Son zamanlarda sporun tüm branşlarında, amatör veya profesyonel farketmeksizin herkes tarafından kullanılan jeller, şüphesiz performans sırasında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi en hızlı şekilde sağlayan takviye gıdalar.

Piyasada birbirinden farklı jeller mevcut. Ve bu jellerin içeriklerinde de farklılıklar söz konusu. Kimisinde “enerji jel” yazarken bir diğerinde “karbonhidrat” veya “izotonik jel” yazabiliyor. Gelin mağazalarımızın raflarında bulunan jelleri yakından tanıyalım ve bunun doğal bir sonucu olarak bilinçli tüketelim.

Multipower Jel

Multipower’ın kolalı ve kiraz&muz aromalı olmak üzere iki farklı seçeneği mevcut. Kolalı multipower’ın 1 paketinde 20 mg kafein bulunmakta. Aynı şekilde 1 paketinde 105 mg    sodyum barındırması terleme sırasında kaybedilen sodyumun yerine konması açısından çok önemli. Terleme sırasında kaybedilen tuzu da, içeriğindeki 0,26 g tuz ile kapatabilmekte.

Fakat kafein içermesinden dolayı 3-4 saat sürecek yarışların/antrenmaların son 30 dk’sında alınması en doğru karar olur. Çünkü performansın başlarında kullanılması bir anda enerji patlaması yaşatacak, etkisini kaybetmesiyle hızlı bir şekilde düşüşe neden olacaktır. O yüzden son dilimlerde kullanılması çok daha büyük avantaj yaratır.

Kiraz&muz aromalı jelde de tüm değerler aynıdır. Sadece içeriğinde kafein yoktur. Bu yüzden performanstan yarım saat önce ya da performansın başlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Her iki multipower da, içerdikleri 26 gr karbonhidrat ile karbonhidrat depolarını en hızlı şekilde doldurur fakat emiliminin hızlı olması için 200 ml su ile alınması gerekir. Susuz içildiği takdirde boğazda kuruluk kaçınılmazdır. Ayrıca bünyeden bünyeye farklılık göstermekle birlikte karın ağarısı da yapabilir.  Performans öncesi karbonhidrat depolarının doldurmasının yanı sıra performans sonrasında recovery sürecini hızlandırmak amacıyla da tüketilebilir.

Günlük kullanım limiti en fazla 4 paket olan multipower jeller vegan ve vejetaryan sporcuların kullanımına uygundur.

Gu Jel

Raflarımızda Gu marka jellerin karamel ve limon aromalısı mevcut. Karamel aromalı gu, 450 mg aminoasitle beraber, ter ile vücuttan atılan sodyumun geri yüklenmesi için 125 mg sodyum ihtiva eder. Ek olarak; içeriğindeki 20 mg’lık kafein yukarıda da değindiğimiz gibi performansın son dilimlerinde kullanılması için ürünü daha uygun kılmaktadır. Ayrıca 22 gr karbonhidrat ile boşalan karbonhidratlarınızı rahatlıkla doldurabilirsiniz.

Limon aromalıda ise; 23 gr karbonhidrat olmakla beaber kafein bulunmamakta. Potasyum açısından da karamele göre 10 gr daha zengin. Yani 40 gr potasyum içermekte. Potasyumun kas kramplarının yaşanmaması için rol oynadığını düşünürsek önemli bir fark.

Her iki Gu jel de BCAA ile desteklenmiş olup hızlı etki için performanstan 5 dk önce ve aktivite süresince 45 dk’da bir, su ile tüketilmelidir. Vejetaryan kullanıma uygun olan Gu jeller gluten de içermez.

SİS Jeller

Sis marka jellerde 3 farklı seçenek karşımıza çıkıyor: Elektrolit, izotonik ve kafein. Kafeinli sis, diğer markalarda da belirttiğimiz gibi aktivitenin son dilimlerinde kullanılmalı. 1 paketinde 150 mg kafein bulunan SİS kafein jel, sodyum ve potasyumun yanı sıra 22 gr karbonhirat da içermektedir. İzotonik jel; yarış/antrenman öncesi ya da başlarında, elektrolit jel ise; yarış/antrenman sırasında eksilen mineralleri yerine koyması için kullanılır.

SİS jellerin en büyük avantajlarından biri susuz içilebilmeleridir. Gerek yutma gerekse de emilim aşamasında suya ihtiyaç duymayan SİS jelleri sele üzerinde bu özelliği ile avantaj sağlar.

Değerleri ise aşağıdaki gibidir:

Elektrolit

İzotonik

Kafein

Şayet ilk kez jel kullanacaksanız antrenmanda kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü vücudunuzun nasıl tepki vereceğini bilmiyorsunuz ve herhangi bir yarışta kullanırsanız, vücudunuzun olumsuz reaksiyon vermesi durumunda zor anlar yaşayabilir ve yarıştan kopabilirsiniz. Ayrıca; jel veya diğer sporcu gıdalarını tüketirken sporcunun yaşı, cinsiyeti, kilosu, aktivite sıklığı ve türü, sağlığı ve hastalık geçmişi çok önemlidir. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan takviyeler faydadan çok zarar verir diyerek yazımızı kamu spotu ile kapatmış olalım.

Sporla kalın!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!