Günümüzde giderek artan çok sesli, yoğun ve kalabalık ortamlar insanları daha sessiz ortam ihtiyacına ve aslında ne istediğini aramaya itiyor. Sabah kalkıp bu hızlı dünyanın içinde atılıp gün içinde aynı metrobüs, aynı insanlar ve aynı durumlar yaşayan ve bunun farkında olan insanlarız. Aklımızda ki soru “aslında istediğimiz ne?”. Bu sorunun cevabı bizde ve bunun için sessizliğe ihtiyacımız var.

Yoga, burada doğan sessizlik arayışını cevaplıyor. Aslında durağan olmaya alışkın olmayan vücudumuzun hareket kabiliyetini giderek azalttığımız bilgisayar veya telefon başında, yoga asanalarıyla vücut kas ve iskelet sistemimizi dengelerken, ruhsal olarakta; kendimizi dinleyebileceğimiz, aslında ihtiyacımız olanı, içimizde ki bilgenin sesini duyabileceğiniz sessizliği sunuyor..

Yoga, zamanın giderek yetmediği, her an geçmişi veya geleceği düşünen bir çok insan için merkezlenme ve nefes alanı sağlıyor. Merkezlenme ve anda kalabilme bu hızlı yaşamın içinde zormuş gibi gelsede, yoga pratiğinin içinde yaşadığın her acı, zorluk veya sıkışıklık içinde nefes almak ve kontrolü sağlamak mat dışında ki hayatında da kontrolü sağlıyor.Metrobüste karşılaştığın sıkışıklık, gün içinde yaşadığın moral bozukluğu, herkesi olduğu gibi kabul edebilme sakinliği sağlıyor. Yoga pratiği aslında matta kalmamış ve senin bütün hayat felsefen olmuş dolasıyla hayatın her an’ı pratik olmuş oluyor. .

Günümüzün sessizlik ve öz’ün bilgi arayaşına cevap veren, ne yaşarsan yaşa kendini kontrol edebileceğini farkındalığı oluyor, yoganın trend olmasının sebebi budur;bu ihtiyaç son buluna kadar yoga pratiği devam edecektir. 

Sen de bu kadim bilgilerle ve öz’ün ile tanışmak, ‘aslında sen kimsin?’ öğrenmek istersen, evde videolarla başlayabilir, pratiğini ve kendini izleyerek yolda olabilirsin.

Yoga sadece handstand’e kalkmak, hanuman’a oturmak veya esnekliğini kullanarak çakrasana yapmak değildir. Yoga, sanskritçe ‘yuj’ kökünden gelir, bütünleşmek demektir. Her durumunu kabul edip, bir’le bütün olmak ve nefesinde kalmaktır.
Olanla ve olmayanla, olduğun en iyi halinle, yolda olduğunu bilerek ve her adımını yol üzerinde atarak ilerleyebilmektir.

Yapacağın tek şey;
Yola çık, yeter. Yolda neler mi olacak? ✨

Yol uzun 💫

Sonra ki yazımda buluşmak dileğiyle…  🙌

Namaste 🙏

Bu yazımız Ritim İstanbul AVM Decathlon Mağazası Fitness/Yoga spor liderimiz Ezgi Çalasın tarafından yazılmıştır. Ezgi’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!