaylı bilgi için tıklayın!

Kayak montu modelleri, performans esnasında yükselen vücut ısısını dengelemek için daha hafif yapıdayken; kar montları, yoğun yalıtımları dolayısıyla daha ağır yapıda oluyor. Tüm bunların ötesinde karda yapılan kayak ve snowboard gibi sporlar için geliştirilen kayak montlarının, su geçirmezlik kapasitesi de yüksek oluyor. Kar montu su geçirmezlik özellikleri ise değişiklik gösteriyor. Bu nedenle genel olarak kar montları kayak veya snowboard gibi sporlar için tavsiye edilmiyor. Kayak montu fiyatları, ürünlerin özelliklerine göre farklılık gösterebiliyor.

Siz de hemen şimdi ihtiyacınız olan kayak ve kar montu modellerini Decathlon ile keşfedin.