Kar ve kayak pantolonu modelleri için alışveriş yaparken birçok kriteri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kar ve kayak pantolonu seçerken yalıtım türü, miktarı, kumaşın formu, su geçirmezlik özelliği ve daha pek çok unsura dikkat ederek alışveriş yapmanız önemli. Bu noktada vücudunuzun ihtiyacı, aktivite biçiminiz, kullanacağınız alan ve amaçları da göz önünde bulundurmalısınız. Kar veya kayak pantolonu seçimi hakkında fikir alabilmeniz ve doğru alışveriş yapabilmeniz için detaylı teknik bilgileri içeren rehberimize göz atabilirsiniz.

Kar ve Kayak Pantolon Modelleri Arasındaki Farklar

Kar ve kayak pantolonu modelleri, kış mevsiminin ağır hava şartlarından korunmak için tasarlanmış özel giysiler olarak biliniyor. Stilleri veya görünümleri benzer olan kar ve kayak pantolonları, temelde birtakım teknik farklara sahip. Bazı kayak ve kar pantolonları, sizi darbelere ve düşmelere karşı korumak için küçük miktarlarda dolgudan oluşuyor. Genel olarak kayak pantolonlarındaki dolgu, kalça bölgesinde yer alırken kar pantolonlarındaki koruyucu dolgu, diz ve kalça bölgelerinde bulunuyor. Kar pantolonları genellikle rahat ve geniş biçimde tasarlanırken kayak pantolonları, sporculara atlamalar ve diğer püf noktalar için daha fazla hareket serbestliği sağlayan daha sıkı formdan oluşuyor.

Webp.net-gifmaker - 2019-12-03T085212.873.gif
Tüm kayak ve snowboard pantolonlarımız için tıklayın!

Yalnızca dağda bir gün geçirmek için satın alacağınız kar pantolonu ile profesyonel bir kayak sporcusunun tercih edeceği modeller arasında fark bulunuyor. Doğru kayak veya kar pantolonu modelleri için alışveriş yaparken fiziksel ihtiyaçlarınızı ve aktivite türünüzü göz önünde bulundurmalısınız.

Kar ve Kayak Pantolonu Çeşitleri Nelerdir?

Tarzınıza uygun, sıcak tutan, su geçirmeyen ve aynı zamanda nefes alabilen kar veya kayak pantolonuna sahip olmak, her zaman kolay olmayabiliyor. Bunun için öncelikle bu pantolonların birtakım teknik detayları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Seçtiğiniz kar veya kayak pantolonu tarzı, nasıl katmanlandırmayı sevdiğinize, ne kadar üşüdüğünüze, aktivite türünüze ve kullanacağınız yere göre değişiklik gösterebiliyor. Klasik chino tipi pantolonlar, fermuar detayı ve elastik bir bele sahip olduğu için hava alması kolay modeller arasında yer alıyor. Bu tip modeller, özellikle amatör olarak kış sporlarıyla ilgilenen ve dağda keyifli bir gün geçirmek isteyenler için uygun. Göğse kadar çıkan ve gömme askıları olan kar pantolon modelleri ise tasarımından ötürü kar zerrelerinin kıyafetinizden içinize girmesine engel oluyor. Son olarak; tek parça pantolonlar  90’lı yıllarda yakaladığı popülerliği sürdürerek pek çok kişi tarafından günümüzde de tercih ediliyor. Tüm vücudunuzun ısısını sabit tutan tek parça tulum şeklindeki kar pantolonu ve kayak pantolonu modelleri sadece giyip çıkarırken biraz zahmetli!

Kar Pantolonu Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Kar pantolonu seçerken dikkat etmeniz gereken bir dizi kriter bulunuyor. Öncelikle; yapacağınız aktivite ve kullanım amacına uygun olarak pantolonun vücudunuza nasıl oturması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Bu nedenle seçtiğiniz kar veya kayak pantolonunun formu son derece önemli.

1
Quechua SH500 X Warm Kar Pantolonu – Detaylı bilgi için tıklayın!

Bazı kar pantolonu modelleri, daha bol kesimde üretilirken kayak pantolonu modelleri hareket kabiliyeti yaratabilmesi için daha dar kesimde sunuluyor. Su geçirmezlik özelliği de pantolon satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerin başında geliyor. Kayak ve kar pantolonlarındaki su yalıtımı, Gore-Tex gibi malzemelerdeki kaplamalardan kaynaklanıyor. Kumaşın suya dayanıklılığı, milimetre başına tutacağı su miktarına bağlı olarak ölçülüyor. Bu nedenle 20k su geçirmezlik derecesine sahip bir pantolon, kumaşın bir inç karesinde 20.000 mm su tutma kapasitesine sahip oluyor. Pantolonlardaki nefes alabilirlik seviyesi de aktivitenize bağlı olarak değişiyor. Bazı kar ve kayak pantolonlarında polar gibi sentetik malzemelerden ilave yalıtım katmanı yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra güçlendirilmiş manşetleri olan pantolonlar, ısı yalıtımında büyük önem taşıyor. Kayak pantolonu fiyatları, tüm bu teknik ayrıntılar doğrultusunda farklılık gösteriyor. Benzer şekilde kar pantolonu fiyatları da ürünün sahip olduğu özelliklere göre değişiyor. Siz de dilediğiniz kar veya kayak pantolonunu hemen şimdi Decathlon’da keşfedin!