Merhaba yol arkdaşım,

Şimdi burada buluştuysak, kendini keşfetme yolculuğu için bir adım atmışsın demektir. Ortak hangi duygulara sahibiz henüz bilmiyorum… Belki yaşadığımız bir kayıp, belki bir öfke, belki  geçeceğini düşündüğün mutluluk… Hani küçüklükten bu yana bizde yer etmiş düşünce kalıpları vardır ya ‘çok güldük, ağlayacağız’ gibi, ayırdığımız renklerden tut da, iyi ve kötü tanımlamalarımız, doğru ve yanlış ayrımlarımız ve daha nicesi… Tam da bu noktada, köklerinden getirdiğin bu kalıpları yıkmak ve aslında olduğun ‘sen’i bulmak, bu yola adım atmış olmak zorlayıcı olabilir. Edindiğimiz düşünceler bize ait olmayan bir yaşamı sunarken , duygu durumunu kontrol edebilmek çok güç belki de… 


Fakat bilmelisin ki köklerinden gelen kalıpları yıkıp, bu kez kendine ait bir kök yaratmak ve dengede kalabilmek, sadece içindeki bilgenin sana sunacağı muazzam bir sihir. Bu kendini yeniden doğurmaktır, bu kendini bulmaktır.
Kendini bulma yolunda yoginin ilk adımı, yama ve niyamalara uyumaktır. Ve yamaların bir kolu olan satya der ki; dürüst ol, yalan söyleme. Yalan söylemiyorum diyorsun içinden biliyorum ama en çok da kendimize yalan söylemiyor muyuz? 
İçinde taşıdığın duyguları kendinden saklarken,  nasıl yeniden köklenebilirsin? Şimdi her ne yaşıyorsan, bil ki o içine attığın duyguların dışa vurumu ve bil ki yalnız değilsin, seninle benzer duygulara sahip milyonlarca kişi var. 
Ama en güzeli ne biliyor musun; sende olmayan hiç bir duyguyla karşılaşmıyor olman… Sendeki malzeme ne ise önüne sunulan yemek de o… 

Bu sebeptendir ilk adımımızın satya olması; dürüst olmak, yalan söylememek… Önce kendimizi bulmaya niyet etmek ve sonrası köklenmek. Kendini yaratmak için, ayakların sana büyük destek verecek. Her köklenme pozu ayağını mata dengeli basmanı ve yeri güçlü tutmanı sağlayacak. Ağaç duruşu, savaşçı pozları, tadasana gibi pozlarda kendini okuyabilirsin. Bu asanalarda giderek güçlenecek ve güçlendikçe hayatındaki değişiklikleri de farkedip dengeleneceksin. Bu süreçte nefesinde kal, pozları nefesinle çalış, en zorlandığın anda bile nefes alıp vermeyi unutma. Hayat sana ne sunarsa sunsun, nefes alış verişin ve bedenin dengeli olsun. Durumlar karşısındaki tavrını ve ne hissettirdiğini iyi gözlemle. Kalbini dinle, duygularını ayırt et ve sana iyi gelmeyeni ayıkla. Sana ait olmayanları taşıma. 
Ve köklen yol arkadaşım, köklerinle binbir renkli çiçeklere ulaş… 

Yol uzun, kökleri nasıl yeşerteceğiz, yama ve niyamlar bize neler öğretecek… Merak ediyorsan, benimle kal, yeniden buluşacağız.

Namaste

Bu yazımız Ritim İstanbul AVM Decathlon Mağazası Fitness/Yoga spor liderimiz Ezgi Çalasın tarafından yazılmıştır. Ezgi’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!