Tempolu yürüyüş, kalp sağlığından diyabete kadar sağlığınızı korumanız için gerekli olan sportif aktiviteler arasında yer alır. Uzun yürüyüş için genellikle yaz ya da ilkbahar ayları aransa da aslında kışın yürüyüş sağlık için oldukça faydalı.

Öncelikle soğuk havalarda kendinizi eve kapamak yerine dışarı çıkmanın daha faydalı olduğu bilmelisiniz. Sürekli kapalı ortamlarda hareketsiz kalmak hem bedeninizi hem de ruhunuzu oldukça hantal hale getirir. Uzmanlar -17°C’ye kadar açık havada spor yapılabileceğini belirtmektedir. Aynı zamanda soğuk havada yapılan sporun, kalori yakımını hızlandırdığı da bilinmektedir. Bu da istediğiniz forma girmek için güzel bir aktivite olabilir. Şimdi gelin kışın yürüyüş daha çok detaya inelim.

Kışın Yürüyüş Yaparken Ne Giyilir?

Rahat bir yürüyüş yapmak için size en uygun hava şartlarını yakaladıysanız evde yapacağınız ısınma hareketleri ile yürüyüşe hazır hale gelebilirsiniz. Bu noktada ise hava durumunun yanı sıra ekipmanlarınızı da özenle seçmeniz soğuk havanın tadını doyasıya çıkarmanızı sağlar.

Düşünülenin aksine kışın yürüyüş yaparken kalın giysiler giyilmemeli. Tek kat ve kalın bir kıyafet, spor sırasında sizi terletir ve ardından üşüme riskini artırır. Bu da sizin yürüyüş sırasında hem konforunuzu hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Soğuk havalarda yürüyüş kıyafetleri; içlik, orta giyim ve dış giyim olmak üzere üç kat olmalı. En alt kademeden başlayacak olursak öncelikle içliğinizi terletmeyen sentetik ürünlerden tercih etmenizi tavsiye ediyoruz; çünkü pamuklu ürünler terinizi emer, ıslanır ve kuruması uzun sürer.

Orta giyimde üstünüze termal sweatshirtler ya da yürüyüşe uygun polar tişörtler giyebilirsiniz. Alt kısımda ise su geçirmeyen, nefes alabilen yürüyüş pantolonları terlemenizi önleyeceği gibi esnek yapısı ile bacaklarınıza rahat hareket kabiliyeti sağlar. Kadınlar pantolon yerine isterlerse termal yürüyüş taytlarını da tercih ederek kendilerini daha rahat hissedebilir.

Dış katman ise sizi soğuk havalara karşı koruyacak önemli bir faktör. Burada da yine su geçirmeyecek ürünler seçilmeli. Yelek, yağmurluk ya da montlarınızın rüzgâra karşı dayanıklı ve hava sirkülasyonunu sağlayan ürünler olması gerekir. Dış katmanda giyeceğiniz kıyafetleri seçerken cepli ya da kapüşonlu olmasına ayrıca dikkat etmelisiniz. Telefonunuz, anahtarınız ya da yanınıza almanız gereken tüm eşyalar montunuzdaki cepler sayesinde yürürken elde taşıma derdinden kurtarır.

Kıyafetlerinize ek olarak eldiven, yüz bandanası ve bereyi de unutmamak gerekir. Kıyafetinizin şapkası yoksa polar şapkalar ile başınızı, yüz bandanaları ya da maskeleri ile yüzünüzü, sıcak tutan eldivenler ile de ellerinizi korumalısınız.

Son olarak yine su geçirmez ve teri dışarı atan çoraplar, yürüyüş sırasında ayak sağlınızı korur. Çorap ve kıyafetlerden sonra ise sıra en önemli yürüyüş ürünü olarak ayakkabılara sıra geliyor. İşte bilmeniz gereken yürüyüş ayakkabısı detayları:

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Kıyafetlerin yanı sıra hemen hemen her sporda olduğu gibi yürüyüşte de ayakkabı önemli bir faktör. Kilometrelerce yürürken ayağınızda bulunan ayakkabı sizin sporunuza oldukça etki edecek bir ekipman.

Yürüyüş sırasında ayağa binen yükün dengelenmesi ve vücudun yere dengeli bir şekilde temas etmesi için doğru yürüyüş ayakkabısını seçmelisiniz. Bu doğrultuda öncelikle “Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı?” sorusunun cevabını bilmeniz gerekir.

Yastıklama: Yürüyüş esnasında ağırlık merkezi topuklar olur. Seçeceğiniz yürüyüş ayakkabısının topuk bölgesinde yastıklama ve destek sistemi olması gerekir. Bu sistem yürüyüşlerinizde hem ayağınızı ağrıtmaz hem de atacağınız adımlar daha keyifli hale gelir.

Esneklik: Sert ayakkabılar sizi daha çok yoracağı gibi ayağınıza da zarar verecektir. Bu yüzden de yürüyüş ayakkabınızın esnek yapıda olmasına dikkat etmelisiniz.

Su tutmaz: Kışın spor yaparken ayaklarınızın ıslanması sizi oldukça rahatsız edeceği gibi sağlığınızı da etkileyecektir. Sentetik kumaşlı seçeceğiniz yürüyüş ayakkabıları sizi yaklaşık 1 saatlik çiseleyen yağmura karşı koruyacaktır.

Soğuk havalarda yürüyüş yapmak için doğru kıyafet ve ayakkabıları seçip konforunuzu ön plana aldıktan sonra şıklığınızı da koruyabilirsiniz. Kadın yürüyüş ayakkabısı modelleri arasından tarzınıza hitap edeni seçerek kombininizi tamamlayabilirsiniz. Erkek yürüyüş ayakkabısı modelleri arasında ise beyler aradıkları tarzı rahatlıkla bulabilir. Bu kış kendinizi şık ve sportif hissetmek istiyorsanız decathlon.com.tr‘den ya da mağazalarımızdan beğendiğiniz ürünleri seçebilirsiniz.

Sporla kalın!