Bilhassa kışın en önemli bisiklet tekstil ürünü olan içlik hakkında ufak ama önemli detaylara göz atalım mı? Ardından Triban 100 model içliğimizi yakından tanıyalım. Adından anlaşılacağı üzere ilk katman giyim ürünü olan içliklerin birincil amacı vücudu kuru tutmaktır. Daha detaylı açıklamak gerekirse; performans sırasında vücut ısınızın artması sonucu vücudun otomatik soğutma sistemi devreye girerek terleme meydana gelecektir. Ortaya çıkan terin hızlı bir şekilde dışarı atılması ve bunun sonucu olarak vücudunuzun kuru kalması gerek performansınız için gerekse de sürüş sonrası sağlığınız için çok önemlidir. 

İçlik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ve Nasıl Kullanmalıyız?

İçlik alırken yapılan hataların en başında yanlış beden seçimi gelir. Almış olduğunuz içlik vücudunuza tam oturmalı, teninize yapışmalıdır. Büyük beden aldığınız takdirde üzerinizde bol kalacak ve performans sırasında istediğiniz verimi vermeyecektir. Terinizi ememeyecek ve doğal olarak teri dışarı atamayacaktır. Bunun sonucu olarak vücudunuz ıslak kalarak kısa süre sonra üşümeye başlayacaksınız. Sele üzerinde üşümeniz demek, performans kaybına neden olacağı gibi sonrasında yaşayacağınız gribal hastalıklara da zemin hazırlayacaktır. Küçük beden aldığınız takdirde ise; sürüş sırasında belden açılmalar yaşanacağı gibi, kol kısımları da kolunuzu tam kapatmayarak üşümenize neden olacaktır. O yüzden ilk dikkat etmeniz gereken nokta; beden! Doğru bedeni ise deneyerek bulmanız gerekmekte.

Diğer nokta; içliğin türü. Alacağınız içlik mutlaka yaptığınız spora göre tasarlanmış içlik olmalı. Kayak içliğini bisiklette kullanırsanız hiçbir şekilde verim alamazsanız. Çünkü spor sırasında sarfedilen efora, spordaki hareketliliğe, sporun yapıldığı iklime bağlı olarak tasarımları çok farklıdır.

Dikkat etmeniz gereken diğer konu ise; içliğin üzerine giydiğiniz tekstil ürünlerinin de içlikle uyumlu olmasıdır. İçlik yukarıda da belirttiğimiz gibi teri dışarı atmakla görevlidir. İçliğin üzerine giyeceğiniz ara katman ve montun da aynı seviyede nefes alabilir olması spor sırasında konforunuzu ve performansınızı arttıracaktır.

Genel bir girişten sonra gelin Triban 100 model bisiklet içliğimizi yakından inceleyelim. İçliğimiz karşınıza mavi ve siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile çıkmakta.

Ana kumaş %100 polyester olan içliğimizin 2 yıl garantisi var. Garanti neleri kapsıyor derseniz; dış etkenlerden bağımsız oluşan yırtılma/sökülme, dikişlerde patlama, renk atma gibi sorunlar garanti kapsamındadır. Bileşeni sayesinde kusursuz bir şekilde terinizi dışarı atan içliğimiz vücudunuzu başarılı bir şekilde kuru tutuyor. 5 buçuk saatlik sürüşlerimde de, 2 saatlik sürüşlerimde de ürünü test ettim ve muazzam performansı ile gerek kış yarışlarımda gerekse de antrenmanlarımda mutlaka kullanıyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi içlikle beraber giydiğiniz kıyafetler uyum açısından önemli. İçlikten sonra giyeceğiniz nefes alabilen ara katman bir forma ve üzerine bisiklet montu ile 0-5 derece arası soğuklarda üşümeden ve terlemeden harika bir şekilde pedallayabilirsiniz. Elbette boğazınızı ve kafanızı sıcak tutan ürünleri de ihmal etmeyin.

Ürünü yıkarken dikkatli olmanız gereken noktalar; ters çevirip yumuşatıcı kullanmadan 30 derece sıcaklıkta yıkayın. Sonrasında kendi halinde kurumasına dikkat edin. Kalorifer ya da ufo gibi ısı kaynakları ile kurutmanız ürüne zarar verebilir ve garanti kapsamında değerlendirilmez.

Unutmayın; spor sırasında giyim, konforunuzu, performansınızı ve sağlığınızı direkt etkileyen bir konu. O yüzden performans öncesi hava durumuna bakmayı ihmal etmeyin!

Sporla kalın!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!